Bezpečné složení je základ
Každý chce pro svou rodinu to nejlepší, jen je těžké se orientovat v přemíře nabídky a poznat kvalitu. My neděláme kompromisy a chceme to nejlepší pro všechny! Proto jsme spojili síly s opravdovými odborníky a vybrali jsme pro vás produkty, které neobsahují ani potenciálně škodlivé a riskantní látky.
Žijeme netoxickou domácnost
Naše práce je pro nás posláním. Díky ní si plníme sen a přispíváme k tomu, aby byl svět lepším místem. Každým krokem naplňujeme svou vizi, sdílíme s vámi ověřené principy zdravé domácnosti a sami se jimi řídíme.
Milujeme lokální tvůrce
Přiznáváme se hned – jsme patrioti a nadržujeme lokálním tvůrcům. Při výběru produktů do našeho obchodu nejprve pátráme v nejbližších vodách. Věříme, že tu máme spoustu skvělých výrobců, kteří mají stejnou vizi a zaslouží si podporu. Rádi navíc pomůžeme místní ekonomice.
Jednáme vědomě a ohleduplně
Co prospívá našemu tělu, prospívá i srdci naší planety. My všichni jsme totiž součástí přírody a jejího koloběhu. A naše výrobky taky. Pocházejí z bohatství přírody a vždy jsou šetrné k nám i k celé planetě.
Říkáme NE krutosti
Ve světě je jí příliš. My ji chceme minimalizovat, ne ji šířit dál. Proto u nás najdete pouze produkty, které nebyly v žádné fázi vývoje nebo výroby testovány na zvířatech.
Jak efektivně posílit imunitu
Upozorňujeme, že následující informace a tipy nemají sloužit jako náhrada lékařské péče. Nemůžeme také nést zodpovědnost za případné kontraindikace během suplementace, pokud coby pacient používáte léky na předpis. V takovém případě každou suplementaci vždy konzultujte se svým lékařem nebo terapeutem, případně je tato na vaši zodpovědnost.
Co se dozvíte:
Zdravý životní styl je základ, bez toho to nepůjde
Základní vitamíny, minerály a byliny pro podporu imunity
Když na vás něco leze
Když už se to rozjelo
Posílení imunity bez zbytečné chemie
Nejlepším bojovníkem proti obtěžujícím virům a infekcím, které nás začínají trápit zejména nástupem podzimu, je jednoduše prevence. Pokud nezanedbáme přípravu na období, které se tradičně pojí se zvýšeným výskytem respiračních onemocnění, nemusíme se pak složitě prát s tradičními podzimními bacily, které se umí díky školkovým mutacím změnit v trojského koně, vypuštěny z nevinné školní brašny hbitě obsadí celou rodinu a nezanechají kámen na kameni. V minulých letech k těmto obvyklým podzimním polízanicím přibyl ještě další nevítaný host v podobě nechvalně známé nákazy C+. I s ním jsme se už jakžtak naučili žít, nicméně každý non toxic smýšlející člověk ocení rady a tipy, jak nejen běžná nachlazení a záněty, ale právě i tuto nemoc moderní doby vůbec nevpustit do svých obydlí, případně je přestát s hlavou vztyčenou a bez zbytečných ztrát.
Imunita s netoxickou péčí tudíž začíná heslem „lepší připraven, než překvapen“
Bylo by trapné omílat pořád dokola doporučení a rady, která na nás kromě článků na internetu a všelikých mediálních periodik chrlí odborníci a samozvaní „odporníci“, nicméně některá z nich mají skutečně svoje opodstatnění v rámci prevence. Pojďme si je tedy pro pořádek zopakovat, ať pak nehoníte bycha a nepláčete nad rozlitým mlékem, černé díry ve vašem zdravém životním stylu už pak nezalepíme ani kvalitními non toxic doplňky.
Zdravý životní styl je základ
Zdraví na talíři
Věnuj pozornost skladbě svého talíře, vař „opravdové jídlo“, z čerstvých surovin, které se nekamarádí s „éčky“. Věnuj pozornost bio potravinám, pesticidy, herbicidy a jiné „cidy“, sice ochrání úrodu před škůdci, ale také se velmi ochotně s jídlem přesídlí do našich systémů a buněk, kde nedělají lautr nic prospěšného. Naší imunitě dále neprospívají umělé šmakulády a rafinády, protože střeva jsou základním táborem dobré imunity a rafinované pokrmy budou škodit vždy (jsou to tzv. prozánětlivé potraviny). Čím více svá střeva dráždíme, zanášíme balastem, bombardujeme prozánětlivými ingrediencemi a zbraněmi hromadného ničení, které kropí naše přátelské střevní bakterie, tím spíš můžeme očekávat brzký nástup moribundů všeho druhu.
Pohyb, spánek, psychická pohoda
A zase ta obehraná písnička, viďte… Buďme však k sobě upřímní. Opravdu se každý den proaktivně hýbete alespoň třicet minut, lépe však hodinu nebo déle? A ne, nepočítá se třicet minut kroužení v obchodním domě, nepočítá se třicet minut volným tempem kolem paneláku na čůrací procházce s velmi pomalým pejskem, a už vůbec se nepočítá cesta do kavárny podél silnice na elektrické koloběžce. Pokud patříte k aktivním sportovcům a biohackerům, můžete tento odstavec s klidem přeskočit, pokud se ale hýbete omezeně a nepravidelně, pak budete mít vždy cestu k dobré imunitě ztíženou, protože vaše tělo nemá dobré podmínky k detoxikaci a také k eliminaci stresu. Jako dobrý začátek se počítá dokonce i pouhá půlhodinka aktivní lokomoce (to znamená pohyb jako např. rychlá chůze, kdy aktivně a rytmicky střídáte pohyby rukama i nohama...no prostě se neplazíte, ale pěkně svižně štrádujete, nejlépe někde v lese nebo parku). Když už se pohybujete venku, přidejte čas od času otužování, jeho dobrý vliv na imunitu snad netřeba dlouze komentovat a také doma nepřetápějte a větrejte tak často, jak vám to smogová situace dovolí.
Spíte málo a špatně? Pak budou vaše hladiny kortizolu neustále vysoké, nadledvinky vyčerpané a opravdu to nespraví káva, guarana ani jiné stimulanty. Věnujte pozornost cirkadiálním rytmům a naučte se, jak neškodit vašemu spánku například špatným osvětlením.
Psychická pohoda jako podstatný základ dobré imunity. Zase jedno klasické klišé, ale když on ten stres, přátelé, opravdu škodí úplně všude. Umí pozlobit naše trávení i negativně ovlivnit skladbu mikrobiomu, umí rozvibrovat naše hormony tak, že začnou pracovat proti nám, brání nám kvalitně zregenerovat a je doslova magnetem všemožným zánětům. Eliminujte stres tak, aby vás to bavilo. Pohyb, sauna, zpěv, procházky, zahrádka, les, mazlení se zvířátky nebo milování a ideálně vše a pořádnou náruč!
Zbavte se toxické zátěže
Stále si hýčkáte staré parfémy a je vám líto zbavit se aviváže, protože někde v koutku duše pořád věříte tomu, že prádlo je čisté jen když silně voní? V takovém případě hodně štěstí, budete ho potřebovat, až zaútočí viry v plné síle. Tzv. Xenobiotika, tedy umělé a našemu tělu cizorodé látky, mají negativní dopad právě na fungování naší imunity a zmiňují se i coby možné spouštěče autoimunitních onemocnění. Zkrátka, netoxická domácnost a péče patří mezi základní pilíře dobré imunity. Pozor, mezi látky, které narušují náš mikrobiom a zvyšují toxickou zátěž patří kromě škodlivých chemikálií v drogerii a kosmetice také mnohá aditiva nebo léky. Pokud nadužíváte antibiotika, vaše imunita dostává pořádně na frak.
A teď už vzhůru na praktické tipy, čeká vás netoxický průvodce tzv. chytrou suplementací.
Dokud na vás nic neleze, ale chceme mít bojeschopnou armádu
Následující výčet není myšlen jako nezbytný komplex, produkty zde uvedené lze většinou vzájemně volně kombinovat a není nutné brát všechny najednou, vyberte si ty, které považujete pro sebe za vhodné, případně se poraďte s námi, pomůžeme vám vybrat.
Mezi základní doplňky pro podporu imunity patří:
Vitamin C
V rámci netoxické péče vždy upřednostňujeme přírodní formu z celých plodů nebo rostlin bohatých na vitamín C. Mezi tyto tradičně patří například plody třešně acerola, camu camu, rakytník, baobab, aronie nebo acai.Rozhodující vliv pro to, aby byl přírodní vitamín C účinný, je forma zpracování plodu, uchování, skladování. Jedná se o poměrně nestabilní vitamín, který rád oxiduje vlivem vzduchu, světla a teploty, proto je nejvýhodnější podání buď lyofilizovaného extraktu či sušiny plodu v rostlinné kapsli, nebo formou extraktu v glycerinu (tato forma připomíná konzistencí sirup, ale neobsahuje cukr). Ten je výhodnější pro podání dětem, zejména pokud se jedná o extrakt z aceroly, ta je pro svoji chuť pro děti optimální. Plody třešně aceroly patří bez diskuze k nejoblíbenějším zdrojům vitamínu C, pokud se snažíme v rámci non toxic principů volit přírodní zdroje vitamínů. Extrakty z celých plodů nebo lyofilizované plody mají své benefity primárně v tom, že komplex bioaktivních látek a flavonoidů obsažených v celém ovoci působí synergicky, a na rozdíl od izolovaných syntetických vitamínů ho naše tělo velmi dobře zná a umí s ním správně zacházet. Pro tělo jsou takové formy mnohem snadněji vstřebatelné, působí harmonicky a využijeme benefity všech aktivních prospěšných látek v rostlině.
Domácí přebytky bohaté na vitamín C si maminky sice rády suší nebo mrazí, ale právě tímto zpracováním ztrácí ovoce nejvíc ze své jinak bohaté antioxidační kapacity. Bohužel i běžné mražení má vliv na razantní úbytek vitamínu C. O něco lépe je na tom tzv. lyofilizace , tedy sušení mrazem. Celé plody takto ošetřené si lépe uchovávají svoje aktivní látky, nicméně každý, kdo je rád konzumuje, zná také jejich nevýhody. Lyofilizované ovoce poměrně rychle tzv. „zgumovatí“, neustálým otevíráním obalu, kdy se dostává k ovoci vzduch, opět dochází k degradaci suroviny. Pro zpestření jídelníčku mimo sezónu čerstvého ovoce jsou lyofilizované plody skvělou a chutnou formou zejména pro děti, v rámci prevence a terapie v době nástupu podzimu však není od věci začít vitamín C suplementovat právě formou kvalitního extraktu, ideálně v bio kvalitě.
Sirup z BIO Aceroly máme v nabídce od značky Viridian, též ve verzi pro děti.
Nesmíme opomenout ani velmi oblíbenou bezalkoholovou tinkturu s Acerolou v kombinaci s Echinaceou od značky Botanicals4life.
Magnesium
Hořčík lze bez váhání označit za krále všech minerálů, proto nesmí chybět ani v naší preventivní suplementační rutině. Bez hořčíku to zkrátka nepůjde, jakmile ho máme nedostatek, nebude fungovat nic správně, tedy ani naše imunita! Odpůrci doplňků sice mohou namítnout, že hořčík obsahuje celá řada potravin, budou před námi plamenně mávat banánem a hořkou čokoládou, nicméně správně tušíte, že v životě není nic takto jednoduché. Odborníci na magnesium moc dobře ví, jak je obtížné přijmout dostatečné množství hořčíku běžnou stravou (rozuměj převážně špatnou stravou běžného člověka). Máme opravdu ve stravě dostatečné množství tohoto esenciálního prvku?...Notabene, když se nejedná o tzv. zásobní minerál, jinými slovy ho poměrně rychle vyčerpáme (jeho přebytky tělo prostě a jednoduše odloží do záchodu). Zkuste se předávkovat hořčíkem a uvidíte, jak rychle budete hledat nejbližší WC. Opět tedy raději volíme chytrou suplementaci formou bezpečných a účinných forem hořčíku. Pro správné „zabudování“ a pro ideální funkci hořčíku v buňce potřebujeme nejen samotný prvek, ale i tzv.kofaktory, pomocníčky, které magnesium vynesou na pomyslný trůn, z něhož bude moudře vládnout mnoha metabolickým a enzymatickým procesům. Mezi známé kofaktory patří např. vitamín B6 nebo stopové prvky taurin, boron a další. Nezbytný v metabolismu magnesia je též draslík.
Hořčík je opravdu velmi důležitým minerálem a na trhu moc vhodných a účinných forem hořčíku není. Hledali jsme ten nejlepší opravdu dlouho. Nakonec jsme nemuseli ani za hranice, protože skvělý hořčík ve dvou formách s vysokých obsahem hořčíku v jedné kapsli i spolu s vitamínem B6, jsme objevili u českého výrobce Natios.
Betaglukany biocell
Obsahuje vysoce čistý ß-1,3/1,6 D-glukan, který prokazatelně působí na přirozenou obranyschopnost organismu.
Komplex betaglukanů z medicinálních hub podporuje imunitní systém dětí i dospělých a lze jej dokonce využít i v léčbě imunodeficiencí u zvířátek (například leukopenie). Je bezpečným doplňkem již pro děti od 3 let. Doporučuje se používat jako prevenci u dětí před nástupem do školky/školy, ideálně s předstihem alespoň jednoho měsíce, ale můžete ho používat i s větším předstihem, zejména pokud dítě bývá často nemocné.Biocell je produkt s betaglukany značky Mycomedica, která si drží přední postavení mezi výrobci doplňků na bázi medicinálních hub u nás na trhu a může se pyšnit bohatou historií a cennými zkušenostmi právě na poli mykoterapie (léčivé houby).
Reishi (ganoderma lucidum)
Královna medicinálních hub, které se ne nadarmo přezdívalo „houba nesmrtelnosti. Reishi je svými účinky jedinečná a dokáže pomáhat na mnoha úrovních, jedná se o tzv. adaptogen. Výrazně dokáže harmonizovat a posilovat naši imunitu, protože velká část polysacharidů houby reishi je spojena právě s imunitními funkcemi a při dlouhodobém užívání významně podporuje náš imunitní systém.
Reishi je vyhledávaným pomocníkem zejména pro svoje antivirotické účinky. Jako jedno z mála přírodních antivirotik dokáže při dlouhodobé suplementaci zatočit i s odolnými herpes viry nebo E.coli. Neváháme ji doporučit i pro prevenci a terapii nákazy C+.
Mezi další benefity reishi patří podpora vitality a regenerace, harmonizuje spánek, podporuje správnou funkci jater, ledvin a srdce, působí příznivě na hormonální systém žen a pomáhá také u zánětů a alergií. Využívá se i během léčby onkologických onemocnění.
Reishi lze bez problémů suplementovat kontinuálně, nevykazuje žádná rizika, coby adaptogen naopak při dlouhodobějším podávání dokáže tělo harmonizovat a pomáhá i při chronických a špatně léčitelných potížích.
Reishi je bezpečná už pro děti od 3 let. Lze ji podávat formou extraktu v kapslích, nebo formou sirupu.
V nabídce máme extrakt z Reishi od výrobce MycoMedica.
Vitamin D3
Suplementace vitamínu D3 začíná být aktuální již na konci léta, tedy zhruba v druhé půlce září, kdy už většinou není možné čerpat přirozeně vitamín D3 konverzí ze sluneční expozice. Sluníčko ztrácí na síle, začínají převažovat dny „pod mrakem“ a s koncem prázdnin už také netrávíme tolik času venku na přímém slunci. Nejste-li zastáncem suplementace vitamínu D3, můžete si nechat změřit kvalitním testem* jeho hladiny a zjistit, jak na tom v průběhu podzimu a zimy jste.
Býváte-li ale často nemocní a vaše imunita není z nejsilnějších, pak se vyplatí začít suplementovat z bezpečných zdrojů vitamín D3 již během podzimu. Obvykle se udává jako bezpečná preventivní dávka 1000IU. V případě nemocnosti radí někteří odborníci tyto dávky i razantně zvýšit, to je již pak vždy na zodpovědnosti daného lékaře či terapeuta. Pro nás v rámci prevence postačí základní denní doporučená dávka spolu s důležitým kofaktorem, tedy vitamínem K2. Kofaktor, laicky řečeno, je spolupracující prvek, který pomáhá danému vitamínu nebo minerálu fungovat v našem organismu správně.
O důležitosti vitamínu K2 coby zásadního kofaktoru pro vitamín D3 se dozvíte například v tomto článku.
Pokud se příliš neorientujete v problematice zdrojů vitamínu D3 a jeho prospěšnosti, může vám být nápomocný tento článek.
Velmi kvalitní vitamin D3 spolu s vitaminem K2 pro dospělé jsme našli u českého výrobce Trime.
Dětská verze D3 již od narození, tuto doporučujeme jako náhradu běžných přípravků, u kterých však probíhá extrakce syntetickou cestou z lanolinu. Z pohledu non toxic s sebou takový produkt nese rizika kontaminací, a proto raději volíme D3 extrahovaný z kvalitní a kontrolovaně pěstované řasy nebo prověřené rybí oleje.
*Testy hladiny vitamínu D3, které lze v rámci ČR považovat za průkazné, nabízí provádí např.Synlab. Běžné testy u obvodních lékařů nemají valnou vypovídající hodnotu.
Omega3
Kvalitní doplňky s omega 3 kyselinami mají svoje opodstatnění právě v období prevence, kdy si budujeme dobrou obranyschopnost.
Omega3 mastné kyseliny (nenasycené tuky) coby chemické sloučeniny tvoří důležitou složku některých esenciálních tuků ve stravě. Často skloňované téma v souvislosti s omega3 bývají i tzv, omega6 mastné kyseliny, respektive poměr mezi těmito dvěma sloučeninami. Zatímco omega6 máme ve stravě poměrně hodně (najdete je u všech průmyslově zpracovaných potravin, v běžně používaných olejích atp.), omega3 jsou v běžné středoevropské stravě deficitní.
Tato nerovnováha nám neprospívá, protože omega6 mají v naší stravě spíše negativní dopad, jedná se o tzv. „prozánětlivé“ tuky, oproti tomu deficitní omega3 působí protizánětlivě.
Abychom nezvyšovali tzv. oxidativní stres a nechodili naproti zánětům, pak je v rámci prevence na místě tyto prospěšné omega3 kyseliny suplementovat, jelikož získat je v potřebné hladině ze stravy je v našich podmínkách značně obtížné.
Doplňky s omega3 kyselinami se uplatní nejen v rámci prevence (zejména v okamžiku, kdy je naše strava na hony vzdálená zdravému středomořskému jídelníčku), ale také ve fázi doléčení po infekcích. Díky svému pozitivnímu vlivu na cévy jsou nezbytné a účinné během onemocnění covid a v rámci předcházení postcovidových symptomů, které velmi často vedou ke vzniku trombóz, kardiovaskulárních potíží a zánětů v těle.
Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás vybrali ty nejkvalitnější a nejúčinnější doplňky Omega3, u nichž je zaručený původ a zpracování surovin dle nejvyšších standardů, záruka stability a použití bezpečných inovativních technologií při výrobě.
Omega 3 ve verzi pro děti najdete zde, ve verzi pro dospělé tady. Oba produkty jsou na rostlinné bázi.
*Podrobněji na téma Omega3 vs omega6 a jejich funkce např. zde v článku.
Pokud se u vás nemoci točí jedna za druhou, zvažte doplnění vaší lékárničky ještě o následující doplňky.
Quercetin
Quercetin patří mezi prozatím méně známé doplňky stravy se zajímavými účinky. Jedná se o účinný bioflavonoid, který se přirozeně vyskytuje v ovoci a zelenině, hojně například v citrusových plodech. Můžete jej zařadit do svojí suplementační rutiny nejen pokud trpíte na sezónní alergie (zde quercetin díky své protizánětlivé aktivitě pomáhá překlenout pylovou sezónu bez nepříjemných symptomů, tlumí astma a záněty kůže), ale právě pro jeho protivirové a protizánětlivé účinky.
V naší nabídce najdete quercetin zn. Viridian, který obsahuje navíc extrakt z kopřivy, enzym bromelain (původem z ananasu), vitamín B5, květ heřmánku, borovou kůru a acerolu. Kombinace quercetinu a aceroly je výhodná právě pro podporu imunity v rizikovém období zvýšeného výskytu viróz.
Vitamín E ve své přírodní formě
Pokud se bavíme o prevenci, nelze opomenout doplňky, které vykazují tzv. vysokou antioxidační kapacitu. Co to znamená? Laicky řečeno se jedná o přírodní látky a sloučeniny, které pomáhají našemu tělu eliminovat tzv. oxidativní stres, čili bojují proti volným radikálům. Volné radikály páchají v našem organismu nepravosti, činí naše buňky méně odolnými proti stárnutí a to má pak vliv i na naši imunitu. Antioxidanty nejčastěji je přijímáme ve stravě, pokud tato splňuje kvalitativní kritéria, rozhodně je nenajdete v obědovém menu McDonalda.
Jedním z nejvýznamnějších antioxidantů, které můžete znát také z non toxic kosmetiky, je starý známý vitamín E. Aby v našem těle skutečně vykazoval antioxidační aktivitu, tedy pomáhal tlumit škody napáchané volnými radikály, je nezbytné, aby tento vitamín pocházel z přírodního (nikoli syntetického) zdroje a jednalo se o celé spektrum přírodního vitamínu E, což je směs tocopherolů a tocotrienolů. Takto podávaný vitamín E umí takříkajíc divy nejen na úrovni naší obranyschopnosti, ale prospívá také zdraví mozku, hormonálnímu systému a zpomaluje proces stárnutí. V naší nabídce najdete dva produkty s komplexním přírodním vitamínem E.
Ve verzi Prolife od značky Trime využijete sílu tocopherolů a tocotrienolů společně s dalším významným antioxidantem - astaxantinem, který patří mezi nejsilnější dosud známé antioxidanty.
V produktu od značky NAHS se přírodní tocopheroly potkávají s divokým rozmarýnem, který také vykazuje antioxidační aktivitu a je zdrojem důležitých stopových prvků.
Probiotika(viz níže).
Když na vás něco leze
Kromě již výše zmíněných doplňků můžete v případech, kdy cítíte první známky blížícího se onemocnění sáhnout po doplňcích, které není nutné nebo vhodné brát pravidelně/dlouhodobě či v rámci prevence.
Zinek
Mějte vždycky po ruce kvalitní formu zinku. Jakmile ucítíte první náznaky nevítaných hostů v podobě únavy, šimrání v nose, kýchání, pocitu pálení v očích a ucpaných dutin, nasaďte zinek, nebojte se v takové situaci použít i vyšší než denní doporučenou dávku, některé zdroje uvádí 50-90mg pro dospělého. Zinek je znám pro svoji antivirovou aktivitu, umí tlumit projevy nachlazení a viróz, nebo je ani nenechá rozvinout. Zinek je vhodné suplementovat v účinné tzv. Chelatované vazbě, většinou se jedná o bisglycinát zinečnatý, případně lze použít i zinek ve formě pikolinátu nebo ionický zinek.
Zinek se nejlépe vstřebává, když jej použijeme na lačno, tedy s odstupem od jídla, ideálně ráno cca 30-40 minut před snídaní. Nevýhodou zinku bývá jeho horší snášenlivost žaludkem právě při orálním podání na lačno (tzv. nausea), nicméně zde je na místě zmínit, že pokud ho použijete těsně před nebo po jídle, sice vám to pravděpodobně zmírní nepříjemný pocit v žaludku, ale benefity zinku se tím dost rapidně sníží, jeho vstřebatelnost je vlivem dalších minerálů a látek ve stravě mnohem horší. Museli byste tedy dost výrazně navýšit dávkování. Pokud patříte k procentu osob, jež zažívají citlivost po podání zinku na lačno, vyzkoušejte ho nejprve suplementovat večer těsně před spaním a s odstupem od večeře. Večer bývá zinek mnohem lépe snášen, protože žaludek je již v relaxačním režimu a nebude se aktivně ozývat, jako při ranním podání.
V naší nabídce najdete zinek od české značky NATIOS, společně v kombinaci s mědí a selenem.
Echinacea (třapatka nachová)
Kdo by ji neznal. Již naši předci ji využívali coby přírodní antibiotikum a i v dnešní moderní době se těší dobré pověsti a respektu. Nemusíme ani nahlížet do herbářů léčivých bylin, abychom si ji spojily s bylinkou vhodnou právě v období viróz, infekcí a nachlazení. Echinacea výrazně stimuluje tvorbu bílých krvinek, především makrofágů a posiluje tvorbu interferonů, antivirotických látek.
Záměrně ji zde uvádíme v seznamu doplňků, které má smysl nasadit v počátku nebo průběhu onemocnění. Není vhodná na dlouhodobé preventivní používání (na rozdíl třeba od betaglukanů) a to zejména pro svůj stimulační efekt. Ten by totiž mohl v důsledku zapůsobit kontraproduktivně a spustit autoimunitní proces. Samotnou bylinu ve formě tinktury se doporučuje užívat max po dobu 2-6 týdnů v rizikovém období, při nástupu nebo během onemocnění a případně pak udělat 2 týdny pauzu.
V naší nabídce najdete echinaceu v tinkturách značky Botanicals4 life, v certifikované bio kvalitě a bez přidaných aditiv.
Bez černý
Tradiční bylina vhodná právě pro období viróz a nachlazení. Bez černý je primárně užíván formou čajů, nálev z plodů uvolňuje dýchací cesty, pomáhá při horečce a působí blahodárně u zánětů nosních i čelních dutin. Skvělé účinky má ale i plod, tedy bezinka.
Sirup z bobulí bezu tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky. Laboratorní studie dokládají, že složky obsažené v bobulích pravděpodobně aktivují určité imunitní buňky a současně působí přímo na viry tím, že snižují jejich nakažlivost.
Využijte sílu bezu nejen ve formě nálevů a čajů. Nechte pracovat síly plodu. Můžete použít extrakt bezinky buď ve formě sirupu nebo kapslí. Zajímavou kombinaci nabízí např. značka Viridian, která ve své kompozici kromě bezu černého přidala i vitamin C z plodů Aceroly, o které jsme si řekli již výše. Jedná se o jeden z nejsilnějších bezinkových extraktů na trhu.
Oreganový olej
Silný zabiják virů, plísní, koků a jiných potvor. Primární chemickou složkou oregana je karvakrol, fenol, který má při požití antioxidační vlastnosti. Čím vyšší obsah účinného karvakrolu, tím je olej dražší. Podporuje imunitu, zdravé trávení a dýchací funkce, pokud je užíván vnitřně.
Je vědecky dokázáno, že esenciální olej z oregana zabíjí bakterie a viry, plísňové infekce jako například candida albicans a parazity. Dále také, že účinkuje dokonce na patogeny, které jsou vůči antibiotikům rezistentní. Oreganový olej je neuvěřitelně účinný při otravě potravinami, střevní chřipce, kandidových infekcích, pásovém oparu, ekzémech, infekcích dutin, nehtových plísních, akné, kožních infekcích, kousnutí hmyzem, bradavicích, alergiích a dalších zdravotních problémech.
Oregánové doplňky stravy se vyrábí v různých koncentracích a formulacích. Nejčastěji se jedná o oregánový olej, který je velmi silný. Jeho chuť není pro každého, z toho důvodu jsou k dipozici na trhu i jiné formy, které snesou i citlivější jedinci. Např. miceralizovaný oragánový olej, který lze nakapat do čaje, vody, džusu, nebo pro děti v kombinaci se skořicovým olejem či ve formě třešňových gumídků.
Ve své nejsilnější verzi od značky NAHS ho zvládnou opravdu jen „silní jedinci“, ale účinky divokého kvalitního extraktu z oregána umí pořádně zatopit virům pod kotlem. Oregáno se uplatní zejména v začátku (nástupu) onemocnění, ale i během již rozběhnutých infekcí a viróz.
Za nás můžeme produkty s kvalitním divokým oregánem značky NAHS jedině doporučit, protože důsledně dbá na kvalitu použitých surovin a nikdy nekombinuje ani neextrahuje oregánové výtažky se syntetickými složkami, tak jak to jinak bývá běžné u jiných produktů na trhu.
Aby byl oreganový olej bezpečný ke konzumaci, musí pocházet z výtažků bylin, které rostou pouze v divokých a vysoce položených horských oblastech Středozemí, v zemích jako jsou Turecko, Libanon, nebo v menším množství Řecko. Je to tak jediná jistota, že nebude obsahovat pesticidy a moderní chemické látky. Protože neředěný oreganový olej je velmi silný, měl by být emulgován v nosném oleji jako je například extra panenský olivový, který používá NAHS.
Když už se to rozjelo, čím hasit požár?
Zde opět platí, že následující produkty jsou nápomocné primárně u již probíhajícího onemocnění nebo při jeho nástupu. Brát je kontinuálně preventivně (s výjimkou probiotik) se nedoporučuje, z důvodu vzniku možné rezistence nebo přecitlivělosti.
Propolis
Propolis není jen tak ledajakým produktem včelích dělnic, je uznávaným přírodním antibiotikem a antivirotikem. Opatrnost při užívání propolisu je však na místě u alergiků na pyl. Všichni ostatní mohou z účinků propolisu benefitovat a vyplatí se používat ho právě v období, kdy je jasné, že už se u vás virům nebo bacilům zalíbilo. Vemte na ně koště v podobě propolisu.
Propolis není jen tak ledajaká pryskyřice s antivorotickými účinky. Obsahuje široké spektrum prospěšných látek, například flavonoidy, éterické oleje, enzymy, mastné kyseliny, vitamíny a minerály (z těch stojí za zmínku vápník, zinek, mangan, křemík, chrom, kobalt).
V naší nabídce najdete propolisové kapky české značky Sonnentor, obsahuje 10,5 % podílu propolisu v 85% čistého alkoholu. Samozřejmostí je skleněný tmavý obal, propolis za nás do plastu nepatří.
Slovo propolis pochází z řeckého „před městem" a označuje ochranný val. Tím je o propolisu řečeno vše podstatné, dejte mu svoji důvěru, on vám ukáže svoji sílu.
oregano (viz výše)
NAC (N-acetyl -L- cystein)
Cystein patří mezi semiesenciální aminokyseliny, naše tělo si ho dokáže vytvořit z jiných aminokyselin (methioninu a serinu), musíme jich mít ale dostatek. Neobsahuje-li naše strava dostatečné množství těchto aminokyselin, stává se cystein pro nás esenciální. Musíme ho přijímat buď z potravy, nebo ho lze suplementovat právě ve formě N-Acetyl-L-Cysteinu.
N-Acetyl-L-Cystein zatím není mezi širokou veřejností přílišznámý, ale jistě už o něm slyšelkaždý, kdo se zajímá o tzv. biohacking a to zejména v souvislosti s jeho účinky na tvorbu glutationu, který patří mezi nejsilnější antioxidanty v našem těle. Bez něj se neobejde řešení oxidačního stresu a my se budeme stále potácet od jedné nemoci ke druhé. NAC má širokospektrální použití, mimo jiné se zmiňuje vliv na zdraví jater, mozku, plic, ale také bojuje proti infekcím a zánětům. V průběhu onemocnění se uplatní jeho pozitivní
Vliv na ředění hlenů a vykašlávání. Pokud se vám viróza začne projevovat kašlem, je NAC na místě i ve vyšší dávce, 500-1000mg denně.
V nabídce máme NAC od české značky NATIOS.
Probiotika, symbiotika
Důležité nejen v rámci prevence, ale zejména tehdy, pokud jste již byli nuceni nasadit léky nebo dokonce antibiotika. Neváhejte podpořit svoje přátelské střevní bakterie v průběhu onemocnění i když antibiotika nenasadíte, i volně prodejné léky na bolest a teplotu dokáží negativně působit na náš mikrobiom. Svoje uplatnění najdou probiotika také v případech, kdy je infekce či viróza doprovázena nechutenstvím a průjmy.
Při úporných průjmech nebo během antibiotické léčby preferujte probiotika obsahující bakterii saccharomyces boulardii, velmi prospěšná jsou i tzv.symbiotika (probiotika ve spojení s prebiotiky pocházející z přirozených potravin).
Lysin
Lysin (esenciální aminokyselina) se stabilně drží na výsluní suplementů podporujících naši imunitu. Pozornost mu věnují i odborné studie. Podle některých vědeckých poznatků dokáže časná suplementace lysinem v kombinaci se zinkem nabudit imunitní systém a udržovat počet leukocytů v normálním rozmezí. Toho se využívá zejména během léčby virotických infekcí včetně covidu, kdy se právě tato kombinace lysin+zinek osvědčila jako vhodné kombo.
Lysin by vás měl zajímat také pokud trpíte vlivem oslabení, stresu, nachlazení nebo infekcí na výskyt oparů. Patří k účinným preventivním prostředkům proti herpes simplex a v průběhu onemocnění je vhodné ho brát ve vyšších dávkách, cca až 1000mg denně.
Lékaři ho běžně doporučují při onemocnění pásového oparu i ve velmi vysokých dávkách (až 2 gramy denně)
V nabídce máme Lysin od značky Viridian.
Tymián
Antivirotikum s výbornými účinky zejména na tlumení kašle. Rozpouští hleny, tlumí všechny formy kašle, pomáhá vyčistit průdušky. Tymián je díky svým antiseptickým a protizánětlivým účinkům skvělým pomocníkem též během střevních viróz a trávicích potíží, které mohou provázet infekční onemocnění.
Do naší nabídky jsme se rozhodli zařadit produkt prvotřídní kvality bez jakýchkoli přídatných látek nebo sladidel v tinktuře od značky Botanicals4life, které mohou užívat i děti starší dvou let.
Kromě suplementů – doplňků stravy a režimových opatření je vždy vhodné doplnit terapii kvalitními čaji. Zejména na podzim a v zimě se vyhýbejte studeným nápojům a snažte se prohřívat organismus pomocí čajů v bio kvalitě. Osvědčenou a oblíbenou značku Sonnentor a jejich širokou nabídku čajů najdete u nás na e-shopuzde.
Autor článku: předsedkyně organizace Svět non toxic z.s., Pavla Pavlištová