Logo
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Doprava zdarma
Na výdejní místo od 1700 KčNa adresu od 2500 KčVíce info zde
icon safety Bezpečné složení je základ

Každý chce pro svou rodinu to nejlepší, jen je těžké se orientovat v přemíře nabídky a poznat kvalitu. My neděláme kompromisy a chceme to nejlepší pro všechny! Proto jsme spojili síly s opravdovými odborníky a vybrali jsme pro vás produkty, které neobsahují ani potenciálně škodlivé a riskantní látky.

icon life Žijeme netoxickou domácnost

Naše práce je pro nás posláním. Díky ní si plníme sen a přispíváme k tomu, aby byl svět lepším místem. Každým krokem naplňujeme svou vizi, sdílíme s vámi ověřené principy zdravé domácnosti a sami se jimi řídíme. 

icon pin Milujeme lokální tvůrce

Přiznáváme se hned – jsme patrioti a nadržujeme lokálním tvůrcům. Při výběru produktů do našeho obchodu nejprve pátráme v nejbližších vodách. Věříme, že tu máme spoustu skvělých výrobců, kteří mají stejnou vizi a zaslouží si podporu. Rádi navíc pomůžeme místní ekonomice. 

icon planet Jednáme vědomě a ohleduplně

Co prospívá našemu tělu, prospívá i srdci naší planety. My všichni jsme totiž součástí přírody a jejího koloběhu. A naše výrobky taky. Pocházejí z bohatství přírody a vždy jsou šetrné k nám i k celé planetě.

icon animal Říkáme NE krutosti

Ve světě je jí příliš. My ji chceme minimalizovat, ne ji šířit dál. Proto u nás najdete pouze produkty, které nebyly v žádné fázi vývoje nebo výroby testovány na zvířatech. 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jakým látkám se vyhýbat ve složení?
08.05.2022

Jakým látkám se vyhýbat ve složení?

 

tomto článku jsme uvedli hlavní principy, které bychom měly mít na paměti, pokud si chceme zařídit netoxickou domácnost.

V následujícím přehledu se budeme blíže věnovat některým nejběžněji používaným chemickým látkám, kterým se v netoxické domácnosti doporučujeme vyhnout. Podrobný a úplný přehled takových látek je však velmi obtížné sestavit, a to z mnoha důvodů.

Neočekávejte ale prosím odkaz na nějakou zaručenou non toxic kompletní encyklopedii, to by byl značně sisyfovský úkol. Nejvíce se takové obsáhlé encyklopedii blíží pravděpodobně databáze EWG, z které můžete také čerpat, pokud jde o hodnocení bezpečnosti jednotlivých chemických látek. V rámci non toxic se ale může rating bezpečnosti EWG u některých složek více či méně lišit, protože non toxic obvykle klade větší důraz na princip předběžné opatrnosti a posuzuje dané složky více komplexně, tedy i s ohledem na podmínky použití, kumulativní a koktejlový efekt atd..

Předně si musíme uvědomit, že chemických látek, které výrobci na celém světě používají, nejsou stovky ani desetitisíce, ale spíše již statisíce a jejich počet se s vývojem nových složek používaných v mnoha odvětvích průmyslu a výroby každý rok stále zvyšuje. I pro samotné vědce a odborníky v oboru chemie není snadné sledovat aktuální trendy a výzkumy u jednotlivých látek.

U mnoha chemických složek totiž probíhá i aktuálně jejich sledování, protože každá nová látka se musí hodnotit nejen při svém vývoji a v rámci testování před registrací a uvedením na trh. Její dopady a účinky by se měly sledovat neustále, i v době, kdy je již daná složka v oběhu.

Dodatečně pak může docházet i k přehodnocování bezpečnosti některých látek, které byly dříve považovány za málo rizikové nebo bezpečné za určitých okolností. Přesto je jejich škodlivost s ohledem na lidský organismus v současné době a ve světle nových výzkumů a poznání přehodnocena.

Jeden příklad za všechny

Jako příklad si můžeme uvést titanovou bělobu (oxid titaničitý), přídatnou látku, kterou mnozí z vás mohou znát pod názvem E171. Éru tohoto „éčka“ v potravinách oficiálně ukončila Evropská unie letos, konkrétně v únoru 2022.

Do té doby jste se s ní mohli hojně setkat v mnoha produktech, včetně léčiv a potravin. Po jejím přehodnocení je prozatím zakázáno její použití v potravinách. U léků a doplňků stravy zatím stále platí legislativní výjimka, díky níž lze i nadále prodávat produkty obsahující tuto již oficiálně riskantní látku. Kdy přesně se dočkáme jejího úplného konce i v dalších produktech (včetně kosmetiky) se zatím přesně neví.

Ve světle takových přehodnocování vás může napadnout, že mnoho jiných umělých chemických látek mohlo nenápadně páchat škody na našem zdraví, aniž by si toho odborná veřejnost všimla včas, případně pokud tak již učiní, ne vždy se daří danou látku stáhnout z oběhu tak rychle, jak bychom si asi představovali. Titanovou bělobu (oxid titaničitý) tedy již nesmí výrobce použít do potravin, ale neinformovaný spotřebitel ji stejně může přijímat denně například v lécích, doplňcích stravy, nebo jako barvící pigment v kosmetice. V reálu tedy dochází k situaci, kdy oxid titaničitý (E171) považuje evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) za škodlivou přísadu a přesto se s ní ještě v mnoha produktech můžete setkat.

Princip předběžné opatrnosti

S těmito paradoxy se snažíme v rámci non toxic životního stylu pracovat pomocí principu předběžné opatrnosti a tedy hledáme alternativy k těm látkám, u kterých se již o jistých rizicích ví nebo se o nich mezi odborníky spekuluje. Zda u nich v budoucnu dojde k přehodnocení a k omezení jejich využití nebo dokonce úplnému zákazu se sice můžeme jen dohadovat, nicméně považujeme za rozumné se takovým složkám raději vyhnout za předpokladu, že mají jinou a prokazatelně bezpečnou alternativu. Hledáme samozřejmě takové alternativy, které budou svým působením totožné a ideálně stejně funkční, ovšem s menšími nebo žádnými dopady na naše případné zdraví.

Non toxic filozofie není náboženství založené na božstvu „přírodních složek“. Uvědomujeme si, že i některé tyto látky mohou mít svá rizika nebo omezení a stejně tak si uvědomujeme, že ne každá syntetická složka rovná se složka a priori škodící. Existují i uměle vyráběné látky s bezpečným ratingem.

Abychom dokázaly posoudit míru rizika všech takových složek v produktu, nestačí jen samotné chemické vzdělání. Jedná se o skutečně komplexní odbornost založenou na empirii, na praxi, tedy ideálně na aplikaci non toxic přístupu při dostatečném vzdělání a úrovni znalostí.

Každý posuzovatel, který se pokusí pojmenovat a filtrovat ty skutečně nejvíce škodící a naopak bezpečné látky se musí neustále ve svém oboru vzdělávat, reagovat na aktuální vývoj, nové studie, nové pemzum informací a současně musí umět posuzovat nejen danou složku, ale složku v kontextu celého výrobku. Tedy jak se taková složka chová v kombinaci s ostatními. Rozhodující je také jejich poměr, koncentrace, dále samotný proces výroby, ale také například způsob uchování a skladování.

Naše odborná garance

Česká komunita Svět non toxic zastřešená dnes již oficiální organizací Svět non toxic, z.s. se před několika lety začala dynamicky rozvíjet a my jsme se právě díky informacím získaným na stránkách a fb skupině Svět non toxic rozhodli následovat tento životní styl.

V organizaci Svět non toxic je odborným garantem vystudovaný chemik a vědec, inženýrka Katarína Hrivňáková, která se již bezmála 30 let věnuje oboru chemie a bedlivě sleduje právě aktuální výzkumy a nové trendy v posuzování chemických látek. Přestože (nebo právě proto), že je Katarína vystudovaný chemik, aplikuje non toxic přístup nejen ve svém vlastním životě, ale i ve vývoji a výrobě netoxických produktů, které najdete i na našem eshopu pod značkou Alchymistky.

Katarína tedy spojuje svoje vzdělání, poznání a vědění s praktickou aplikací non toxic principů. V organizaci SNT pomáhá šířit povědomí o non toxic principech a pomáhá díky své kvalifikaci a vzdělání s edukací široké veřejnosti tak, aby byl non toxic péče chápána i aplikována bezpečně a současně efektivně.

Katarína je zároveň spoluautorkou knihy Svět non toxic, kde měla na starosti především odbornou stránku sdílených informací. Pro účely našeho článku jsme si tedy se svolením autorek Pavlíny Pavlištové a Ing. Kataríny Hrivňákové vypůjčili kapitolu Jakým látkám se vyhýbat.

Jedná se o základní, stručný a přehledný výčet těch látek a sloučenin, které do netoxické domácnosti  a produktů v rámci netoxické péče nepatří. U každé složky najdete současně vysvětlení, proč je tato látka z hlediska non toxic riskantní nebo proč není doporučeno jí používat.  

Výrobky na našem eshopu jsou pečlivě vybírány tak, aby neobsahovaly riskantní látky, nebo příliš mnoho látek tzv. kompromisních.

Látky, které do netoxické domácnosti nepatří

Aluminum (hliník) Hliník vytváří oxidační stres na buňkách v celém těle, což způsobuje poškození DNA a stárnutí buněk. Anti-perspiranty obsahující hliník působí adstringentně na keratin, díky čemuž uzavírá potní klubko, nedochází k přirozenému vylučování potu, který se hromadí v lymfě. Tím pádem nedochází ani k správnému uvolňování hormonů z těla. U hliníku také existuje podezření v souvislosti s rakovinu prsu a prostaty. Hliník se hromadí v kostní tkáni, čímž se tato oslabuje, tedy může negativně působit na vznik osteoporózy. Jakmile se vstřebává, Al se hromadí v kostech, mozku, játrech a ledvinách, přičemž kost je hlavní místo pro ukládání Al u lidí. Hliník odstraňuje z těla hořčík, vápník a železo a hromadí se v mozku. Stopové hladiny hliníku protínají hematoencefalickou bariéru a postupně se hromadí ve velkých pyramidálních neuronech hippokampu, kůry a dalších oblastech mozku, které jsou zranitelné Alzheimerovou chorobou. Bylo zjištěno, že hliník způsobuje granulomy. Hliník je toxický pro pokožku a vytváří oxidační stres . Hliník je vysoce vstřebáván obnaženou nebo podrážděnou pokožkou. Některé studie zjistily, že iontový hliník vytváří oxidační stres v prsní tkáni.

 

Benzylalkohol: Konzervant. Může působit jako senzibilizátor kůže u některých jedinců a podle studie z roku 1998 může "vyvolat odpověď imunitního systému, která může zahrnovat svědění, pálení, kopřivku a puchýře na kůži" v určitých koncentracích. Je to běžný kožní alergen. Vysoké koncentrace mohou indukovat astma a bronchitidu u některých jedinců. Benzylalkohol byl dříve používán v neonatální péči jako konzervační prostředek při intravenózních kapkách, nicméně u kojenců se začaly vyskytovat benzylalkoholové otravy a použití bylo nyní přerušeno. Může reagovat s oxidem titaničitým za vzniku aldehydů, včetně formaldehydu. Není známo, zda a jak reaguje benzylalkohol s lidským reprodukčním systémem.

Esenciální oleje a benzyl alkohol
Měli byste se vyhnout výrobkům obsahujícím ylang ylang nebo esenciální oleje z jasmínu? Benzylalkohol ve své přírodní verzi je složka některých éterických olejů, ale je nepatrnou složkou těchto éterických olejů. Toxické reakce a alergie na benzylalkohol se obvykle vyskytují, když se izolovaná chemikálie používá ve vyšší koncentraci jako konzervační látka (1-5% přípravku). Výrobek obsahující jednu z těchto silic může obsahovat 5% esenciálního oleje, Z nichž 1% může být benzylalkohol, takže celková koncentrace benzylalkoholu bude 0.005%. Pokud jste měli v minulosti alergii na benzylalkohol, pak je vhodné vyhnout se těmto dvěma éterickým olejům (ylang ylang a jasmín) , nicméně pokud tomu tak není, nejedná se o takovou koncentraci, aby představovala riziko.

 

BHA a BHT - Butylhydroxyanisole a butylhydroxytoluen. (nezaměňovat S BETA HYDROXY ACID, např. kyselina salicylová, tyto jsou v pořádku): Používá se jako konzervační přísada např. do make-upu, čistících mlék, anti-age hydratačních krémů. Několik výzkumných studií potvrdilo karcinogenní účinky BHA u mužů v podobě testikulární rakoviny a snížení plodnosti a také imitující vlastnosti ženského hormonu estrogen. Účinky na pokožce se mohou projevit svěděním, pálením, kopřivkou a puchýři.

 

Cocamide DEA a MEA : emulgátor, zvyšuje pěnící schopnost kosmetických přípravků a zajišťuje stabilitu pěny. Alergen, možný karcinogen

 

Cocamidopropyl betain: Alergenní (alergen roku 2004), způsobuje podráždění očí, ale také ekzémy nebo rosaceu. Může obsahovat škodlivé kontaminující látky (např. dimethylaminopropylamin, amidoamin a monochloracetát sodný)

 

DEA (Diethanolamine), TEA (triethanolamine): jsou bezbarvé tekutiny, nebo mohou být ve formě krystalického alkoholu. Používají se jako rozpouštědlo, emulgátor, nebo saponát (zvlhčovací prvek). V kosmetických výrobcích působí  jako změkčovadlo. Problém vzniká, pokud se kombinují s některými ingrediencemi (např. 2-bromo-2-nitro-propane1 ,3-diol), nebo jsou kontaminovány dusičnanem sodným. I když neexistuje důkaz spojitosti s rakovinou, výzkumy dokumentují, že tyto složky jsou karcinogenní u zvířat.

 

Diazolidinyl Urea (močovina) Používá se jako hydratační složka. Některé studie sezaměřily na její možnou toxicitu a karcinogenitu, zejména díky uvolňování formaldehydu, proto před ní mnoho vědců i lékařů varuje. (Např. lékař Michael Roizen A Mehmet C.Oz v knize You: Being beautiful jej zařadily na seznam přísad, kterým je nutno se vyhýbat)

 

Fluorid Přísada v zubních pastách. Před jeho toxicitou varuje zejména prof. Strunecká. Hromadí se postupem času v tkáních, reaguje s enzymy, vzniká celá řada závažných nežádoucích účinků na zdraví, včetně neurologických a endokrinných dysfunkcí.

 

Tetrasodium EDTA: perzistentní a chelatační činidlo. Vyrábí se reakcí ethylendiaminu, formaldehydu a vodíku nebo kyanidu sodného. Studie na zvířatech zjistily, že jsou při perorálním požití cytotoxické (jaterní toxin), genotoxické (toxické pro DNA, které mohou vést k mutacím). Nebylo zjištěno, že je karcinogenní. Samo o sobě není vysoce absorbovatelné skrze kůži, ale díky svým chelačním vlastnostem dokáže zvýšit absorpci ostatních přítomných chemických látek. Škodlivý při použití při postřikové aplikaci, protože může způsobit podráždění astmatu nebo dýchacích cest.

 

Ftaláty (DBP / DMP / DEP): Ftaláty jsou skupinou esterů kyseliny ftalové a využívají se zejména v rozmanitých průmyslových a spotřebitelských aplikacích jako změkčovadlo polymerů, převážně PVC (polyvinylchloridu). Avšak používají se i v kosmetickém průmyslu - nacházejí se v rtěnkách na rty, lacích na nehty a sprejích na vlasy, zejména v kosmetických produktech vyráběných mimo EU. Ftaláty se jako ingredience často neuvádějí na etiketách kosmetických výrobků a bývají zahrnuty pod názvem parfém / fragrance. Mají prokazatelný nepříznivý účinek na hormonální systém - snižují plodnost a zapříčiňují vadný vývoj mužských plodů. DEHP a DBP jsou podle směrnice EU 67/548/EHS, o klasifikaci a označování nebezpečných látek, zařazeny mezi látky toxické pro reprodukci.

 

2-Bromo-2Nitropropane-1,3Diol: halogenovaný konzervant ze kterého se uvolňuje formaldehyd.

 

MIT,MCI a BIT (Methylisothiazolinone, methylchloroisothiazolinone a benzisothiazolinone) Konzervační a antimikrobiální přísada. Podle mnoha výzkumů právě MIT způsobuje autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje nejenom ekzémem. Silně alergenní. Narušuje imunitu. Vyskytuje se také ve stavebnictví - malba, koupelnový silikon v tubě, různé tekuté směsy (předpřipravená sádra, malta, ...)

 

Chemické filtry v opalovacích přípravcích - Oxybenzone, avobenzone, benzophenone, ethylhexyl p-methosycinnimate, 2-ethylhexyl salicylate, homosalateoctocrylene, glyceryl PABA, octyl methoxycinnamte: Jsou to syntetické chemické látky, vstřebávají se do naší pokožky, produkují volné radikály, zahrávají si s našimi hormony, způsobují nežádoucí vedlejší účinky a alergické reakce. Alternativa: přípravky s minerálními filtry - zinc oxide a titanium dioxid, pozor však na nanočástice, ty se začaly používat, aby krém nenechával tak bílý film, není to ale ideální, pronikají kůží a zatím nevíme, na kolik jsou nano částice bezpečné. Bezpečnější je samotný zinc oxid non nano).

 

Parabeny: používají se jako konzervační látky ve velkém množství v běžné i v luxusní tělové a pleťové kosmetice. Parabeny pracují na bázi blokování, resp. potlačování aktivity enzymů. Zbytky parabenů se našly ve tkáni lidských prsů, ale spojení s rakovinou prsu nebylo zatím potvrzeno. Je dokázáno, že parabeny mají estrogenní efekt (dokáží imitovat hormony). Zejména propyl parabeny mají značně negativní vliv na mužské reprodukční orgány – snižují produkci spermií.

 

PEG -100 stearate a další PEG složky
Stearát PEG-100, známý také jako polyvax, se používá především jako emulgátor v kosmetice a potravinách. Stearát PEG-100 je ethoxylovaná chemikálie, což znamená, že byl vytvořen za použití karcinogenního ethylenoxidu, jehož stopy a jeho karcinogenní vedlejší produkt 1,4-dioxan, mohou zůstat ve výrobku. Při použití na narušené kůži může být dráždivé pro pokožku. Mohou být uvedeny jako "vyrobené z kokosu", ale nevěřte, že tato složka je "přirozená". Polyethylenglykoly jsou velká skupina látek, které jsou vesměs používané ke zvýšení propustnosti kůže. Tudíž zde velmi záleží na ostatních ingrediencích, tedy na tom, co je do kůže vpuštěno.

 

PPD (parafenylendiamin – azobarvivo)- Tuto chemikálii najdete zejména v tmavých odstínech barev na vlasy. Může se skrývat i pod jinými názvy, jako jsou například tyto: p-phenylenediamine, diaminobenzene, benzenediamine, aminoaniline. Kromě barev na vlasy se PPD přidává také do tetovacích inkoustů nebo jako antioxidant do gumových výrobků. Někteří výrobci PPD nahrazují látkou zvanou paratoluendiamin sulfát (PTDS), na kterou však zhruba polovina osob alergických na PPD rovněž reaguje. Riziko alergie hrozí i u příbuzných látek jako diaminotoluen nebo diamino(hydroxyethyl)benzen. (Pozor na zkřížené alergie- chemikálie podobné PPD, mmj. parabeny)

 

Phenoxyethanol (fenoxyetanol): běžně používaná přísada uvedená jako "vůně" a také se používá jako konzervační látka.Může být vyráběn z karcinogenních a toxických sloučenin. Reprodukční toxin. Bohužel se často vyskytuje i v tzv. „přírodních" produktech. Tam je používán jako konzervační prostředek a nahrazuje parabeny (paraben free produkt). Také se běžně používá jako vonná přísada. Mnoho výrobců a společností, kteří se orientují na tzv. přírodní kosmetiku, stále používá syntetickou vůni. Mohou tedy tvrdit, že nepoužívají ftaláty, ale jejich výrobky stále obsahují fenoxyethanol! Označení "phtalate-free" nebo "paraben-free" tedy ještě nezaručuje absolutní bezpečnost produktu. Kdykoliv se ve složení objeví označení "vůně", může být přítomen fenoxyethanol spolu s jakýmikoli škodlivými syntetickými chemikáliemi. Fenoxyethanol je chemicky strukturálně podobný parabenům, takže jeho toxicita pro reprodukční systém není překvapující. Upozorňujeme také, že některé společnosti mohou tvrdit, že jejich fenoxyethanol je extrahován z přírodních zdrojů. Přestože to snižuje riziko kontaminace ethylenoxidem, je to stále stejná chemická struktura a může představovat obdobná rizika.

 

Sodium Lauryl a Sodium laureth sulfate (SLS a SLES): je to tenzid, povrchově aktivní látka. Nachází se v 90% běžných šampónů, včetně dětských, v zubních pastách, sprchových gelech a koupelových přísadách. Přidává se kvůli tvorbě pěny. Je to „čistič“, který může způsobovat podráždění kůže, očí a povrchu hlavy. Podle britskéWomen's Environmental Network existují důkazy, že SLS má negativní účinky na reprodukci a imunitní systém a může poškozovat játra. (Pozor: SCS, tedy sodium coco sulfát, má stejný účinek)
SLES má být o něco mírnější iritant, nicméně je to opět etoxylovaná látka a díky etoxylaci hrozí kontaminace karcinogeny ethylene oxide a 1,4-dioxane.

Pozor též na tenzid s označením TAE- Layuryl sulfát, pěnidlo, které bylo uvedeno na trh v USA, ale je možné, že se s ním brzy setkáte i jinde. Obsahuje nebezpečný methylizothiazolinon, prodejce na to nemusí upozornit.

 

Silikony : Silikony ve složení jednoduše poznáte podle přípon CONE, SILOXANE či CONOL v názvech složek (např. DIMETHICONE, AMODIMETHICONE, TRIPHENYL TRIMETHICONE, CYCLOPENTHASILOXANE, DIMETHICONOL). Většina silikonů není rozpustná ve vodě nebo jen částečně a silikony tedy nejdou vymýt bez opakovaného použití silných tenzidů, které nejen že silikony vymývají postupně, ale navíc vymývají i přirozený ochranný plášť pokožky. Silikony se tedy mají tendenci stále vrstvit a začnou působit přesně opačně než na začátku používání. Obalený vlas má pak větší tendenci se lámat, cuchat, nepřijímat hydrataci, nedá se přírodně barvit apod. Podobný problém je i u pleťových produktů. Mají výrazně negativní vliv na životní prostředí (prakticky nejdou biologicky odbourat).

 

Sodium benzoate a potassium benzoate. Jedná se především potravinářské konzervanty, ale používají se i v kosmetice. Za přítomnosti vitaminu C (kyselina askorbová, jak syntetická, tak přírodn, která je přítomna v některých extraktech) se může uvolňovat karcinogenní benzen. Dle kontrol FDA (Food and Drug Administration, USA) byl benzen nalezen v několika výrobcích (ovocné nápoje a džusy pro děti konzervované benzoáty) v hodnotě 2.5x a 5x více než je povolený limit WHO pro pitnou vodu. V roce 2017 byl Sodium benzoate nově zařazen americkou společností pro kontaktní dermatitidy do panelu kontaktních alergenů pro testování.

 

Syntetické vůně - parfum (fragrance): z 95% jsou to ropné deriváty a mohou obsahovat konzervanty jako MIT. I když nejsou jednoznačné důkazy, že parfémy vyvolávají alergie, děti jsou více senzitivní na syntetické vůně a může se u nich rozvinout alergická reakce. Nejnovější studie americké Environmetal Working Group potvrdila, že běžně používané parfémy a toaletní vody obsahují zhruba 14 skrytých chemikálií, které nejsou uvedeny na obalu. Mezi těmito chemickými látkami se nacházejí i takové, které souvisejí s narušením hormonálního systému a alergickými reakcemi a mnoho dalších látek, které ještě nebyly testovány z hlediska zdravotního rizika.

 

Triclosan: Triclosan má významně negativní vliv na lidské zdraví. Bylo prokázano, že narušuje endokrinní systém a hormonální soustavu. Způsobuje tak změnu ve složení hormonů v lidském těle, neplodnost, sexuální dysfunkce, dysfunkce štítné žlázy, přibývání na váze, kontaminuje mateřské mléko a ukládá se hluboko zvláště v ženském těle (u těhotných žen může vést k degeneraci plodu). Může podporovat rozvoj vrozených, genetických vad. Vyvolává u bakterií rezistenci vůči antibiotikům. Zhoršuje alergické stavy a sám je spouštěčem alergických reakcí. Je spojený se vznikem mozkových krvácení a srdečních problémů. Studie z roku 2008 prokázala, že 75 % respondentů mělo v moči obsažený triclosan. I přes známé výsledky mnoha výzkumů je nadále povolen jako kosmetická složka. Nelze biologicky odbourat.

 

E102 / CI 19140 - potravinářské barvivo, potravinářská žluť. Potenciální karcinogen, je dáván do spojitosti s hyperaktivitou u dětí. V některých zemích zakázaný.

E133 / CI 42090 - potravinářské barvivo brilantní modř. Používané jak v potravinách, tak v kosmetice. Potenciální karcinogen, dáván do souvislosti s hyperaktivitou u dětí.

E120 / CI 75470 karmín - Košenila je derivát antrachinonu. Všechny antrachinony mohou způsobovat rakovinu. Nicméně antrachinonová barviva nejsou chemická forma zcela shodná s E120. U některých citlivých jedinců může způsobit alergické reakce a často je košenila označována i za příčinu dětské hyperaktivity. Může způsobit anafylaxi, astma, kopřivku, sennou rýmu.

 

Ropné složky (můžete narazit na tyto názvy: mineral oil, paraffinum liquidum, petrolatum, vazelína, propylen glycol)
Minerální olej je natolik čištěný a upravený, že již neobsahuje nic z původní suroviny, žádné antioxidanty ani regenerační látky, takže vám chybí důležitý prvek péče o pleť, pokud je krém založený jen na ropných složkách. Tento olej vytvoří neprodyšný film na pokožce, což se z počátku může jevit jako výhoda, neboť zadrží vlhkost v kůži, ale z dlouhodobého hlediska nemohou buňky pracovat efektivně, pokožka se nebude schopná sama chránit a začne se příliš vysušovat. Přestože se stále tvrdí že purifikovaný mineral oil není toxický, nedávná studie zjistila, že uhlovodíky z minerálního oleje mohou být získány z tělesného tuku a mateřského mléka, takže do systému proniká a není jisté, zda se v něm chová zcela bezpečně.

 

Kvarterní amoniové sloučeniny (QUAT): Kvartérní amoniové sloučeniny jsou běžně používané ve vlasových kondicionérech, šamponech a dokonce i v pleťových vodách. Poskytují pocit klouzavosti na vlasech a pokožce. Mají též antimikrobiální vlastnosti a jsou běžně používané jako konzervační látky. S těmito látkami (QUATs) je ale spojena celá řada problémů. Za prvé je známo, že způsobují podráždění pokožky, podráždění dýchacích cest a někteří lidé jsou na ně velmi alergičtí. Za druhé, některé kvarterní amoniové sloučeniny, jako je benzalkoniumchlorid, jsou fenolové a zjistilo se, že se jedná o endokrinní disruptory, což znamená, že zasahují do funkce hormonů v těle. Dále o nich víme, že jsou toxické pro vodní organizmy, tudíž vlivem praní poškozují životní prostředí.

Některé příklady kvarterních amoniových sloučenin:  
babassuamidopropalkonium chlorid, benzalkoniumchlorid, benzathonium chlorid, methylbenzethoniumchlorid, cetalkonium chlorid, Quaternium-15 chlorid, stearalkonium, polyquaternium guarová hydroxypropyltrimoniumchlorid, behentrimonium chlorid, behentrimonium methosulfát. Quaternium-15 je upraven směrnicí o kosmetických výrobcích v EU a může být použitý v maximální koncentraci 0,2% v kosmetických výrobcích a výrobcích pro péči o tělo. Mnohé z těchto látek mohou kromě ekotoxicity a podráždění kůže také uvolňovat toxický formaldehyd, který je prokázaný karcinogen.

 

Propylen glycol: Je organický alkohol, jedna z nejrozšířenějších ingrediencí v kosmetice, včetně parfémů. Může se označovat také zkratkou PPG a číslem (polymery propylenglycolu a vody) jedná se o syntetické emulgátory, které zvláčňují pokožku, což zní jako prospěšná věc, avšak pozor. Přestože PG je v podstatě netoxický, pokud se neužívá ústně, bylo zjištěno, že může způsobovat podráždění kůže a zvýšenou citlivost již při nízké koncentraci 2%, přičemž v kosmetickém průmyslu je povolena až 50% koncentrace. Vědci také varují, že při delší expozici s kůží může vést k poškození jater a ledvin. Může způsobovat pálení v oblasti genitálu, dokáže proniknout svrchní vrstvou kůže a usnadnit tak přepravu jiných látek do kůže. Může vstoupit do krevního řečiště (výpary, mlhou, kůží, konzumací).

 

Kyselina boritá (boric acid) - vyskytuje se nejčastěji v produktech pro péči oči (borová voda), ve kterých je běžně dostupná. Nicméně Evropská agentura pro chemické látky (ECHA, European Chemicals Agency) ji zařadila mezi “látky vzbuzující mimořádné obavy” a to především kvůli jejímu negativnímu vlivu na reprodukční systém. Sama o sobě je jedovatá. V očních kapkách „borová voda“ bývá přítomen také toxický konzervant thiomersal (riziko kontaminace rtutí).

 

Sporné látky, u kterých doporučujeme aplikovat princip předběžné opatrnosti

Ethylhexylglycerin: Konzervant, zvlhčovadlo. Jedná se o relativně novou chemikálii na trhu. Mnoho společností ji používá jako alternativu k parabenům a tvrdí, že jde o složku z přírodních zdrojů. Ano, původ látky je v rostlinném oleji, ale aby se stal tím, čím je, byl upraven několika chemickými procesy. Nejedná se tedy o látku, která je zcela přirozená a bezpečnostní údaje pro tuto složku spíše chybí. V Národní knihovně medicíny je publikováno pouze několik studií nebo recenzí.

V roce 2017 byl ethylhexylglycerin nově zařazen americkou společností pro kontaktní dermatitidy mezi možné kontaktní alergeny, takže i jemu by se alergik/atopik měl vyhýbat bez ohledu na to, že jej výrobci přírodní kosmetiky propagují jako bezpečný.  ( Odkaz na originál článek zde ) 

 

Bisabolol: je derivát z heřmánku a v kosmetice se používá jako syntetická vůně a zvlhčovač pokožky v přípravcích po holení, hydratačních krémech, ochranných UV krémech a rtěnkách na rty. Urychluje penetraci jiných ingrediencí do pokožky. Může způsobovat podráždění pokožky a její zarudnutí.

 

GSE (grape seed extract). Antimikrobiální složka. Zde se velmi často skloňuje nebezpečí kontaminace při výrobě. Díky tomu může obsahovat parabeny a jiné škodlivé chemikálie. Pokud tyto neobsahuje, pak je jeho antimikrobiální efekt při konzervaci sporný a nemusí fungovat spolehlivě, rozhodně nemá schopnost ve své čisté podobě účinně konzervovat. Extrakt z grepfruitových jadérek – příklad složení • Askorbová kyselina 3% • Glycerol 36% • Difenol hydroxybenzen (kvarterní sloučenina z grapefruitových bioflavonoidů) - 58,5 %. Když chemická látka s benzenovými kruhem vstupuje do těla, má potenciál fungovat jako estrogenový receptor, stimulovat ho a tím zvyšovat hladinu estrogenu .Pokud firma používá GSE, nemá povinnost uvádět složky uvnitř extraktu, proto vždy doporučujeme se mu vyhýbat (princip předběžné opatrnosti).

 

Miristyl alcohol -Myristyl alcohol je organická sloučenina ze skupiny nasycených mastných alkoholů. Je odvozena od kyseliny myristové. Kyselina myristová je karboxylová kyselina, která se přirozeně vyskytuje v muškátovém oříšku (po kterém je i pojmenována) či v kokosovém oleji. Myristyl alcohol se vyrábí redukcí této kyseliny či jejích esterů reakčními činidly jako je např. sodík nebo hliník. Má podobu bílé, voskovité pevné látky, která je prakticky nerozpustná ve vodě. Rozpouští se v diethyletheru, slabě rozpustná je v ethanolu. Používá se jako meziprodukt při chemické syntéze jiných produktů, jakým je sulfátovaný alkohol. V kosmetice se tato povrchově aktivní látka používá pro své změkčující vlastnosti. Stabilizuje emulze a zvyšuje viskozitu kosmetických přípravků. Dále funguje jako vonná složka a kožní kondicionér. Zvyšuje také pěnivost produktů. Je široce používán v přípravcích osobní péče, zejména pak v pleťových krémech.

Obecně je považován za bezpečnou složku a na běžných databázích není hodnocen téměř žádným rizikem.

Důkazy o bezpečnosti topických přípravků obsahujících emulgátory a látky používáné k zlepšení viskozity jsou však omezené. Např. zde v práci americké dermatologické společnosti jsme našli zmínku s odkazem na tuto složku a její potenciální schopnost senzibilizovat kůži a způsobovat kontaktní reakce, což se potvrdilo u některých pacientů v testech. Vyšší míru rizika reakcí lze očekávat u pacientů s kontaktní dermatitidou nebo alergií na další chemické složky, proto doporučujeme se i této složce v přípravcích vyhýbat.

 

Karagenan:  zahušťovadlo s podezřením na karcinogenní účinky. Podle výzkumů je potravinářský karagenan spojený se střevními záněty, které mohou vést k rakovině, a to i v malých dávkách. Najdeme ho zejména v zubních pastách. Podle jiných zdrojů se karcinogenita neprokázala, zmiňuje se ale negativní vliv na GIT (gastrointestinální trakt) a zhoršení gastrointestinálních problémů, pokud je karagenan konzumován (používá se např. jako zahušťovadlo). Zvažuje se zákaz používání karagenanu jako přísady. Dostáváme se zde do klasické situace, kdy se různé studie vzájemně rozporují, proto doporučujeme se této přísadě vyhnout zejména v jídlech neboť není nevyhnutelná. (Více v článku např. zde , zdroj)

 

Esenciální oleje

Bohužel i tyto přírodní a mnohdy léčivé komponenty rostlin mohou v individuálních případech způsobit nežádoucí reakce, což dokládá i zařazení levandule americkou dermatologickou společností do testovací sady možných alergenů. Alergici/atopici a zejména děti mohou mít reakce na kůži, vždy tedy dělejte před použitím test snášenlivosti, dodržujte bezpečné ředění, používejte prověřené kvalitní éterické oleje od doporučených výrobců a NIKDY nepoužívejte éterické oleje na malé děti s ekzémem.

Esenciální oleje jsou velmi populární součástí potravinového či kosmetického průmyslu. Nejvíce zastoupenou skupinou chemických látek obsažených v EO jsou terpeny. Počet identifikovaných složek se pohybuje od 100 do 250, avšak u některých EO (např. levandule, gerania nebo rozmarýnu) jich bylo identifikováno až 500. Při používání esenciálních olejů bychom tak měli dbát maximální opatrnosti, protože i u nich (prozatím u cca 80 druhů) bylo již prokázáno riziko kontaktní dermatitidy. Z uváděných 80 EO, u nichž byla prokázána kontaktní reakce, bylo 55 otestováno na lidech, u kterých se vyskytovalo podezření na kontaktní dermatitidu. U 9 olejů (např. pomeranč, tea tree, citronella, ylang-ylang, santalové dřevo, hřebíček nebo vavřín) byla pomocí epikutánního testu reakce prokázána. Většina reakcí je způsobena aplikací neředěného oleje, případně produktu s vysokou koncentrací oleje či olejů.

 

Zdroje:

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Sledujte nás na Instagramu

E-shop s odbornou garancí

Osobní odběr

Brno - Kohoutovice
Libušina třída 19

Kontakt
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
majitelka
Protože na složení záleží

Můj dlouholetý zájem o zdravý životní styl mě přivedl až k ekologické drogerii. Při očekávání prvního dítěte jsem začala tuto problematiku studovat ještě více do hloubky. Zjistila jsem, že ekodrogerie je šetrná pro planetu, ale nemusí odpovídat všem potřebám citlivé, dětské nebo ekzematické pokožky. Díky získaným informacím od organizace Svět non toxic prošla naše domácnost celkovou proměnou. Mým cílem bylo vytvořit čisté a bezpečné prostředí, které bude podporovat zdraví naší rodiny. Myšlenka netoxické domácnosti mě tak nadchla, že jsem se rozhodla založit eshop. Nyní jsme tu s vámi již čtvrtým rokem a naším hlavním posláním je pomáhat s proměnou domovů i vám. Není to pro nás jen práce snů, ale životní styl.

© 2022 Všechna práva vyhrazena.