Logo
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Netoxické praní
02.09.2019

Netoxické praní

 

Pokud byste se mě zeptali, co je základním kamenem netoxické domácnosti, moje odpověď bude znít, praní prádla. Proč? Je důležité si uvědomit, že vyprané oblečení na sobě máme až 24h denně, 7 dní v týdnu. Proto je velmi důležité se zamyslet nad tím, jaké prací prostředky používáme, jelikož jsme s nimi v neustálém kontaktu. Někdo si může myslet, že se prací prášky z prádla zcela vymáchají, ale není tomu tak. Zbytky pracích prášků a aviváží v prádle zůstávají. Zkoušeli jste někdy dostat z prádla vůni aviváže? Pouhé vyprání v prostředku bez vůně tomu nepomůže. Ani druhé, třetí praní... Zejména lidé s citlivou pokožkou mohou potvrdit, že prádlo vyprané v konvenčním pracím prášku dráždí jejich kůži.

Co obsahují běžné prací prostředky?

Aktivní látky
Tenzidy neboli povrchově aktivní látky. Odstraňují nečistoty a zabraňují jejich opětovnému usazování. Jsou vyráběny synteticky.

Změkčovadla
Předpokladem úspěšného praní je měkká voda. K odstranění tvrdosti vody výrobci dříve používali fosfáty (fosforečnan sodný), dnes je nahrazují ekologickými zeolity v kombinaci s dalšími účinnými látkami, například polykarboxyláty. Fosfáty přispívají k nadměrnému růstu řas a sinic na přehradách a stojatých vodách, znemožňují koupání, a mohou být i příčinou alergií. Proto jsou v současné době již zakázané.

Bělidla
V lepším případě na bázi kyslíku, odstraňují skvrny. V horším případě na bázi chlóru, který je toxický jak pro člověka, tak pro přírodu.

Zásadité látky (soda, křemičitany) - Ovlivňují hodnotu pH pracího roztoku, a tím zvyšují účinnost pracího prostředku.

Enzymy
Štěpí nečistoty složené z mastnoty, bílkovin nebo škrobu. Ve většině případů opět syntetického původu.

Opticky zjasňující prostředky
Způsobují dojem bělejšího prádla, neboť přeměňují UV záření na viditelné světlo. Skvrna je na oblečení stále, ale díky optickému zjasnění není vidět. Tyto látky prokazatelně způsobují podráždění kůže a mají vliv na životní prostředí.

Plnidla
Zpravidla soli, které zbytečně zasolují povrchové vody, přidávají se do prášků kvůli zvětšení objemu.

Parfémy
Syntetické parfémy (ropné deriváty) jsou téma samo o sobě. Nemalé množství těchto látek bylo klasifikováno jako silně toxické a nebezpečné. Nelze přehlédnout, že i konvenční kosmetika a drogerie pro citlivé osoby je neparfemovaná. Umělé vonné látky jsou silně dráždivé a měli by se jim vyhnout nejen ekzematici, ale i všichni ostatní. Existují bezpečnější alternativy voňavého prádla. Parfém neboli Fragrance má legislativní výjimku, výrobce tudíž nemusí uvádět jeho složení, a tak bez vašeho vědomí můžete ve svém oblečení nosit např. i formaldehyd.

U tekutých pracích prostředků musí být navíc konzervant, často ten nejproblematičtější, a to Methylisothiazolinone. Podle mnoha výzkumů způsobuje autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje nejenom ekzémem. Je silně alergenní, narušuje imunitu. Byl vyhodnocen jako alergen roku 2013. Evropská komise povoluje použití tohoto konzervantu jen v nízkém limitu, ale díky jeho širokému zastoupení v mnoha kosmetických produktech můžeme tento limit velice snadno překročit (kumulativní efekt).

Aviváž
Používá se pro zjemnění prádla a samozřejmě jeho ovonění. Vůně aviváže je velmi intenzivní. Aby aviváž byla aviváží, musí obsahovat celou řadů syntetických látek, pro které platí vše napsané již u pracích prostředků u složky Parfém/Fragrance. A jelikož se jedná o výrobek na bázi vody, musí být opět konzervován, nejčastěji již zmíněným Methylisothiazolinone.

 

Jak tedy prát netoxicky?

Jednoduše. Ve většině případů si vystačíme s kombinací mýdla, perkarbonátu sodného (bělidlo), případně sodou, a místo aviváže použijeme kyselinu citronovou nebo ocet. Nyní se blíže podíváme na jednotlivé zástupce netoxického praní.

Mýdlo je anionický tenzid. Vyrábí se z tuku (kokosový – má nejlepší prací schopnost, palmový, olivový), hydroxidu sodného a vody. Při smíchání těchto surovin dojde k chemické reakci kyseliny a zásady, čímž vzniká sůl. Mýdlo je vlastně sůl mastných kyselin. Tomuto procesu se říká zmýdelnění/saponifikace. Přírodní mýdla se v odpadních vodách působením bakterií, za přítomnosti kyslíku rozloží za relativně krátkou dobu beze zbytku na vodu, oxid uhličitý a soli. Takový stav se nazývá úplnou biologickou rozložitelností.  Mýdlo má zásadité pH, díky tomu rozpouští a absorbuje nečistotu z povrchu prádla. Ale v tvrdé vodě se mýdlový roztok sráží vápenatými a hořečnatými kationty a tím se snižuje účinnost mýdla. Proto potřebujeme použít změkčovač, abychom dosáhli skvělých pracích výsledků. V nabídce máme prací mýdla od Alchemix laboratory, kde na tuto skutečnost pamatovali již při vývoji produktu, a tak toto mýdlo v sobě již obsahuje citrát sodný, což je účinný změkčovač vody. Není tedy nutné k praní přidávat ještě další změkčovač, případně jen velmi malé množství (v opravdu tvrdé vodě).

Perkarbonát sodnýse v horké vodě rozkládá na sodu a peroxid vodíku. Ten se dále rozloží na kyslík a vodu. A právě aktivní kyslík způsobuje bělení a dezinfekci prádla. Perkarbonát se zcela rozpouští až při teplotě 60 °C, pokud tedy pereme na nižší teplotu, potřebujeme přidat aktivátor – tetraacetylethylendiamin TAED. Ten podporuje uvolnění peroxidu již za nižší teploty. Přidává se ho asi 5 %. Můžeme jej ale využívat i při praní na nižší teplotu. Nerozloží se zcela, ale částečně ano.

Sodu (Uhličitan sodný) používáme jako změkčovadlo vody. Váže ionty hořčíku a vápníku za vzniku patřičných nerozpustných uhličitanů.

Kyselina citronová – použitím jejího vodního roztoku při praní nahrazujeme komerční aviváž. Máchadlo svou kyselou reakcí neutralizuje zásaditou prací lázeň, což je důležité zejména pro osoby s citlivou pokožkou, ekzematiky, alergiky a malé děti, jejichž kůže je pro chemické látky mnohem prostupnější než pokožka dospělých. Přirozené pH povrchu lidské kůže je totiž kyselé (pH 4-6). Prací lázeň je zásaditá. Nevymáchané zbytky mýdla a sody v prádle proto dráždí kůži, a je dobré je při máchání zneutralizovat.

 

Dávkování

Dávkování se bude lišit podle teploty praní, barvy prádla a tvrdosti vody, stupně znečistění, typu skvrn, a v neposlední řade od materiálu. Není jedno či máme bavlněné prádlo, nebo prádlo ze syntetických materiálů.

Základní dávkování pro praní barevného prádla je:
2 lžíce mýdla
1 lžička sody
(není nutné pokud pereme v mýdle Alchemix laboratory)
Při praní stálobarevného prádla můžeme pro dezinfekční schopnosti použít i malé množství perkarbonátu (asi jednu lžičku). Při pravidelném dávkování ale může/nemusí mít vliv na barvu oblečení.

Při praní bílého prádla (bavlněné, lněné apod.,) na 60 °C:
2 lžíce mýdla
1 lžička sody
(není nutné, pokud pereme v mýdle Alchemix laboratory)
1 lžíce perkarbonátu sodného

Při praní bílého prádla na 40 °C:
2 lžíce mýdla
1 lžička sody
(není nutné, pokud pereme v mýdle Alchemix laboratory)
1 lžíce perkarbonátu sodného smíchaného s aktivátorem TAED (Taedu se dává 5% tzn. 1kg perkarbonátu a 50g taedu)

Suroviny na praní si můžete předem smíchat dle uvedeného poměru, nebo dávkovat zvlášť podle toho, co a jak zrovna perete. Záleží, jak vám to vyhovuje. Vše dávkujeme přímo do bubnu k prádlu. Případně upravíme poměr dle tvrdosti vody, ve které pereme. Za žádných okolností to ale nepřeháníme se sodou. Její nepřiměřené množství zanáší prádlo, které je poté naopak hrubé a postupně šedne.
Na závěr každého praní použijte máchadlo.
Roztok kyseliny citronové nebo ocet. Roztok kyseliny uděláme jednoduše smícháním kyseliny s vlažnou vodou. Doporučujeme 15% roztok tedy 150g kyseliny a 850ml vlažné destilované vody. Máchadlo dávkujeme do přihrádky na aviváž po rysku max (asi 100ml) a nikdy jej nelejeme přímo do bubnu k mýdlu, došlo by tak k vysrážení mýdla zpět na oleje.
K ovonění prádla můžeme k máchadlu nakapat ještě pár kapek vybrané silice/éterického oleje. Pro ekzematiky přidávat vůni nedoporučujeme.

Pokud si nedovedete představit prádlo bez vůně, můžete si také zvolit již ovoněné prací mýdlo od Alchemix laboratory, a to čistými éterickými oleji, které mají i reálnou funkci - neslouží pouze k ovonění prádla.

Aktuálně jsou v nabídce vůně levandule, citron a máta peprná. Při sušení prádla v bytě krom čistě vypraného prádla oceníte i aromaterapeutickou přidanou hodnotu těchto mýdel. V tomto případě prádlo působí jako jemný difuzér, uvolňující vůni s aromaterapeutickými účinky.
Levandule - je dokázané, že pomáhá při nespavosti, úzkosti a depresi, a má silně antioxidační účinek i v prostorách, kde se inhaluje.

Citron pročišťuje a osvěžuje. Díky účinné složce D-limonene dezinfikuje i výrazně znečištěné prádlo, síla citrónu pomáhá bělit skvrny.  

Máta - přirozený a netoxický způsob osvěžení, povzbuzení. Když se vůně použije v prostoru, pomáhá při kašli, bronchitidě, astmatu, zánětu dutin. Zjistilo se, že olej z máty peprné odpuzuje komáry.

Skvrny
Na odolné skvrny vždy nejlépe funguje mechanický pohyb. Pokud je to možné, skvrnu předpereme s mýdlem v ruce. Použijeme ideálně kokosové s éterickým citrónovým olejem, případně žlučové mýdlo, které odstraňuje skvrny pomocí enzymů. Skvrny od krve, stolice či potu předpíráme vždy ve studené vodě.
Na bílé prádlo také můžeme použít vodní lázeň s perkarbonátem sodným. Nezapomeňte dodržet teplotu vody 60 °C. Prádlo do lázně namočíme ideálně přes noc. Další možností je použít 3% peroxid vodíku (prodává se v lékárně jako dezinfekce ran). Nakapeme jej na skvrnu, a pro zajištění vysoké teploty, kdy peroxid působí, přejedeme žehličkou.

 

Co nemůžeme prát v mýdle?
Zejména látky živočišného původu (vlna/hedvábí), které mají, stejně jako naše pokožka, rády kyselé pH. Mýdlo je zásadité, tudíž na tyto materiály naprosto nevhodné.
Fleece, funkční prádlo a jiná syntetika. Zde se názory rozchází. Výrobci oblečení z těchto materiálů většinou praní v mýdle nedoporučují z důvodu usazování mýdla ve vláknech. Na praní tedy můžete použít prací gel, který není na bázi mýdla:
https://www.netoxickadomacnost.cz/Praci-gel-pro-deti-ATTITUDE-bez-vune-1050-ml-35-pracich-davek-d477.htm

A pokud vás praní v mýdle přeci jen z nějakého důvodu nezaujalo, můžete si vybrat z ńabídky pracích prostředků Sonett, ani tam nešlápnete vedle. Značka Sonett má funkční ekologické a netoxické produkty.

Na závěr ještě důležité upozornění: Při přechodu na netoxické praní je velmi vhodné si nejdříve vyčistit pračku od usazenin z konvenčních pracích prostředků. Jak na to? Stačí nasypat 200g kyseliny citronové přímo do bubnu a spustit praní. Ideálně delší program, a klidně na nejvyšší teplotu. Takovým způsobem pračku jednou za čas vyčistěte i přesto, že už perete netoxicky. Pomůže to její životnosti (netýká se pouze netoxického praní). Z výše uvedeného vyplývá, že nemá smysl střídat v jedné pračce netoxické a toxické prací prostředky. Usazeniny toxických pracích prášků v pračce se během praní uvolňují do prádla. Pokud tedy chcete prát např. miminku nebo ekzematikovi zcela netoxicky, perte tak i sobě. Jedině tak dosáhnete opravdu čistého, netoxického prádla.

Tak ať vám praní dělá radost a je skutečně čisté (i od škodlivé chemie).

 

Použité zdroje:

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/neekologickych-pracich-prostredku-je-stale-hodne.A_2000M237T05A

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDdlo

Alchemix laboratory

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Proč nakupovat u nás ?
 • Doprava ZDARMA (více info):
  od 1500Kč Zásilkovna do 5kg
  od 1500Kč Balíkovna do 20kg
  od 2500Kč Česká pošta do 30kg
  od 2500Kč GLS do 30kg
 • Balíme ekologicky
 • Široký sortiment kvalitní netoxické kosmetiky a drogerie
 • Jsme rodinný obchod
 • Platba kartou
 • Osobní přístup a vstřícný zákaznický servis
 • Více možností dopravy a plateb
Osobní odběr
 • Brno - Kohoutovice
 • Libušina třída 19
 
 

© 2021 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno systémem www.eshop-rychle.cz
Sledujte nás na facebooku
Kontakt
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.