Logo
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Proč mít netoxickou domácnost?

Proč mít netoxickou domácnost?

Non toxic péče o tělo a domácnost

Proč bychom se vlastně měli více zajímat o složení produktů, které používáme v péči o tělo a domácnost? Proč nestačí prostě důvěřovat tomu, že každý produkt na regálech v supermarketu je bezpečný pro naše zdraví a pro životní prostředí? Nepřehání se to v současné době s trendem eko/bio? Chemie přeci byla, je a bude všude … A přesto si stále nenamažeme na chleba produkt z ropy. Jaký je rozdíl v tom co jíme a v tom, co poskytujeme naší pokožce? Ve skutečně zase ne tak veliký. Naše kůže také vstřebává látky, kterými ji ošetřujeme, mnohé látky mají schopnost pronikat přes kůži do našeho oběhu a tkání. U některých látek je dokonce pronikání kůží nebezpečnější, protože zde si s nimi nemohou poradit trávicí enzymy. Žijeme v době jedové a v době plastové. Chronické a civilizační nemoci postihují již obrovské množství lidí v populaci, bez ohledu na věk. V současnosti prudce vzrůstají chronická kožní onemocnění, alergie, atopie a intolerance. Stále častěji můžeme narazit na studie týkající se negativního dopadu mnohých z běžně používaných syntetických látek. Některé z nich se chovají jako hormonální disruptory a mohou negativně ovlivnit náš reprodukční a imunitní systém. Pokud tedy existuje alternativa, jak přemíru škodlivých syntetických látek eliminovat, nebo je nahradit bezpečnější variantou, je to to nejmenší, co můžeme v rámci prevence udělat pro zdraví své a našich dětí.

 

Jak nám některé látky v kosmetice mohou škodit?

 

Vysušují a narušují přirozený ochranný hydro-lipidový film kůže


A to zejména při dlouhodobém používání, dráždí kůži a způsobují přecitlivost. Do této kategorie patří prakticky všechny tenzidy, pěnící a odmašťující složky tipu SLS, SLES, SLSA, ALS. Postupně na tyto složky můžeme dokonce získat silnou alergii. Znáte ten pocit, kdy se opakovaně přes den mažete krémem na ruce a stále máte pocit, že jste přesušená? Svědí vás po použití šamponu pokožka hlavy a druhý den již máte vlasy mastné a zplihlé a jste nuceni znovu si je umýt? Toto vše bohužel způsobuje přehnaně agresivní vysušování vlivem nešetrných sulfátů.

Ropné složky v kosmetice (minerální oleje, parafín, vazelína, petrolatum, propylen glycol)
Levná a proto nadužívaná surovina. Její dopady však nejsou jen ekologické, ale nijak neprospívá ani naší pokožce. Minerální olej je natolik čištění a upravená, že již neobsahuje nic z původní suroviny, žádné antioxidanty ani regenerační látky, takže nám chybí důležitý prvek péče o pleť, pokud je krém založený na ropných složkách. Není výjimkou, že pokožka na minerální oleje špatně reaguje, je přecitlivělá, začne se přesušovat, může se tvořit akné a pupínky.

Konzervanty
Mnohé syntetické konzervanty působí jako senzibilizátory kůže a některým jedincům mohou také způsobovat nežádoucí reakce imunity. Velké procento synt.konzervantů se u citlivých jedinců chová jako alergen. Některé konzervanty mohou vyvolávat hormonální změny a ukazuje se, že se chovají jako hormonální disruptory a negativně a nepředvídatelně ovlivňují složení a reakce hormonů v lidském těle. (např. triclosan). Mohou také vyvolávat u některých bakterií rezistenci vůči antibiotikům.

Silikony
Většina silikonů není rozpustná ve vodě, nebo jen částečně a silikony tedy nejde vymýt bez opakovaného použití silných tenzidů, které ale navíc vymývají i přirozený ochranný plášť pokožky. Silikony se mají tendenci stále vrstvit a začnou působit přesně opačně než na začátku používání. Obalený vlas má pak větší tendenci se lámat, cuchat, nepřijímat hydrataci. Podobný problém je i u pleťových produktů. Navíc se v životním prostředí velice obtížně odbourávají.

A takto bychom mohli pokračovat, v současné době existují stovky syntetických látek používaných v kosmetice, vyvíjejí se stále nové a mnohé z těchto látek nemají na zdraví člověka ani životní prostředí dobrý dopad. Nelze nad tím zavírat oči. Zodpovědnost je pouze na spotřebiteli, neboť žádná vládní organizace nenařizuje výrobcům, co mají dělat, aby chránila naši kůži před nebezpečnými látkami.

 

 Alergie na kosmetiku

V současné době přibývá pacientů s kontaktní kožní dermatitidou, tedy nežádoucí reakcí kůže na alergeny v kosmetice a čistících prostředcích. Tyto mohou být různé, často se velice obtížně odhaluje, která konkrétní složka, nebo skupina látek má na svědomí alergickou reakci. V některých případech mohou napovědět tzv. epikutánní testy (vyšetřovací metoda v diagnostice kontaktní alergické dermatitidy). V základní testovací sadě nechybí ani látky jako lanolin nebo vazelína, což potvrzuje, že i na tyto složky bývají reakce. Velice nebezpečnou látkou jsou konzervanty ze skupiny ISOTHIAZOLINONE, které způsobují těžké chronické reakce kůže a často nevratné změny imunity. I tato látka se testuje v epikutánních testech a bohužel ji najdete v mnohých kosmetických produktech, pracích prášcích a gelech, úklidových prostředcích.

Alergie mohou vzniknout v jakémkoli věku. Zejména jedinci s poškozenou imunitou, těhotné a kojící ženy a děti, by měli používat čisté a bezpečné non toxic  produkty.

Předejít možným následkům lze tak, že se budete vyhýbat produktům, které obsahují zejména ty nejčastější a nebezpečné alergeny. Nicméně můžete volit i takové produkty, které nedělají kompromisy a jsou zcela bezpečné, nevyužívají ani ty málo škodlivé nebo sporné a dosud nedostatečně otestované složky.

Více informací k problematice škodlivých látek v kosmetice a drogerii najdete na:
FB skupině Svět non toxic
https://www.facebook.com/groups/209740806026764/

a v databázích, které hodnotí škodlivost jednotlivých látek např.:

https://www.ewg.org/skindeep/#.WtO-1YhubIU

https://www.slozeni-kosmetiky.cz/

 

Negativně ovlivňují naši střevní mikrobiotu

V posledních pár letech se objevují studie o tom, jak škodlivé látky v kosmetice (zejména dezinfekční a antibakteriální přípravky, ale i další) negativně ovlivňují naši střevní mikrobiotu. Přílišné vyhýbání se přirozeném světu okolo nás, zabíjení mikrobů na našich tělech i v našich domovech nejrůznějšími antimikrobiálními a antibakteriálními mýdly a drogerií znamená omezení pestrosti i množství mikrobů. Přítomnost relativně nízkého množství mikrobů vede k omezení trénovanosti imunitního systému až jeho onemocnění, které se může projevit třeba nepřiměřenými útoky proti orgánům vlastního těla, jak to vidíme u autoimunitních onemocnění.
Vzhledem k tomu, že právě ve střevech sídlí asi 80% naší imunity, mělo by nás to zajímat dvojnásob.

 

Dopady na životní prostředí a zvířata

Průmyslové chemikálie, látky z detergentů, kosmetických a čistících přípravků se dostávají z našich domácností odpadní vodou do prostředí. V mnoha studiích již byly popsány negativní dopady zbytků těchto látek na životní prostředí a volně žijící živočichy. Mezi časté projevy těchto zásahů patří např. snížená plodnost, snížené přežívání mláďat, změněný poměr pohlaví, malformace pohlavních orgánů, změna funkce imunitního systému, vymizení populací.

Aktuálním a důležitým tématem je také testování kosmetiky na zvířatech. Ne každému z nás je lhostejné, jakou minulost má kosmetika, která se dostala do naší koupelny. Od roku 2009 v EU platí zákaz testování kosmetických výrobků a složek na zvířatech, od března 2013 i zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech mimo země EU. Zákaz ovšem nezahrnuje žádné kontrolní mechanismy a záleží na každé zemi, jak jeho dodržování kontroluje. Kromě toho mohou firmy na zvířatech testovat a prodávat kosmetiku v jiných částech světa. V zákazu nadále zůstává mnoho nejasností, které mohou způsobit, že kosmetické výrobky budou nadále obsahovat složky nově otestované na zvířatech.

Každý rok jsou na celém světě pro testování kosmetiky a prostředků pro domácnost stále zabíjeny tisíce zvířat. Těmto zvířatům jsou aplikovány chemické látky do očí, na kůži, jsou nucena je polykat či inhalovat. To vše jen proto, aby měli spotřebitelé na výběr tisíce nových výrobků. Mezi nejčastěji používaná zvířata při testování kosmetiky a prostředků pro domácnost (tzn. čisticích prostředků, pracích prášků, leštidel atd.) patří myši, potkani, morčata a králíci. Testování na zvířatech je nejen velmi krutým, ale také nepříliš spolehlivým způsobem ověřování bezpečnosti a kvality výrobků. Řada společností již proto od testování na zvířatech upustila. Vy tak máte na výběr mezi výrobky testovanými na zvířatech a těmi, které byly otestovány jinak či obsahují jen složky otestované na zvířatech v minulosti.
(zdroj: http://www.pokusynazviratech.cz)

 

Co můžeme ovlivnit?

Jde vám z toho všeho hlava kolem? Padáte do beznaděje, jak z toho všeho ven? Nemusíte. Možná vám to teď ze začátku připadá nereálné žít netoxicky, nevíte kde začít.. 

Zásadní informací je ale fakt, že se nikdy veškeré škodlivé chemii nemáme šanci vyhnout. My se můžeme pouze snažit ji maximálně eliminovat. A to je to, o co nám jde. Cíl není odstěhovat se na pustý ostrov, umývat se v moři (které teda mimo chodem dnes už také není vůbec čisté) a čistit si zuby palmovými větvemi. Cílem je ovlivnit to, co můžeme a zbytek nechat být. Jinak bychom se z toho zbláznili. Náš domov je cele v naší režii a právě to, co používáme doma, nás ovlivňuje nejvíce. Vytvořte si s naší pomocí opravdu čistý (netoxický) domov a vaše zdraví i naše planeta vám za to poděkuje. Osvěta v této oblasti ještě není natolik rozsáhlá, takže vám to může připadat zbytečně extrémní, ale v dnešní době ekzémové se o tomto tématu bude mluvit čím dál více. Není na co čekat. Pokud vás trápí ekzém, je potřeba na prvním místě vyčistit domácnost od potencionálních alergenů. Poté je vhodné podpořit stav střev, aby se zvýšil poměr dobrých bakterií na úkor těch špatných a vhodně a šetrně o ekzém pečovat. Někdy zmizí úplně a někdy se ho podaří pouze eliminovat do klidného stavu, kde nebudeme muset používat léky, ale vystačíme si pouze s přírodním mazáním.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Proč nakupovat u nás ?
 • Doprava ZDARMA (více info):
  od 1500Kč Zásilkovna do 5kg
  od 2000Kč Geis do 10kg
  od 3000Kč Geis do 30kg
  od 5000Kč Geis do 60kg
 • Balíme ekologicky
 • Široký sortiment kvalitní netoxické kosmetiky a drogerie
 • Jsme rodinný obchod
 • Platba kartou
 • Osobní přístup a vstřícný zákaznický servis
 • Více možností dopravy a plateb
Osobní odběr
 • Brno - Kohoutovice
 • Libušina třída 19
 
 
 

© 2019 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno systémem www.eshop-rychle.cz
Sledujte nás na facebooku
Kontakt
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.