NetoxickaDomacnost.cz
AKCE:
Naši milí zákazníci, ve spolupráci s česko-slovenskými výrobci kosmetiky jsme si pro vás připravili překvapení. Ke každé objednávce nad 2000Kč si můžete vybrat hodnotný dárek dle vlastního výběru.
Logo
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Proč mít netoxickou domácnost?
04.03.2018

Proč mít netoxickou domácnost?

Proč mít netoxickou domácnost?

Protože na složení záleží! V posledních letech to mají prodejci potravin podstatně náročnější než dříve. Lidé se učí číst složení na etiketách a rozumět mu. Už tedy není tak jednoduché prodat spotřebitelům potravinu, která se mnohdy potravinou dá nazvat jen stěží. Sice se někteří výrobci i nadále snaží zamaskovat problematické suroviny pod originální názvy, ale spousta z nás už jim na to neskočí. To se ale nedá říci o prodeji kosmetiky a drogerie. Tady ještě osvěta nesahá tak daleko. A když už se k vám nějaká ta informace dostane, jste odkázaní na jakési komplikované INCI.

INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients)

Co to je? INCI je Mezinárodní názvosloví kosmetických přísad, jednoduše se tedy jedná o složení daného výrobku. Každý výrobce kosmetiky má ze zákona povinnost na svých produktech uvádět jejich kompletní složení. Pořadí jednotlivých látek odpovídá jejich poměrnému zastoupení v obsahu kosmetiky a používá se sestupné řazení – čili složky s největším podílem v obsahu jsou na prvním místě. Látky zastoupené méně než 1 % celkového objemu jsou řazeny v libovolném pořadí.
A právě tady se otevírá prostor pro takzvaný „green washing marketing“. Český ekvivalent stejného významu se obtížně hledá. Jedná se v podstatě o to, že se výrobce marketingovými metodami snaží, aby jeho produkty vypadaly ekologicky a přírodně, ale nedělá nic pro to, aby skutečně byly ekologické a přírodní. Dáváte v drogerii přednost přírodním produktům? To je skvělé! Jen jestli jste právě těmto výrobcům neskočili na návnadu. Bohužel označení „přírodní“ je pojem, u kterého zákon v žádné zemi nedefinuje, jaké má daný produkt skutečně mít složení. Pokud se tedy nějaký výrobce zaštiťuje pojmy „přírodní kosmetika“, „přírodní složky“, nebo udává procenta přírodních složek, stále to ještě nemusí znamenat, že daný produkt neobsahuje spolu s určitým podílem rostlinných složek také dráždivou syntetiku. Etiketa produktu s krásnými kresbami ovoce a bylinek bohužel nemusí znamenat vůbec nic.

Černý Petr INCI

Od parfémů přes svíčky, krémy, mýdla, dekorativní kosmetiku, toaletní papíry, prací prostředky, osvěžovače vzduchu a čisticí prostředky, až po navoněné hračky – vlastně téměř všechno, co slouží k péči o vás nebo o vaši domácnost má nějakou „atraktivní“ vůni. Existuje více než 5000 chemických látek, které se v současnosti používají do těchto voňavých produktů. Ale zpravidla ani jednu z nich nenajdete na etiketě vámi zakoupeného přípravku. Jak je to vůbec možné? Vonné kompozice jsou totiž považovány za obchodní tajemství, a proto jsou chráněny před zveřejněním, a to dokonce i regulačním orgánům. Místo toho se na seznamu složení vyskytuje jedno kouzelné slůvko, nejčastěji „parfum“ nebo „fragrance“. Jedna složka „parfum“ tedy může legálně obsahovat kombinaci až 300 chemických látek s různými zdravotními riziky. A že ta rizika nemusí být zrovna malá!

Certifikovaná kosmetika

Stejně jako u potravin, i v kosmetice a drogerii se používají nejrůznější certifikáty kvality a doporučené denní dávky. Jaké certifikáty to jsou a co nám zaručují, se můžete mrknout zde. Pro nás je ale nejdůležitější fakt, že každý jeden kosmetický produkt, který se prodává na našem trhu, musí mít Zprávu o bezpečnosti kosmetického produktu. Je to poměrně náročný certifikační proces, který nám zaručuje, že někdo s chemickým vzděláním posoudil produkt, který držíme v ruce, dle platné legislativy, norem a limitů. A také to, že testoval jeho zdravotní nezávadnost. Díky tomu se nemusíme bát, že když si takto certifikovaný krém na sebe namažeme, tak si zároveň do těla nepošleme nadlimitní koncentrace škodlivých či toxických látek nebo bakterií. To ovšem neplatí o tzv. handmade kosmetice, kterou nějaká paní, nebo třeba vaše kamarádka či sousedka, dělá s láskou doma a dává do ní jenom to nejlepší. Je nutné zdůraznit, že účel nesvětí prostředky! Výroba kosmetiky má VELMI přísná pravidla. Je zde nutné chemické vzdělání, protože jedině tak máme znalosti nejen o samotných látkách, ale také o jejich kombinaci! Další věcí je také požadavek na sterilní prostředí a všechny komponenty, se kterými výsledný produkt přichází do styku.
Díky výše zmíněnému tedy nemůžeme oficiálně rozdělit kosmetiku a drogerii na toxickou a netoxickou. Každá jedna kosmetická surovina má své povolené koncentrace a kombinace v kosmetickém produktu a jeho výsledná bezpečnost je státem kontrolovaná. 

Netoxickou domácnost tedy nemusím řešit?

Náš název obchodu neříká, že jen u nás najdete netoxické produkty. Protože to jsou v podstatě všechny ty legálně certifikované. Tohle je možná pro mnohé z vás šokující prohlášení. Je samozřejmě na zvážení, zda naši důvěru plně odevzdáme kontrolním orgánům. Jelikož víme, že zkrátka a dobře koupíme spoustu produktů, které obsahují nějakou potenciálně škodlivou chemii, ale každá jedna surovina má svůj zákonem daný bezpečný limit. Možná ale prostě nechcete používat potenciálně škodlivé suroviny v žádné koncentraci. Protože víte, jak funguje imunita. Že je to celostní systém zdraví a ovlivňuje jej mnohem více faktorů, než jen jídlo a pohyb. A tak si chcete tu svou imunitu budovat komplexně. Nebo máte zkušenost s alergickou reakcí na zakoupenou kosmetiku, trpíte kontaktní dermatitidou či jinou formou kožního onemocnění. Pro vás všechny tady mám jedno velké ALE.

Koktejlový efekt

Každá látka – i přírodní – má své označení. Každý výrobek, jak jsme si řekli, musí projít kontrolou nezávadnosti. Jak už jsem zmínila výše, každá látka má své zákonem dané bezpečné limity, díky kterým projde kontrolou. Některé látky ovšem mohou působit skrytě. Do jisté míry neškodí, ale v okamžiku, kdy je látky příliš, nebo se spojí s jinou látkou, se uplatní synergický efekt a ona toxicita je na světě. A stejně, jako se to v současné době neřeší u potravin, nebo jen částečně, tak ani u kosmetiky není žádný nástroj, který by měl moc pohlídat, jestli když si koupíte produkt A a použijete ho s produktem B, tak jejich kombinací nepřesáhnete právě ty povolené koncentrace kontroverzních látek. Je dost možné, že v danou chvíli to s vámi nic neudělá. Vše, s čím přicházíme do styku, v nás ale postupně kumuluje a v budoucnu se to může projevit různě. Pokud vaše tělo po použití kosmetického výrobku reaguje vyrážkou či ekzémem, tak máte vlastně štěstí. Protože už budete s výběrem opatrnější a pravděpodobně budete pátrat, co vám vaše kůže chtěla sdělit. 

Princip předběžné opatrnosti je naše odpověď

Stále častěji můžeme narazit na studie týkající se negativního dopadu mnoha běžně používaných syntetických látek. Některé z nich se chovají jako hormonální disruptory a mohou negativně ovlivnit náš reprodukční a imunitní systém. Než ale kontrolní orgány takové studie vezmou v potaz, uplyne dlouhá doba. Pokud tedy existuje alternativa, jak potenciálně škodlivé látky eliminovat, nebo je nahradit bezpečnější variantou, je to to nejmenší, co můžeme v rámci prevence udělat pro zdraví nás a našich dětí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Sledujte nás na Instagramu

Proč nakupovat u nás?
 • Doprava ZDARMA (více info):
  od 1500Kč Zásilkovna do 5kg
  od 1500Kč Balíkovna do 15kg
  od 2500Kč Česká pošta do 30kg
  od 2500Kč GLS do 30kg
 • Balíme ekologicky
 • Široký sortiment kvalitní netoxické kosmetiky a drogerie
 • Jsme rodinný obchod
 • Platba kartou
 • Osobní přístup a vstřícný zákaznický servis
 • Více možností dopravy a plateb
Osobní odběr
 • Brno - Kohoutovice
 • Libušina třída 19
 
 

© 2021 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno systémem www.eshop-rychle.cz
Sledujte nás na facebooku
Kontakt
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.