Bezpečné složení je základ
Každý chce pro svou rodinu to nejlepší, jen je těžké se orientovat v přemíře nabídky a poznat kvalitu. My neděláme kompromisy a chceme to nejlepší pro všechny! Proto jsme spojili síly s opravdovými odborníky a vybrali jsme pro vás produkty, které neobsahují ani potenciálně škodlivé a riskantní látky.
Žijeme netoxickou domácnost
Naše práce je pro nás posláním. Díky ní si plníme sen a přispíváme k tomu, aby byl svět lepším místem. Každým krokem naplňujeme svou vizi, sdílíme s vámi ověřené principy zdravé domácnosti a sami se jimi řídíme.
Milujeme lokální tvůrce
Přiznáváme se hned – jsme patrioti a nadržujeme lokálním tvůrcům. Při výběru produktů do našeho obchodu nejprve pátráme v nejbližších vodách. Věříme, že tu máme spoustu skvělých výrobců, kteří mají stejnou vizi a zaslouží si podporu. Rádi navíc pomůžeme místní ekonomice.
Jednáme vědomě a ohleduplně
Co prospívá našemu tělu, prospívá i srdci naší planety. My všichni jsme totiž součástí přírody a jejího koloběhu. A naše výrobky taky. Pocházejí z bohatství přírody a vždy jsou šetrné k nám i k celé planetě.
Říkáme NE krutosti
Ve světě je jí příliš. My ji chceme minimalizovat, ne ji šířit dál. Proto u nás najdete pouze produkty, které nebyly v žádné fázi vývoje nebo výroby testovány na zvířatech.
Hydroxid sodný v kosmetice
Hydroxid sodný (NaOH) jako chemická látka není žádný nováček, naopak. Hydroxid sodný má velmi široké využití v chemickém průmyslu. V kosmetickém průmyslu se ovšem používá ve velmi nízké koncentraci a to k úpravě pH. Pro nás je to krásný příklad látky, kterou v INCI v některých případech tolerujeme a v některých nikoli. Na to proč někdy ano a někdy nikoli, se nyní podíváme blíže.
Trošku té školní teorie
Hydroxid sodný, chemický vzorec NaOH-, se obvykle používá v kosmetických výrobcích jako prostředek na úpravu pH. Hydroxid sodný je rozpustná anorganická sloučenina a silná zásada.
Když se hydroxid sodný rozpustí vo vodě, rozpadne se (disociuje) na ionty sodíku (Na + ) a hydroxidové ionty (OH – ).
Iontů sodíku sa netřeba obávat, sodík je esenciální prvek - kuchyňská sůl je chlorid sodný (NaCl), a jakmile se rozpustí vo vodě (nebo v jídle), rozdělí se ionty sodíku (Na + ) a chloridové ionty (Cl – ). Sodné ionty od hydroxidu sodného a sodné ionty od soli jsou po rozpadě látek nerozeznatelné.
O hydroxidových iontech už v péči o pleť nehovoříme, protože reagují za vzniku vody. Podívejme se, co se s nimi ve vodním roztoku děje. Přemění se na vodu.
H + + OH – → H20
Je velmi důležité si uvědomit, že v hotovém produktu se NaOH rozpadá a opravdu se v něm nenachází! Tak kde může být problém?
Co to vlastně je pH
Vodíkové ionty (H + ) jsou zodpovědné za „pH“ a pH je míra koncentrace vodíkových iontů v látce na bázi vody-t.j., že v bezvodých produktech nemůžeme hovořit o pH - typickým příkladem jsou olejová séra.
Příklad: Při pH 7 máme v roztoku stejné množství vodíkových iontů a hydroxidových iontů (při 25 °C). Při nižším pH je nadbytek H + a při vyšším pH nadbytek OH – .
Při úpravě pH se neutralizují vodíkové ionty a přeměňují se na vodu, čímž se zvyšuje pH produktu. Většina přidaných hydroxidových iontů se změní na vodu a sodné ionty vyplavou.
Proč se pH produktů upravuje?
PH rozdělujeme do tří skupin.
1. 1-7 Kyselé
2. 7 neutrální
3. 7-14 Zásadité, alkalické
Přirozené pH naší pokožky je mírně kyselé. Uvádí se že 5,5 (ale množství dostupných poznatků naznačuje, že je výrazně nižšší než 5,5, konkrétně okolo 4,7). PH pokožky se může lišit podle typu pleti, věku, barvy kůže. Přirozené pH pokožky vytváří ochrannou vrstvu , která jí chrání před vlivem škodlivých mikroorganismů či bakterií. Kosmetický produkt by tedy měl mít takové pH, které kopíruje pH pokožky a nenarušil tak její ochrannou funkci. Pokud se pH vaší pokožky používáním nevhodných produktů zvýší, hrozí riziko vzniku infekcí, snižuje se bariérová funkce kůže a mohou se rozvinout různé typy onemocnění jako je například atopické ekzém, kontaktní dermatitida či horší projevy akné. I tady však existují vyjímky. Tuhá mýdla jsou velmi zásaditá, přitom pro pokožku vhodná, jelikož kožní mikrobiom mýdlo zcela rozloží (narozdíl od tekutých mýdel). Více jsme o této problematice psali zde.
Je proces úpravy pH stabilní?
Může být a nemusí. To záleží na mnoha faktorech. Ideální hodnota pH v kosmetickém produktu je i pro samotné výrobce kosmetiky výzva. Určite jste už zažili, že váš kosmetický produkt po čase změnil konzistenci, barvu, vůni, nebo se v něm oddělila olejová složka od vodní. A změna pH s tím velmi často úzce souvisí. Uveďme si pár příkladů, kdy dochází v průběhu času ke změně pH produktu.
Pokles hodnoty pH může být způsobený uvolňováním organických kyselin z triglyceridů – pomalá reakce s vodou má za následek hydrolýzu esterů. Proces jako takový není specificky kritický, pod podmínkou, že uvolněné kyseliny nevyvinou nepříjemný zápach.
Zvýšená hodnota pH sa může objevit i v přítomnosti močoviny; s dostupnou vodou se pomalu přeměňuje na karbaminát amonný. Možná je i tvorba esterů z kyselin a alkoholů za tvorby vody. Tento proces sa vyznačuje lehce ovocnou vůní, zejména pokud je přítomná kyselina octová (z acetátů) a etanol a vzniká etylacetát.
Oxidace vzdušným kyslíkem
Ty jsou obvykle limitujícím faktorem pro trvanlivost, protože vytvořené kyslíkové sloučeniny, např. z emulgátorů mohou způsobit podráždění, nebo mohou být nenasycené mastné kyseliny stimulované k polymerizaci tvorby radikálů, což znamená, že už nejsou pro pokožku dostupné.
Postupem času se čísla pH budou zvyšovat, teplota též ovlivňuje hodnotu pH -tím jak se voda ohřívá, pomalu uvoľňuje CO2 do atmosféry, což přirozeně zvyšuje hodnoty pH...atd.
Existuje více faktorů, jak je možné ovlivnit pH a co ho skutečně ovlivní.
Do hry samozřejmě vstupují i vybrané použité chemické látky na úpravu pH. Některé zajišťují stabilní hodnotu více, některé méně a to ještě v závislosti na obsahu vodní složky, viz níže.
Dnešní moderní kosmetologická věda uprednostňuje látky, které jsou pro pokožku benefitem, ale zárověň jsou díky své chemické povaze např. zásadité a mohou upravovat pH. Takovou látkou je např. arginin-tělu vlastní aminokyselina, která má pH okolo 11-12. Zároveň také spolehlivěji zajišťuje stabilní hodnotu pH než např. NaOH.
NaOH z pohledu Non toxic filozofie
Tak jako u každé jiné látky je velmi důležité rozumět INCI a jeho zákonitostem.
Odpověď na otázku je závislá na tom, o jaký výrobek konkrétně jde. Jaké je množství vody v produktu, protože s tím úzce souvisí právě pH a jeho změna, jak je zmíněno výše, tedy v závislosti na teplotě a vzduchu-t.j., jak přichází kosmetický produkt do konktaktu se vzduchem. Taktéž aktivita vody je velmi důležitý faktor.
Klasický příklad: krém, či tělové mléko, při emulzi typu O/W, anebo W/O, případně hyaluronové sérum, kde je podle INCI na prvním místě aqua, tedy voda. Té je zde poměrně hodně a to v závislosti na typu produktu od 60-90 %...takový produkt je v zásadě „postavený na vodě „. V případě, že je v takovém produktu použitý NaOH, který nezajišťuje stabilní hodnotu pH, na základě principu předběžné opatrnosti takový produkt nedoporučujeme.
Oproti tomu, např. řasenka má obsah vody okolo 40%, v ní je rozpuštěné množství látek, barev a zahusťovadel, takže se spotřebitelsky zdá jako téměř bezvodný produkt a je velký předpoklad, že pH sa výrazně měnit nebude.
V mnohých řasenkách jsou použity účinné látky a extrakty, tyto bývají velmi často zapracované kvůli technologii do tekutého stavu a tento extrakt také často musí mít upravené pH, i za použití zmíněného NaOH. Formulátor do řasenky přidává jen určitou část těchto extraktů a formuluje konečný produkt, takže např. u řasenky značky PHB, kterou máme v nabídce, je koncentrace NaOH velmi nízká (poslední místo v INCI) a neslouží zde k úpravě pH řasenky jako takové, ale upravuje pouze pH přidaného extraktu. Konečnou hodnotu pH řasenky tedy zajišťují ostatní složky INCI.
V rámci dekorativní kosmetiky, která je v případě non toxic kritérií vždy kompromisem, se v tomto případě jedná o přijatelný kompromis. V dekorativní kosmetice v drtivé většině případů nelze dosáhnout 100% non toxic složení a vždy je tedy třeba u každého produktu posoudit konkrétní rizika.
Posouzení výrobků v našem obchodě a to, zda se jedná o non toxic produkt z hlediska nastavených parametrů neziskovou organizací Svět non toxic, je závislé na důkladné znalosti INCI, odborné způsobilosti a schopnosti posoudit recepturu, a dále na praktických zkušenostech s formulováním kosmetických výrobků .
Autor článku: odborný garant neziskové organizace Svět non toxic z.s., Ing. Katarína Hrivňáková