Logo
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Doprava zdarma
Na výdejní místo od 1700 KčNa adresu od 2500 KčVíce info zde
icon safety Bezpečné složení je základ

Každý chce pro svou rodinu to nejlepší, jen je těžké se orientovat v přemíře nabídky a poznat kvalitu. My neděláme kompromisy a chceme to nejlepší pro všechny! Proto jsme spojili síly s opravdovými odborníky a vybrali jsme pro vás produkty, které neobsahují ani potenciálně škodlivé a riskantní látky.

icon life Žijeme netoxickou domácnost

Naše práce je pro nás posláním. Díky ní si plníme sen a přispíváme k tomu, aby byl svět lepším místem. Každým krokem naplňujeme svou vizi, sdílíme s vámi ověřené principy zdravé domácnosti a sami se jimi řídíme. 

icon pin Milujeme lokální tvůrce

Přiznáváme se hned – jsme patrioti a nadržujeme lokálním tvůrcům. Při výběru produktů do našeho obchodu nejprve pátráme v nejbližších vodách. Věříme, že tu máme spoustu skvělých výrobců, kteří mají stejnou vizi a zaslouží si podporu. Rádi navíc pomůžeme místní ekonomice. 

icon planet Jednáme vědomě a ohleduplně

Co prospívá našemu tělu, prospívá i srdci naší planety. My všichni jsme totiž součástí přírody a jejího koloběhu. A naše výrobky taky. Pocházejí z bohatství přírody a vždy jsou šetrné k nám i k celé planetě.

icon animal Říkáme NE krutosti

Ve světě je jí příliš. My ji chceme minimalizovat, ne ji šířit dál. Proto u nás najdete pouze produkty, které nebyly v žádné fázi vývoje nebo výroby testovány na zvířatech. 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak se dobře namydlit?
15.11.2020

Jak se dobře namydlit?

Tuhá mýdla patří od pradávna k základní hygienické potřebě. Jsou zároveň i tou nejšetrnější volbou k očistě těla. V posledních letech jsou však s příchodem moderních tekutých mýdel neprávem opomíjená. Máte pocit, že tuhé mýdlo je přežitek, který se hodí tak maximálně do skříně na ovonění prádla? To je ale velká škoda! Tuhá mýdla jsou naopak nadčasová. Kvalitní přírodní mýdla jsou nenahraditelná. A dají se koupit i taková, která budou ozdobou vaší koupelny.

Hezky od začátku

Pravé mýdlo je vytvořeno procesem zvaný zmýdelnění nebo také saponifikace. Jako vstupní suroviny zde máme obecně tuk (triacylglycerol; směs vyšších mastných kyselin) a hydroxid. Při zmýdelnění z těchto složek vzniká mýdlo (sůl vyšší mastné kyseliny) a glycerol, který je přirozenou součástí vzniklých mýdel. Samozřejmě, že výroba mýdla je o něco náročnější, ale pro nás jsou důležité tyto informace.

Jak mýdlo vlastně funguje?

Jakmile mýdlo namočíme a začneme si mydlit tělo či ruce, tak dochází k rozpadu molekuly mýdla. Mýdlo pění, odstraňuje nečistoty, kožní maz, protože je účinným anionickým tenzidem. Díky jeho struktuře dokáže při vyšší koncentraci vytvořit micely a navázat tak jak vodné, tak tukové složky na kůži, a tím ji dokonale vyčistit. Zároveň při tom nenarušuje hydrolipidový film, který pokožku chrání.

Při procesu mytí se dostáváme i do okamžiku, kdy směs vody a mýdla nabývá vyššího zásaditého pH. Díky zásaditému pH, můžeme mít po použití pocit, že pokožka pne, ale to se za okamžik srovná právě proti, že ji nic nenarušilo. Naše kůže je dost chytrá na to, aby pH co nejdříve zase vyrovnala. Přece jen máme mýdlo na rukou a těle opravdu chvíli. Nejdůležitější je však zmínit, že pravé mýdlo se na kůži rozkládá a vznikají na ní mastné kyseliny, které obohacují náš kožní film a podporují ho. Když se totiž podíváme trošku více na funkci kůže, tak ona samotná vlivem bakterií rozkládá oleje vyprodukované kůží na mastné kyseliny a glycerol (studie uvádí procesy kůže jako např. mikrobiální hydrolýza mazových triglyceridů). Společně s dalšími složkami kožního mazu a potu vytváří ochranné kyselé pH na povrchu pokožky. Tudíž je již jasné, že mýdlo tvorbou mastných kyselin na povrchu kůže, podpoří celou ochranou funkci kůže a slouží jako potrava pro kožní bakterie. Jakmile tedy dojde k tomu, že na kůži zůstane nějaké množství mýdla, náš kožní mikrobiom ho beze zbytku zužitkuje. Proto je tuhé mýdlo velmi vhodné i pro jedince s citlivou kůží.

Tekutá mýdla a jejich bublinky

Na druhou stranu tu máme velmi oblíbená mýdla tekutá na bázi nejrůznějších syndetů (syntetických tenzidů), které se taktéž používají k umývání celého těla. Jejich pH je ve většině případů upravováno a směřováno do kyselých hodnot, aby byla po použití naše pokožka co nejspokojenější. Tekutá mýdla mohou obsahovat nejrůznější tenzidy, a to i ze skupin, které jsou pro pokožku velmi jemné a šetrné. Po umytí není pH pleti nikterak významně narušené a po ulpění zbytku mýdla na kůži se molekula tenzidu ani nijak nemění, nerozkládá. Zůstává na pleti tak, jak je, a právě kvůli tomu může u citlivých jedinců dojít k podráždění kůže.

Vědci se nyní tímto tématem zabývají a důkladně ho studují.


Hokus pokus

Jako názornou ukázku pro nás paní Hrivňaková připravila pokus s tuhým mýdlem a syntetickým tenzidem, konkrétně decylglukosidem. Připravila si dvě nádoby s demineralizovanou vodou. Do jedné rozpustila pravé tuhé mýdlo a do druhé syntetický tenzid. Obě nádoby důkladně promíchala a nechala vše rozpustit. Po změření pH roztoků bylo zjištěno, že oba jsou silně zásadité.

Poté následovalo okyselení obou roztoků kyselinou mléčnou. (Demonstrace toho, kdy se mýdlo potká s kyselým pH naší pokožky). Výsledek byl takový, že v roztoku s pravým mýdlem se na povrchu vyloučily mastné kyseliny, které mohou obohacovat kožní film a po změření pH byl roztok kyselý. Zároveň mýdlo po přidání kyseliny ztratilo svou čistící a pěnící schopnost. Po okyselení decylglukosidu došlo pouze k změně pH do kyselé oblasti a neztratilo svou funkčnost.

 

Fotky. Ing. Katarína Hrivňáková

Na trhu najdete nejrůznější mýdla nejrůznějších forem. Pokud však chcete opravdu kvalitní produkt, sáhněte po přírodních tuhých mýdlech, které podpoří funkce vaší kůže. Citliví jedinci by se měli vyhnout i parfémům a dalším potencionálně dráždivým surovinám. Pokud i tak je vám více sympatické tekuté mýdlo, vyberte takové, které je na bázi jemných syntetických tenzidů a jeho obsah tvoří i ošetřující látky jako je třeba aloe vera či panthenol.

Mýdlo voní i naší planetě

Tuhé mýdlo koupíte v papírovém obalu, takže další plastový obal ušetřen. Přírodní tuhá mýdla se navíc v odpadních vodách působením bakterií, za přítomnosti kyslíku rozloží za relativně krátkou dobu beze zbytku na vodu, oxid uhličitý a soli. Takový stav se nazývá úplnou biologickou rozložitelností. No není to skvělé?

Tip na závěr

Abyste se vyhnuli tomu, že se z vašeho tuhého mýdla stane rozmočená hmota, která se roztéká po celém umyvadle, pořiďte si k tuhému mýdlu i dobrou mýdlenku. Dobrá mýdlenka je taková, která má v sobě dírky nebo drážky a zajišťuje tak mýdlu správné podmínky k přežití. Mýdlo, které po použití plave v mýdlence ve vodě, nemá šanci do dalšího použití pěkně uschnout. V naší nabídce najdete krásné dřevěné mýdlenky, které podtrhnou krásu vašeho oblíbeného mýdla.

Omrkněte naše nejoblíbenější tuhá mýdla zde.

 

Článek sepsala autorka projektu Kapka krásy, Veronika Slechanová ve spolupráci s Ing. Katarínou Hrivňákovou

 

Zdroje informací:

Web https://www.ultimatehpsoap.com/ (vydána stejnojmenná kniha)

Ozdrojovaný článek o mýdlech Dr. Bronner’s s dlouholetou tradicí - https://www.lisabronner.com/skin-health-ph-and-dr-bronners-soap/

Obecné informace o výrobě mýdel - http://moderna.alchymistka.eu/

Ověření základních informací - https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDdlo

Informace a poznatky paní Kataríny Hrivňakové nabyté při Mezinárodní konferenci o kosmetologii (3. – 5.10.2018)

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Sledujte nás na Instagramu

E-shop s odbornou garancí

Osobní odběr

Brno - Kohoutovice
Libušina třída 19

Kontakt
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
majitelka
Protože na složení záleží

Můj dlouholetý zájem o zdravý životní styl mě přivedl až k ekologické drogerii. Při očekávání prvního dítěte jsem začala tuto problematiku studovat ještě více do hloubky. Zjistila jsem, že ekodrogerie je šetrná pro planetu, ale nemusí odpovídat všem potřebám citlivé, dětské nebo ekzematické pokožky. Díky získaným informacím od organizace Svět non toxic prošla naše domácnost celkovou proměnou. Mým cílem bylo vytvořit čisté a bezpečné prostředí, které bude podporovat zdraví naší rodiny. Myšlenka netoxické domácnosti mě tak nadchla, že jsem se rozhodla založit eshop. Nyní jsme tu s vámi již čtvrtým rokem a naším hlavním posláním je pomáhat s proměnou domovů i vám. Není to pro nás jen práce snů, ale životní styl.

© 2022 Všechna práva vyhrazena.