Logo
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Co jste o mýdle ještě neslyšeli?!
14.09.2021

Co jste o mýdle ještě neslyšeli?!

 

V starověku velmi vzácná surovina, dnes nekonečno druhů na každém kroku. O čem je řeč? O klasickém obyčejném mýdle. 

Co to mýdlo vlastně je?

Mýdlo je sloučenina vyrobená z přírodních tuků, olejů nebo másel a silných zásad. Těmito jsou většinou hydroxid sodný nebo hydroxid draselný. Mýdla na bázi draslíku jsou lépe rozpustná ve vodě, mají pastovitou-tekutější konzistenci, zatímco mýdla na bázi sodíku jsou pevná a tvrdá. V mycí schopnosti neexistuje rozdíl, tuhé mýdlo umývá stejně dobře  jako tekuté.

 

Přírodní mýdlo není jen na ruce!

Tuhá mýdla neslouží jen na mytí rukou a těla, ale jejich skvělé vlastnosti se uplatní i při praní, úklidu nebo umývání nádobí. Jsou v nich ale rozdíly. Je jasné, že mýdlo, kterým si umýváme ruce, by mohlo jemnou pokožku tváře vysušovat.

Výrobci proto u mýdel používají tzv. techniku „přetučnění“, díky které se zvýší hydratační vlastnosti u mýdel pro osobní péči. Tato technika spočívá v určitém množství použitých olejů a másel, která zůstávají ve finálním výrobku nezmýdelněná a obohacují vaši pokožku tak, aby zůstala dostatečně vláčná a ošetřená.

Praní
Věděli jste, že mýdlo je základní surovinou většiny běžných dětských či ekologicky se tvářících pracích prostředků? Mýdlo najdete ve složení pod položkou anionový tenzid. Ovšem existují dva druhy tohoto tenzidu: přírodní, vyrobený z mýdla, a syntetický, vyrobený z ropy. Možná tedy už nyní perete doma v mýdle, ani o tom nevíte. Je k tomu ale potřeba říci, že tyto prací prostředky obsahují další složky, zejména nejrůznější konzervanty, parfémy, enzymy a plnidla. Proč plnidla? Je to z toho důvodu, aby byla cena produktu příznivější pro zákazníka. Nemají žádný jiný smysl. Bývají to zejména různé druhy soli. Nákup takových pracích prostředků by se dal přirovnat k tomu, když si vybíráte v obchodě např. džus. Buď sáhnete po ovocném nápoji z koncentrátu, který obsahuje navíc vodu, cukr, aromata, regulátory a máte radost, že jste ušetřili, nebo si vyberete 100% džus, který obsahuje jen šťávu z ovoce.
V případě praní v mýdlových vločkách je dobré vybrat takové, které jsou vyrobeny z kokosového oleje. Ten má totiž nejlepší prací účinky. A pokud se vám nechce řešit změkčování vody při praní, sáhněte po moderních pracích vločkách, které změkčovač vody již obsahují.

Úklid
Když se začnete zajímat o ekologický způsob úklidu ve vašem domově, velmi často narazíte na proslulou trojici. Ocet, soda a citron. Ocet je známý svou schopností odstranit vodní kámen či vyleštit zrcadla ozdobené otisky malých dětských ručiček. Kyselina z citronu má antibakteriální a dezinfekční účinky a působí jako přírodní bělidlo. Jedlá soda účinně odstraňuje nečistoty, mastnotu a pohlcuje pachy. My bychom si to zde ale dovolili pozměnit na novodobou revoluční dvojici. Soda a mýdlo. Přednosti sody jsme si již uvedli, ale proč mýdlo? Mýdlo účinně odstraňuje špínu, má výrazné dezinfekční účinky, krásně pění a velmi dobře odmašťuje. Spojením mýdla a sody tak vznikne dokonalá kombinace pro váš čistý domov.

 

Očista těla
Tuhá mýdla patří od pradávna k základní hygienické potřebě. Jsou zároveň i tou nejšetrnější volbou k očistě těla. Tuhá mýdla jsou nadčasová a nenahraditelná. A dají se koupit i taková, která budou ozdobou vaší koupelny. Jen si zkuste představit barevnou plastovou lahvičku se sprchovým gelem nebo tekutým mýdlem a vedle toho designové tuhé mýdlo na parádní mýdlence. Všichni známe základní hygienickou rovnici – voda + mýdlo = sbohem bakterie! Samotná voda totiž z fyzikálních důvodů nedokáže odstranit tuky obsažené v nečistotě. Voda a olej se nemísí. Proto používáme na ruce mýdlo, které dokáže odstranit i nečistoty rozpustné v tucích. A když máte štěstí na profesionálního mýdlaře, koupíte si domů úžasné mýdlo, které má schopnost zabít nezvané hosty na pokožce, ale zároveň nenarušuje její funkci, naopak o pokožku pečuje.

 

Proč nestačí jedno mýdlo na všechno?

Protože každý zkušený mýdlař ví, že různá mýdla jsou vhodná pro různé situace. Správné mýdlo na tělo musí obsahovat vhodně zvolené oleje/tuky a určitý poměr nezmýdelněných olejů, aby pokožka po mytí zůstala vyživená. Ale tyto nezmýdelněné oleje, by nám v praní udělali paseku. Prádlo by se volnými oleji zašpinilo. Tuhé mýdlo na tělo obsahuje takové oleje, které o pokožku pečují, nevysušují ji. U pracího mýdla zase potřebujeme dosáhnout co nejlepších pracích účinků. Proto je nejvhodnější 100% kokosové mýdlo. To je ve srovnání s tělovým mýdlem agresivnější, protože těm špinavým tričkám a ponožkám chceme dát co proto. Dokonalé mýdlo na úklid si přejeme takové, aby bylo někde mezi. Aby dobře čistilo, ale zase aby nám nepodráždilo pokožku rukou, když rádi uklízíme bez rukavic. Toho se dá docílit jiného poměru hydroxidu, než je v mýdle pracím.

 

Pojďme se nyní podívat na přednosti tuhého mýdla

 •  Tuhá mýdla jsou však oproti tekutým výrazně ekologičtější. Při jeho výrobě se nespotřebuje tolik energie (např. Výroba za studena), spotřebuje se méně obalových materiálů, zejména plastů.

  Zásadní výhoda tuhého mýdla je v tom, že neznečišťuje životní prostředí a je plně biologicky odbouratelné!
  Tuhé přírodní mýdlo se vyrábí ze surovin, které neznečišťují naši planetu, jedná se o přirozené a čistě přírodní suroviny. Tyto komponenty jsou plně biologicky odbouratelné a nepředstavují žádná rizika pro vodní živočichy, narozdíl od některých syntetickcýh detergentů, jaké se nacházejí např. v aviváži. Syntetické detergenty jsou velmi perzistentní (přetrvávají v životním prostředí) a mohou poškozovat vodní živočichy.
 • Výroba metodou „za studena“ navíc garantuje, že výsledný produkt si zachová všechny výhody použitých účinných látek.

 • Přírodní mýdla neprodukují žádný odpad. Většina kvaltiních výrobců dbá také na obaly a používá recyklovatelné obaly, zejména recyklovatelný papír. Což je u běžných tekutých prostředků balených v plastu nemožné. Spotřebitel tak přispívá k zbytečné nadprodukci. Mýdlo také nezabírá mnoho místa. To oceníte zejména při cestování. Nepotřebujete tolik plastových lahviček, ušetříte místo v kufru.

 • Čistota složení. Oproti sprchovým gelům, tekutým mýdlům a gelům na praní mají tuhá mýdla jednoznačnou výhodu v transparentnosti složení. Znáte všechny složky, které obsahuje prací gel? Pravděpodobně jim nebudete vůbec rozumět a velmi těžko dohledáte jejich dopad na zdraví a životní prostředí.
  Na rozdíl od konvenčních tekutých mýdel nebo gelů pracích či sprchových, tuhé přírodní mýdlo nepotřebuje konzervační látku, protože neobsahuje vodu. U přírodního certifikovaného tuhého mýdla si můžete být jistí, že je vyrobené pouze z přísad, které vaše pokožka potřebuje a ocení.

 • Šetrné k pokožce. Pokud chcete z mýdla získat to nejlepší, hledejte přírodní mýdlo vyrobené z kvalitních prostlinných olejů. Kvalitní tuhé mýdlo je bohaté na glycerin, který pokožku vyživuje a zjemňuje.

 

Dva mýdlové mýty na závěr


1. Obyčejné mýdlo není spolehlivá dezinfekce

Opak je pravdou! Přírodní tuhé mýdlo má přirozené dezinfekční vlastnosti.

Doktor Dan Corbett z Queen's School of Chemistry and Chemical Engineering o něm píše:
Obyčejné staromódní mýdlo a voda jsou mimořádně účinné při odstranění koronaviru z vašich rukou – víc, než agresivní chemikálie nebo dezinfekční prostředky, které mohou mimo jiné poškozovat pokožku.

Jak nás mýdlo může zbavit choroboplodných zárodků?

Ve skutečnosti mýdlo tyto „nepřátele“ na našich rukách nezabije, ale jednoduše je odstraní.

Pokud máme vlivem běžných činností na rukách zbytky nečistot, které mají tukovou struktutu, přichytávají se na ni postupně také různé choroboplodné zárodky. Samotné použití vody však nemí schopnost tyto „nepřátele“ odstranit, protože voda a olej se nesmísí. Mýdlo je ve své chemické podstatě anionový tenzid a tenzidy jsou látky, které pomáhají emulgovat nečistoty. Jestliže vytvoříme mýdlovou pěnu, molekuly pomohou odstranit nečistoty, olej a nežádoucí choroboplodné zárodky z vaší pokožky. Tuto směs pak smyjete po opláchnutí vodou.

Nejpřirozenějším, nejjednoduším a nejefektivnějším dezinfekčním prostředkem je tedy prosté pečlivé umytí rukou mýdlem.

Dezinfekční prostředky nemusí vždy odstranit všechny choroboplodné zárodky, neodstraní všechny nečistoty a nejsou účinné při odstranění všech škodlivých látek.

A co antibakterální mýdlo?

Jednoduchá odpověď je NE. Exituje mylná představa, že antibakteriální mýdlo je účinnější než obyčejné mýdlo a voda. Výzkumy však naznačují že tomu tak není, dokonce může být při dlouhodobém používání škodlivé.

V roce 2019 Úřad pro potraviny a léky (FDA) zakázal výrobcům uvádět na trh antibakteriální mýdla obsahující triclosan a triclocarban (hlavní účinné látky v antibakteriálních mýdlech).

Nemusíte se bát. Obyčejné tuhé mýdlo je samo o sobě dezinfekční. Viděli jste snad někdy „zkažené“ nebo plesnivé tuhé mýdlo? Není to možné, mýdlo neobsahuje vodu a je silně zásadité, což představuje pro většinu patogenních organismů nepříznivé podmínky pro přežití.

 

2. Tuhá mýdla nejsou vhodná na citlivou pokožku

Taky jste to už slyšeli? Tato informace se šíří proto, že tuhá mýdla mají vysoké pH jinak řečeno jsou zásaditá, přičemž naše pokožka je přirozeně kyselá. Tento fakt stojí za tvrzením, že tuhé mýdlo pokožku vysušuje. Pojďme ale nevytrhávat věci z kontextu a podívejme se na tuto informaci v rámci celého kontextu. Není totiž mýdlo jako mýdlo. Hodnota pH produktu je jen jeden úhel pohledu. U mýdla nás zajímá kvalita surovin, druh tuku/oleje ze kterého je vyrobené, přetučnění a vzájemný poměr složek.
Pesticidy a těžké kovy v mýdle nechceme.
Různé oleje mají různé vlastnosti.
Přetučnění je mýdlařský pojem, který udává poměr zmýdelněných a nezmýdelněných olejů. Dobře zvolený poměr zmýdelněných a nezmýdelněných olejů zajistí, aby pokožka těla nebyla po jeho použití vysušená.
V neposlední řadě vyvážený poměr surovin mýdlo dostane na výsluní ideální očisty pokožky.

Máme ještě jednu variantu, která se běžně používá k očistě těla. Použít mýdla tekutá. Na těm jsme se podívali na zoubek v tomto článku. Jestli jste vášnivými studenty přírodní péče o tělo, nenechte si ho ujít.

 

Pojďme se tedy vrátit k starému dobré mýdlu a vraťme mu jeho výsadní pozici v domácnosti. Mýdlem se v minulosti pralo, umývalo a čistilo. Mýdlo si zaslouží návrat do našich koupelen a sprch.

Pomůžeme tím nejen sobě, ale i životnímu prostředí.


Autor: Michaela Dejmková za odborné podpory paní Ing. Kataríny Hrivňákové

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Proč nakupovat u nás ?
 • Doprava ZDARMA (více info):
  od 1500Kč Zásilkovna do 5kg
  od 1500Kč Balíkovna do 20kg
  od 2500Kč Česká pošta do 30kg
  od 2500Kč GLS do 30kg
 • Balíme ekologicky
 • Široký sortiment kvalitní netoxické kosmetiky a drogerie
 • Jsme rodinný obchod
 • Platba kartou
 • Osobní přístup a vstřícný zákaznický servis
 • Více možností dopravy a plateb
Osobní odběr
 • Brno - Kohoutovice
 • Libušina třída 19
 
 

© 2021 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno systémem www.eshop-rychle.cz
Sledujte nás na facebooku
Kontakt
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.