Logo
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Doprava zdarma
Na výdejní místo od 1700 KčNa adresu od 2500 KčVíce info zde
icon safety Bezpečné složení je základ

Každý chce pro svou rodinu to nejlepší, jen je těžké se orientovat v přemíře nabídky a poznat kvalitu. My neděláme kompromisy a chceme to nejlepší pro všechny! Proto jsme spojili síly s opravdovými odborníky a vybrali jsme pro vás produkty, které neobsahují ani potenciálně škodlivé a riskantní látky.

icon life Žijeme netoxickou domácnost

Naše práce je pro nás posláním. Díky ní si plníme sen a přispíváme k tomu, aby byl svět lepším místem. Každým krokem naplňujeme svou vizi, sdílíme s vámi ověřené principy zdravé domácnosti a sami se jimi řídíme. 

icon pin Milujeme lokální tvůrce

Přiznáváme se hned – jsme patrioti a nadržujeme lokálním tvůrcům. Při výběru produktů do našeho obchodu nejprve pátráme v nejbližších vodách. Věříme, že tu máme spoustu skvělých výrobců, kteří mají stejnou vizi a zaslouží si podporu. Rádi navíc pomůžeme místní ekonomice. 

icon planet Jednáme vědomě a ohleduplně

Co prospívá našemu tělu, prospívá i srdci naší planety. My všichni jsme totiž součástí přírody a jejího koloběhu. A naše výrobky taky. Pocházejí z bohatství přírody a vždy jsou šetrné k nám i k celé planetě.

icon animal Říkáme NE krutosti

Ve světě je jí příliš. My ji chceme minimalizovat, ne ji šířit dál. Proto u nás najdete pouze produkty, které nebyly v žádné fázi vývoje nebo výroby testovány na zvířatech. 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Přírodní kosmetika, opravdu?
22.10.2019

Přírodní kosmetika, opravdu?

Poptávka po kosmetice založené na přírodních produktech vyvolala u výrobců zájem o výrobky koncipované jinak, než na „ropě a agresivní chemii“.

Žel název „přírodní“ je pojem, který v žádné zemi zákonem nedefinuje, jaké má mít daný produkt skutečné složení. Pokud se tedy nějaký výrobce zaštiťuje pojmy přírodní kosmetika, přírodní složky, nebo udává procenta přírodních složek, stále to ještě nemusí znamenat, že daný produkt neobsahuje spolu s určitým podílem rostlinných složek také rizikovou syntetiku.

Proto mnohdy dochází k zavádějícím a zmatečným informacím, které lze často označit přímo klamáním spotřebitele. Tyto kauzy a výrobce zneužívající pojmy jako „natural“ „přírodní“ „rostlinné“ a mnohdy i přídomek „bio“, v zahraničí označují termínem greenwashing. Český ekvivalent stejného významu se obtížně hledá, ve zkratce lze označit toto matení zákazníka jako „vymývání přírodou“ /washing-mytí, omývání, green-zelená, zeleň/.

Zákazník získá díky promyšlenému marketingu dojem, že produkt je zcela přírodního rázu, že je výrazně šetrnější. Postačí zacílit na jeho „první signální“. Obal s obrázky rostlinek a bylinek, důraz na výrazy jako natural, přírodní, hypoalergenní, nedráždivé, bez škodlivých složek.

Ve skutečnosti se však tyto greenwashing produkty mnoho neliší od běžné kosmetiky. A to byl právě důvod, proč začaly vznikat certifikační a kontrolní společnosti, které mají dohlížet nad kvalitou přírodní kosmetiky a drogerie a specifikovat podmínky a povolené složky. Pro Běžného laika ovšem není vůbec snadné orientovat se ve složení, mnoho spotřebitelů jej vůbec nečte a když už na něj narazí, má problém se v těch cizojazyčných názvech orientovat. Výrobci tuto snahu mnohdy znepříjemňují už samotnou velikostí písma, složky uvedené ve složení (INCI, jsou pro mnohé zákazníky prostě nečitelně titěrné).

Pro laika, který není ochotný věnovat mnoho desítek nebo i set hodin samostudiu chemických složek, sloučenin a  latinských označení je tedy nejpohodlnější spolehnout se na podmínky daného certifikátu a zaměřit se na produkty, které daným certifikátem garantují konkrétní podmínky a složky.

Certifikáty používané v přírodní kosmetice a co znamenají

V rámci mnohých přírodních certifikátů je ovšem kontrolováno a definováno nejen složení (např.zákaz používání syntetických a škodlivých látek), ale také výrobní postupy (ekologická výroba, šetrné zacházení s ingrediencemi atd.) a mnohá další kritéria.

Velký důraz je kladen především na ingredience. Zásadní je jejich skutečný přírodní původ. Mnohé certifikační společnosti podmiňují udělení příslušné certifikace složením založeným na surovinách pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství.

Téměř bez výjimky se certifikáty přírodní kosmetiky zaměřují na podmínku obsahu surovin netestovaných na zvířatech, hojně se také setkáte s podporou fair trade (garance lepších pracovních podmínek pěstitelům), nepodporují plenění a kácení tropických pralesů, což není nijak vyžadováno u produktů a složek konvenční kosmetiky.

Pojďme se teď podrobně podívat na jednotlivé certifikáty

Ecocert

Ecocert je nezávislá mezinárodní společnost zabývající se kontrolou a certifikací výrobků obsahujících suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. V současnosti patří mezi největší certifikační společnosti pro výrobky z mnoha oblastí včetně bio kosmetiky. Francouzská společnost Ecocert vznikla roku 1991 a v současnosti patří mezi největší mezinárodní certifikační společnosti v oblasti přírodních a bio produktů, působí ve více než 80 zemích a jen ve Francii certifikuje více než 70 % bio producentů. 

Minimální podíl přírodních surovin každého produktu musí být 95 %. Produkty certifikované touto společností navíc musí splňovat i podmínky týkající se jejich výroby, která začíná u získávání a pěstování surovin. Nejen, že musí být přírodní a určitá jejich část musí pocházet z kontrolovaného ekologického zemědělství, ale kontrolován je i způsob jejich skladování, hygienické podmínky při zpracování, ekologická šetrnost výrobních postupů i recyklovatelnost obalů a srozumitelnost etiket pro spotřebitele.

Výrobky označené ochrannou známkou Ecocert nesmí obsahovat geneticky modifikované suroviny, parabeny, phenoxyethanol, nanočástice, silikony, PEG deriváty, syntetické parfémy a barviva a ingredience získané z mrtvých zvířat.

BDIH 

BDIH je zkratka pro německou neziskovou společnost Bundesverband Deutscher Industrie- und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungserganzungsmittel und kosmetischle Mittel e.V. ( Asociace německých průmyslových a obchodních firem z oblasti léčiv, zdravotnických potřeb, potravinových doplňků a osobní hygieny)

Roku 1996 sestavily společnosti pro výrobu přírodních produktů hlavní zásady a směrnice definující přírodní kosmetiku, a to hlavně s důrazem na srozumitelnost pro spotřebitele. Podle těchto pravidel, tzv. BDIH standardu, bylo již nezávislým mezinárodním institutem Ecocontrol, pověřeným kontrolou a posuzováním přírodních produktů, otestováno více než 2 tisíce produktů. Pokud jsou splněna kritéria, je produkt označen ochrannou známkou "Kontrolovaná přírodní kosmetika".

Jednou z hlavních a nejdůležitějších podmínek pro získání tohoto certifikátu je používání výhradně přírodních surovin, v maximálním možném množství pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo ekologického sběru v přírodě. Velký důraz je kladen také na ochranu zvířat. Společnost svými nároky aktivně podporuje ekologické zemědělství a klade důraz na ekologickou únosnost výroby a použitých obalových materiálů.

Přírodní kosmetika označená ochrannou známkou BDIH nesmí obsahovat ropné produkty (vazelína, parafín), syntetické parfémy a barviva, chemické konzervanty (pro konzervování je povoleno užívat ty emulgátory a tenzidy, které se vyrábí z rostlinných surovin, tedy tuků, vosků, lecitinu, atd.). Zakázáno je testování na zvířatech, a to se týká nejen konečných produktů, ale i výchozích surovin. Použití konkrétních látek je definováno v pravidelně aktualizovaném seznamu povolených surovin.

Leaping bunny

Certifikát Leaping Bunny představuje jediný mezinárodní certifikát týkající se záruky o netestování na zvířatech. Logo králíčka ve skoku zaručuje, že výrobek ani jeho jednotlivé ingredience nebyly testovány na zvířatech. Leaping Bunny, jak již anglický název napovídá (v překladu „skákající králíček“), se zaměřuje na zvířata. V klasickém kosmetickém průmyslu hrají zvířata velmi důležitou roli, používají se pro testy na chemické látky a kombinace těchto látek, aby se vyloučily případné škodlivé účinky na člověka. Tento program byl založen roku 1996 jako reakce na rostoucí zájem spotřebitelů o výrobky netestované na zvířatech.

Vzhledem k neexistenci jednotného standardu bylo ale pro spotřebitele těžké orientovat se ve značkách zaručujících "cruelty free" přístup - přístup bez krutosti. Výrobci si utvářeli vlastní firemní kodexy o netestování na zvířatech, a i když své výrobky označovali různými logy zaručujícími, že produkt nebyl testovaný, mohli skrývat skutečnost, že složky, z nichž byl konečný produkt vyroben, na zvířatech testovány byly. 

Několik organizací zabývajících se ochranou zvířat se proto dalo dohromady a sestavili CCIC koalici (z anglického Coalition for Consumer Information on Cosmetics - koalice pro informování spotřebitele o kosmetice), která utvořila jednotný mezinárodní standard a mezinárodně platné logo.

Organizace nepovoluje testování produktů ani jejich jednotlivých složek na zvířatech ve všech fázích výroby. Certifikát uděluje na rok nezávislá kontrolní společnost, která může provádět namátkové kontroly dodržování pravidel.

Natrue

Mezinárodní nezisková organizace Natrue nebo-li True Friends of Natural and Organic Cosmetics, svým logem garantuje vysokou kvalitu přírodních kosmetických produktů. Zaručuje splnění nejvyšších standardů, neboť produkty s tímto certifikátem musí být nejméně ze 75 % přírodní.

Natrue dohlíží nejenom na samotné složení produktů, ale také na transparentnostvůči zákazníkovi. Vůbec prvním krokem, kterým žadatel o toto označení musí projít, je jeho dokumentace. Produkty s označením Natrue vyžadují jasné a srozumitelné INCI složení, dále také podrobné informace o samotné výrobě produktů, doložitelný původ jednotlivých surovin a složek a v neposlední řadě také označení, kolik procent přírodních látek daný produkt obsahuje. Tyto podmínky se kontrolují nejenom papírově, ale také přímo ve výrobě.

Všechny složky použité při výrobě musí být přírodního původu či v bio kvalitě. Během zpracování surovin i výrobě samotného produktu musí být použity postupy, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Je tak asi jasné, že výrobky s nálepkou Natrue neobsahují žádné umělé parfemace, barviva ani konzervanty a při výrobě nejsou použity geneticky modifikované suroviny. Kromě toho, výsledný produkt ani jeho složky nejsou testovány na zvířatech. Certifikát Natrue je udělován pouze na 2 roky, po jejichž uplynutí se musí celá kontrola opět opakovat, jinak je označení z produktů odebráno.

 

CPK

Kromě známých a časem již ověřených zahraničních certifikátů se u nás můžeme setkat i s poměrně novou českou eko certifikační značkou, jejíž název tvoří zkratka slov Certifikovaná přírodní kosmetika – tedy CPK. Certifikát vycházející ze standardů francouzské společnosti Ecocert zaručuje, že výrobek neobsahuje syntetické sloučeniny a látky š Na rozdíl od přísných směrnic pro bio potraviny, neexistuje v České republice žádná právní norma, která by specifikovala podmínky pro označování kosmetiky jako přírodní kosmetika“ nebobio kosmetika“. Výrobce si tedy může sám definovat pravidla o tom, co bude jako přírodní označovat, a takto označené výrobky prodávat. Proto se na trhu můžeme setkat s množstvím kosmetických výrobků, které se „tváří“ jako velmi přírodní a nezávadné, a přitom jejich základ mnohdy tvoří ropné deriváty a syntetické složky.

Udělovatelem certifikátu CPK je KEZ – Kontrola ekologického zemědělství o.p.s. – nezávislý kontrolní orgán, který současně kontroluje i ekologické zemědělství.

Jednou z hlavních a nejdůležitějších podmínek pro získání tohoto certifikátu je používání výhradně přírodních surovin, jejichž sběr probíhá šetrným způsobem. Důraz je kladen na ochranu životního prostředí a minimální dopad na přírodu.

Výrobek nesmí obsahovat syntetické sloučeniny a látky škodlivé lidskému zdraví. Zakázáno je také používat geneticky modifikované složky, ropné deriváty, syntetické vonné látky, chemické konzervační látky, umělá barviva, chemické UV filtry a látky živočišného původu, jejichž získání zahrnuje smrt zvířete (výjimku tedy tvoří látky jako lanolin, med nebo mléko, které nejsou podmiňovány úhynem zvířete). Výrobky nesmí být testovány na zvířatech.

Stejně jako většina zahraničních certifikačních kolegů, i CPK se zaměřuje nejen na složení produktů, ale i na způsob výroby a obalové materiály. Žádoucí je ekologickáúnosnost a recyklovatelnost obalů.

Pro jednoduché porovnání některých rozdílů v certifikaci uvádíme tabulku níže.

 

Slovo závěrem

Jeví se vám to nyní s výběrem přírodní kosmetiky o něco snazší? Výborně. Možná vás ale napadají tyto otázky:

Můžeme skutečně věřit, že daná kontrolní organizace pečlivě kontroluje svoje „ovečky“? Máme se řídit pravidlem „čím víc pruhů, tím více Adidas“, tedy hledat kosmetiku s co největším počtem certifikátů? Platí u výrobků přírodní kosmetiky, že cena je úměrná kvalitě?

Tak na tyto otázky již nelze odpovědět se stoprocentní zárukou a přesností.

Již jsme byli svědky kauzy, kdy byla například certifikace CPK odebrána jisté české značce, protože byly odhaleny nesrovnalosti v INCI a nedodržení certifikačních podmínek.

Zde tedy platí, že primární zodpovědnost za kvalitu a dodržení stanovených podmínek nese VÝROBCE.

Nicméně spotřebitel má právo se rozhodnout, jaké značce dá přednost a výrobce s pošramocenou pověstí si bude již těžko znovu budovat ztracenou důvěru, pokud se dostane svým zaviněním do potíží. Většina si tohoto faktu je vědoma a nestává se tedy příliš často, že by výrobci úmyslně podváděli.

U ceny je nutné si vždy klást otázku, zda lze opravdu produkt, z kvalitních surovin vyrobit levně. Velmi těžko. Nesrovnávejme tedy produkty přírodní kosmetiky, kde je například 90% surovin původem z ekologického pěstování s produkty běžné konvenční kosmetiky v regálech supermarketů. 

Cenu suroviny vyrobené synteticky z vedlejších produktů při zpracování ropy nelze srovnávat například s oleji a másly vyrobenými lisem za studena z bio produkce.

Dobrá zpráva pro všechny nadšence přírodní kosmetiky je ta, že mnoho funkčních produktů na pleť najdete ve své kuchyni.

Je nějaký rozdíl mezi certifikovanou přírodní kosmetikou a „non toxic kosmetikou?“

Ano, je. Ne každou přírodní kosmetiku, která má odpovídající certifikát, lze zároveň označit za non toxic. Nutno zde však zmínit, že sousloví „non toxic“ nemá žádnou přesnou oficiální a legislativně platnou definici a hranice, které dělí přírodní certifikovanou a non toxic kosmetiku je často velmi tenká.

Některé produkty se nacházejí v jakési šedé zóně kompromisu. Definice toho, co skutečně je či není non toxic, bude tedy ovlivněna primárně tím, kdo ji interpretuje. Pokud se budeme odvolávat na spolek Svět non toxic a informace dostupné na webu a FB skupině SNT, zde se opíráme především o informace z nezávislých hodnotících databází a oficiálních studií. Považujeme za smysluplné posuzovat produkt z více hledisek. Mimo jiné i z hlediska snášenlivosti u osob alergických, z doložených případů reakcí a kontaktních dermatitid tak, jak jej uvádějí příslušné organizace specializující se na alergie a kontaktní dermatitidy.

Například složka benzyl alkohol (často používaná jako konzervant), která může být i přírodním derivátem, je sice certifikační společností Ecocert povolena, nicméně za non toxic ji považovat nemůžeme, protože snášenlivost této složky u citlivých jedinců bývá problematická, je často zmiňovaným alergenem, ve vyšších koncentracích dráždí pokožku a může vyvolat dermatitidu. Popsány jsou i další negativní účinky, pro mnoho osob tedy může být riskantní.
(https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700697/benzyl_alcohol/)

Pro objektivitu nutno dodat, že dráždivý potenciál mohou mít i mnohé čistě přírodní složky, zejména esenciální oleje. Toto by v rámci non toxic posuzování složení mělo být také zohledněno a tedy například za non toxic výrobek nelze označit produkt pro děti mladší 2let, který obsahuje dráždivé esenciální oleje a má být určen na kůži. Výrobci se často zaštitují tím, že používají pouze povolené koncentrace pro dané konzervanty nebo esenciální oleje, nicméně málokdo z nich je natolik kvalifikovaný aromaterapeut, aby se ubránil nadužívání vonných složek, byť na přírodním základu. Mnoho zbytečných reakcí u citlivých osob pak vzniká právě nesprávným používáním produktů s obsahem esenciálních olejů, nebo produkt s nevhodně zvolenou kompozicí a kvalitou esenciálních olejů.

Kritéria „non toxic“ kosmetiky jsou tedy velmi přísná a zohledňují nejen legislativou nastavená hlediska toxikologická, která jsou podmínkou pro schvalování jednotlivých chemických složek, ale dbá i na rizika senzibilizace při nesprávně zvolené kompozici a nešetrně zvolené kombinaci některých složek. Non toxic kritéria také upřednostňují složky s potenciálem lepší snášenlivosti (například cukerné tenzidy versus coco sulfáty používané v šamponech, mýdlech a gelech).

Každý, kdo chce opravdu žít non toxic, za nějaký čas zjistí, že k péči o svoji pokožku i domácnost toho opravdu mnoho nepotřebuje. Mnoho zkušených non toxic fanoušků si vystačí s jedním kvalitním olejem nebo máslem, hydrolátem, čistým non toxic mýdlem. Pokud nejste přítelem nopoo mycí metody vlasů, pak ještě na tento seznam přidejte šetrný low poo šampon.

Takže to, co ušetříte za micelární vody, laky na nehty, noční, denní, oční a protivráskové krémy, můžete s čistým svědomím obětovat na nákup skutečně kvalitních ingrediencí. Velkou škálu produktů si lze i vyrobit svépomocí.

Chcete-li si ověřit nezávadnost nebo informace k jednotlivým složkám kosmetiky, můžete použít některou z databází hodnocení kosmetiky, například www.ewg.com nebo český portál https://www.slozeni-kosmetiky.cz/

Nechte se inspirovat například na stránkách organizace Svět non toxic (www.svetnontoxic.org), nebo navštivte kurz výroby přírodní kosmetiky pod vedením kvalitních lektorů. Zde můžeme jmenovat například skutečnou odbornici na výrobu přírodní kosmetiky Ing. Katarínu Hrivňákovou, jejíž mýdla najdete také zde na eshopu a pravidelné workshopy na stránkách www.alechemix.laboratory.cz

Cílem článku není podat instantní návod, jaké certifikáty následovat, nebo jaké přesně ingredience jsou non toxic, ale spíše se zamyslet nad problematikou zneužívání označení "přírodní kosmetika" v rámci marketingu. Dále je potřeba si uvědomit, že i přírodní složky neznamenají automaticky dobrou snášenlivost, v rámci filozofie non toxic je zohledněna i případná možná reakce jedinců na přírodní látky nebo jejich koncentrace a nikdy nejde u žádného jedince předem zaručit plnou snášenlivost nebo požadovanou funkčnost. Vždy je dobré zkoušet a řídit se individuální snášenlivostí.

Za tým Svět non toxic z.s.
Pavla Pavlištová

 

Zdroje:

https://encyklopedie.biooo.cz/certifikaty/

http://www.ecocert.com/

http://www.ionc.info/

http://www.leapingbunny.org/

http://www.natrue.org/home/

http://www.usda.gov/wps/portal/usda/usdahome

http://www.kez.cz/prirodni-a-bio-kosmetika

http://www.iscauk.com/ecocert_cosmetic_preservatives.php

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Sledujte nás na Instagramu

E-shop s odbornou garancí

Osobní odběr

Brno - Kohoutovice
Libušina třída 19

Kontakt
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
majitelka
Protože na složení záleží

Můj dlouholetý zájem o zdravý životní styl mě přivedl až k ekologické drogerii. Při očekávání prvního dítěte jsem začala tuto problematiku studovat ještě více do hloubky. Zjistila jsem, že ekodrogerie je šetrná pro planetu, ale nemusí odpovídat všem potřebám citlivé, dětské nebo ekzematické pokožky. Díky získaným informacím od organizace Svět non toxic prošla naše domácnost celkovou proměnou. Mým cílem bylo vytvořit čisté a bezpečné prostředí, které bude podporovat zdraví naší rodiny. Myšlenka netoxické domácnosti mě tak nadchla, že jsem se rozhodla založit eshop. Nyní jsme tu s vámi již čtvrtým rokem a naším hlavním posláním je pomáhat s proměnou domovů i vám. Není to pro nás jen práce snů, ale životní styl.

© 2022 Všechna práva vyhrazena.