Bezpečné složení je základ
Každý chce pro svou rodinu to nejlepší, jen je těžké se orientovat v přemíře nabídky a poznat kvalitu. My neděláme kompromisy a chceme to nejlepší pro všechny! Proto jsme spojili síly s opravdovými odborníky a vybrali jsme pro vás produkty, které neobsahují ani potenciálně škodlivé a riskantní látky.
Žijeme netoxickou domácnost
Naše práce je pro nás posláním. Díky ní si plníme sen a přispíváme k tomu, aby byl svět lepším místem. Každým krokem naplňujeme svou vizi, sdílíme s vámi ověřené principy zdravé domácnosti a sami se jimi řídíme.
Milujeme lokální tvůrce
Přiznáváme se hned – jsme patrioti a nadržujeme lokálním tvůrcům. Při výběru produktů do našeho obchodu nejprve pátráme v nejbližších vodách. Věříme, že tu máme spoustu skvělých výrobců, kteří mají stejnou vizi a zaslouží si podporu. Rádi navíc pomůžeme místní ekonomice.
Jednáme vědomě a ohleduplně
Co prospívá našemu tělu, prospívá i srdci naší planety. My všichni jsme totiž součástí přírody a jejího koloběhu. A naše výrobky taky. Pocházejí z bohatství přírody a vždy jsou šetrné k nám i k celé planetě.
Říkáme NE krutosti
Ve světě je jí příliš. My ji chceme minimalizovat, ne ji šířit dál. Proto u nás najdete pouze produkty, které nebyly v žádné fázi vývoje nebo výroby testovány na zvířatech.
Metoda No Poo
Co znamená no poo?
No poo je zkratka od no shampoo, tedy žádný šampon. Ale já raději používám druhou neoficiální verzi tohoto názvu, kterou je „žádná hovínka“ (poo – ang. hovínko). Jak už tedy název napovídá, tento postup je založen na mytí vlasů vším možným, jen ne chemií.
Proč no poo
Asi každý člověk měl svoji cestu k no poo jinou. Někdo se chtěl zbavit mastných vlasů, jiný problémů s pokožkou hlavy. Lidé žijící stylem zero waste chtěli omezit odpad z běžného šamponu, ať už šlo o obal, či o látky v šamponu obsažené. U mě to byl přechod na netoxickou domácnost díky skupině Svět non toxic. Jeden den jsem se pro bezchemický domov rozhodla a následně jsem doma vyházela vše, co bylo nevhodné.
Svědění pokožky hlavy, lupy, stroupky, vyrážky, seborea…. Viníkem jsou právě běžné šampony (i ty z lékárny). Šampon je ze své podstaty silný čistič, který i v té nejšetrnější podobě smývá přirozený maz z pokožky hlavy. Sebum – kožní maz – funguje jako přirozená výživa a kondicionér pro naše vlasy. Šampon tento maz vymyje a pokožka ho musí znovu vyprodukovat. Tím se vlasy neustále mastí. Pokud jste dospěli do fáze, kdy si umýváte vlasy denně či obden, pro úspěšný přechod na no-poo ze všeho nejdříve musíte zatnout zuby a intervaly mezi umytím prodlužovat.
Klasické šampony většinou obsahují zdraví škodlivé složky, jako jsou například sulfáty, silikony, nevhodné konzervanty, minerální oleje, syntetické parfemace a další. Nejčastější reakce bývají právě na sulfáty. V certifikovaných přírodních šamponech (které najdete v sekci Péče o vlasy- Tekuté šampony) je použitý šetrnější kokosový sulfát. Pokud ovšem trpíte extrémní přecitlivělostí pokožky hlavy, je vhodné i tyto šampony alespoň nějakou dobu nepoužívat. V takovém okamžiku je ten správný čas vyzkoušet bezšamponovou metodu no poo.
A jak tedy začít?
Vzhledem k tomu, že jsem doma vyhodila všechny nevhodné přípravky a tudíž i můj šampon, bylo potřeba najít nějaký způsob, jak si vlasy umýt. Marocký jíl, který jsem si objednala, byl ještě v nedohlednu a vlasy potřebovaly péči. Jako první jsem sáhla po žitné mouce a to pro moje husté a dlouhé vlasy nedopadlo moc dobře. Dnes to přičítám technice a špatnému začátku. Některé věci je potřeba dobře promyslet a něco o nich vědět.
Začít by se mělo jedlou sodou! Ta poskytne vlasům „chemický detox“, tedy zbaví vlasy nánosu starých silikonů. Jedlá soda je skvělá pro prvotní fázi no poo, ale na další péči již vhodná není díky svému vysokému Ph.
V misce smícháme 1 lžičku jedlé sody a 250 ml vody. V ideálním případě by měla být voda destilovaná, protože ta má ideální tvrdost. Do krátkých vlasů vmasírujeme celý roztok a následně důkladně opláchneme. Do dlouhých vlasů doporučuji vmasírovávat do vlasů postupně. Dát vlasy do skřipce a postupně dávat do skřipce míň a míň vlasů. Umývat vlasy kaskádovitě. A nakonec důkladně všechnu sodu vymýt.
Pro srovnání Ph pokožky a uzavření vlasu je potřeba vlasy opláchnout kyselým oplachem. Na tento oplach můžeme použít jablečný ocet nebo citronovou šťávu. Použijeme jednu lžíci jablečného octa nebo citronové šťávy a 250 ml vody. Tento závěrečný kyselý oplach se již neumývá. Pokud vám vadí vůně octu, vlasy pouze rychle přepláchněte vodou, aby se nenarušilo správné Ph, které jsme díky oplachu získali.
Co použít na běžné mytí?
Možností je opravdu velké množství a ideální je vyzkoušet si na vlastní kůži, co vám bude sedět.
Z věcí, které máte doma, se dá použít žitná mouka nebo žloutek. Já ani v jedné surovině zalíbení nenašla, ale je mnoho lidí, kteří si je nemůžou vynachválit.
Já se našla v marockém jílu- Rhassoul. Pro začátky na no poo je mi jeví jako ideální. Většina lidí s ním má dobré zkušenosti a i obtížnější začátky se s ním dají hravě zvládnout. A jak tedy na to? V misce si smícháte 2-3 lžíce marockého jílu a přidáte asi mi 200ml vody. Tuto směs buď nalijete přímo na mokré vlasy, nebo ji budete nanášet kaskádově, což doporučuji u dlouhých a hustých vlasů. Důkladně vmasírujete do vlasů a pokožky hlavy a asi po 5ti minutách působení smyjete vodou. Následně opláchneme kyselým oplachem, abychom vyrovnali zásadité Ph marockého jílu. Já mám kyselý oplach připravený v rozprašovači a stříkám si ho do vlasů. To je dobré i při běžném rozčesávání vlasů.
Marocký jíl je skvělý nejen na vlasy, ale na pokožku celého těla, kdy se dá udělat maska na obličej či zábal celého těla. Je vhodný pro všechny typy pokožky. Pokud vám tedy při umývání vlasů stéká jíl na tělo, je to jenom příjemný bonus.
Další možností jsou bylinné prášky a směsi bylin.
Reetha -indické mýdlové ořechy. Tu mnozí znají jako přírodní alternativu pro praní prádla. Díky velkému množství přírodních saponinů má výborné mycí schopnosti. Je ideální jak na mytí vlasů, tak na umývání celého těla. Prášek dodává vlasům objem a lesk a je vhodný pro mastící se vlasy.
Bhringraji - Eclipta alba je také nazývána jako „vládce vlasů“. Podporuje růst vlasů, předchází předčasnému šedivění, zesiluje vlas a podporuje přirozenou barvu, lesk a kvalitu vlasů.
Shikakai je stejně jako Reetha výborný mycí prášek, který má ovšem trochu jiné vlastnosti. Jde o prášek z lusků akácie Acacia Concinna. Díky velkému množství saponinů má mycí schopnosti a také pění. Shikakai je vhodný i jako kondicionér pro vlasy lámavé, suché a bez života. Sáhnout by po něm měli i lidé, kteří trpí lupy či suchou pokožku hlavy. Tento prášek není ovšem ideální pro blond a odbarvené vlasy, které by díky němu mohly dostat jiný odstín.
Brahmi - Baccopa Monniera. Další prášek z rostliny ceněný pro své regenerační účinky. Chrání vlasy před třepením konečků, hydratuje pokožku hlavy a proto je vhodný i pro osoby s lupy či lupénkou. Dodává vlasům lesk a a celkově zdravý vzhled.
Bylinné prášky mají antibakteriální a antimykotické vlastnosti a dají se mezi sebou navzájem kombinovat.
Postup při umývání je stejný jako u marockého jílu. Vždy smícháme 2-3 lžíce prášku s asi 200ml vody a tuto směs aplikujeme na mokré vlasy. Důkladně vetřeme a po pěti minutách vymyjeme všechen prášek.
Jak o vlasy pečovat dál?
Dalším práškem, který je velmi ceněný, je prášek z indického angreštu, který se používá jako kondicionér nebo hloubková maska.
Amla – Indický angrešt, je přírodním zdrojem vitamínu C a proto se hodí jako výživa pro vlasy. Dodává vlasům lesk a svěžest a je vhodná k prevenci vypadávání vlasů a jejich šednutí. Opatrní by při používání měli být lidé s blond vlasy a lidé s odbarvenými vlasy. Světlý nebo narušený vlas by mohl chytit jiný odstín.
Pro ještě krásnější a zdravější vlasy můžete po umytí do ještě mokrých konečků vetřít malé množství rostlinného oleje. Vlasy musí být vlhké, aby nedošlo k opačnému jevu, než požadujeme, tedy k vysušení. Oleje totiž pomáhají zadržovat potřebnou vodu ve vlasech a tím zabraňují třepení, lámání a následné nutnosti stříhání.
Vhodnými oleji jsou např. arganový, mandlový, kokosový, meruňkový nebo třeba i bambucké máslo.
Používat můžeme i různé bylinné oplachy (heřmánek, pískavice, kořen proskurníku…). Zde si musí každý najít to, co mu bude nejlépe vyhovovat. Jako maska na vlasy dobře poslouží například med, avokádo, žloutek či kefír.
Čím vlasy česat?
Pro prvotní rozčesání vlasů je vhodný dřevěný hřeben s širokými zuby a já následně používám kartáč z kančích štětin. Pro snadnější rozčesávání aplikuji naředěný jablečný ocet v rozprašovači. Kančí štětiny v kartáči rovnoměrně roznesou kožní maz – sebum a vlasy díky tomu získají krásný lesk.
Ať už z jakéhokoli důvodu nechcete používat kartáč z kančích štětin, je možné vlasy rozčesávat i kartáčem Tangle Teezer.
Proč to vlastně dělám?
Odpovědí je hned několik.
Už si nechci do těla pouštět chemikálie, které ovlivňují moje zdraví a můj život. Už nechci produkovat hromadu plastu v podobě nádobek na šampony. Už nechci vypouštět pomocí našeho odpadního systému neodbouratelnou chemii do naší přírody. Chci ukázat svému dítěti i jinou cestu, než tu, která je propagovaná v médiích.
Jak je pro každého jiná cesta k tomu, jak se dostane k no poo, tak i používané suroviny nemusí sedět každému. A v tom je tato metoda krásná. Experimentovat, objevovat a testovat na sobě způsoby mytí a regenerace, o tom všem no poo je.
Míša K.
zdroj obrázku: Designed by Freepik