Logo
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
Doprava zdarma
Na výdejní místo od 1700 KčNa adresu od 2500 KčVíce info zde
icon safety Bezpečné složení je základ

Každý chce pro svou rodinu to nejlepší, jen je těžké se orientovat v přemíře nabídky a poznat kvalitu. My neděláme kompromisy a chceme to nejlepší pro všechny! Proto jsme spojili síly s opravdovými odborníky a vybrali jsme pro vás produkty, které neobsahují ani potenciálně škodlivé a riskantní látky.

icon life Žijeme netoxickou domácnost

Naše práce je pro nás posláním. Díky ní si plníme sen a přispíváme k tomu, aby byl svět lepším místem. Každým krokem naplňujeme svou vizi, sdílíme s vámi ověřené principy zdravé domácnosti a sami se jimi řídíme. 

icon pin Milujeme lokální tvůrce

Přiznáváme se hned – jsme patrioti a nadržujeme lokálním tvůrcům. Při výběru produktů do našeho obchodu nejprve pátráme v nejbližších vodách. Věříme, že tu máme spoustu skvělých výrobců, kteří mají stejnou vizi a zaslouží si podporu. Rádi navíc pomůžeme místní ekonomice. 

icon planet Jednáme vědomě a ohleduplně

Co prospívá našemu tělu, prospívá i srdci naší planety. My všichni jsme totiž součástí přírody a jejího koloběhu. A naše výrobky taky. Pocházejí z bohatství přírody a vždy jsou šetrné k nám i k celé planetě.

icon animal Říkáme NE krutosti

Ve světě je jí příliš. My ji chceme minimalizovat, ne ji šířit dál. Proto u nás najdete pouze produkty, které nebyly v žádné fázi vývoje nebo výroby testovány na zvířatech. 

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Jak netoxicky prát
02.09.2019

Jak netoxicky prát

 

Pokud byste se mě zeptali, co je základním kamenem netoxické domácnosti, moje odpověď bude znít, praní prádla. Proč? Je důležité si uvědomit, že vyprané oblečení na sobě máme až 24h denně, 7 dní v týdnu. Proto je velmi důležité se zamyslet nad tím, jaké prací prostředky používáme, jelikož jsme s nimi v neustálém kontaktu. Někdo si může myslet, že se prací prášky z prádla zcela vymáchají, ale není tomu tak. Zbytky pracích prášků a aviváží v prádle zůstávají. Zkoušeli jste někdy dostat z prádla vůni aviváže? Pouhé vyprání v prostředku bez vůně tomu nepomůže. Ani druhé, třetí praní... Zejména lidé s citlivou pokožkou mohou potvrdit, že prádlo vyprané v konvenčním pracím prášku dráždí jejich kůži.

Co obsahují běžné prací prostředky?

 • Aktivní látky
  Tenzidy neboli povrchově aktivní látky. Odstraňují nečistoty a zabraňují jejich opětovnému usazování. Jsou vyráběny synteticky.
 • Změkčovadla
  Předpokladem úspěšného praní je měkká voda. K odstranění tvrdosti vody výrobci dříve používali fosfáty (fosforečnan sodný), dnes je nahrazují ekologickými zeolity v kombinaci s dalšími účinnými látkami, například polykarboxyláty. Fosfáty přispívají k nadměrnému růstu řas a sinic na přehradách a stojatých vodách, znemožňují koupání, a mohou být i příčinou alergií. Proto jsou v současné době již zakázané.
 • Bělidla
  V lepším případě na bázi kyslíku, odstraňují skvrny. V horším případě na bázi chlóru, který je toxický jak pro člověka, tak pro přírodu.
 • Zásadité látky (soda, křemičitany) - Ovlivňují hodnotu pH pracího roztoku, a tím zvyšují účinnost pracího prostředku.
 • Enzymy
  Štěpí nečistoty složené z mastnoty, bílkovin nebo škrobu. Ve většině případů opět syntetického původu.
 • Opticky zjasňující prostředky
  Způsobují dojem bělejšího prádla, neboť přeměňují UV záření na viditelné světlo. Skvrna je na oblečení stále, ale díky optickému zjasnění není vidět. Tyto látky prokazatelně způsobují podráždění kůže a mají vliv na životní prostředí.
 • Plnidla
  Zpravidla soli, které zbytečně zasolují povrchové vody, přidávají se do prášků kvůli zvětšení objemu.
 • Parfémy
  Syntetické parfémy (ropné deriváty) jsou téma samo o sobě. Nemalé množství těchto látek bylo klasifikováno jako silně toxické a nebezpečné. Nelze přehlédnout, že i konvenční kosmetika a drogerie pro citlivé osoby je neparfemovaná. Umělé vonné látky jsou silně dráždivé a měli by se jim vyhnout nejen ekzematici, ale i všichni ostatní. Existují bezpečnější alternativy voňavého prádla. Parfém neboli Fragrance má legislativní výjimku, výrobce tudíž nemusí uvádět jeho složení, a tak bez vašeho vědomí můžete ve svém oblečení nosit např. i formaldehyd.
 • U tekutých pracích prostředků musí být navíc konzervant, často ten nejproblematičtější, a to Methylisothiazolinone. Podle mnoha výzkumů způsobuje autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje nejenom ekzémem. Je silně alergenní, narušuje imunitu. Byl vyhodnocen jako alergen roku 2013. Evropská komise povoluje použití tohoto konzervantu jen v nízkém limitu, ale díky jeho širokému zastoupení v mnoha kosmetických produktech můžeme tento limit velice snadno překročit (kumulativní efekt).
 • Konvenční aviváž
  Používá se pro zjemnění prádla a samozřejmě jeho ovonění. Obsahuje celou řadů syntetických látek. Zejména již výše uvedené parfémy. A jelikož se jedná o výrobek na bázi vody, musí být opět konzervován, nejčastěji již zmíněným Methylisothiazolinone.

 

Jak tedy prát netoxicky?

Jednoduše. Ve většině případů si vystačíme s kombinací mýdla, bělícího prášku (perkarbonátu sodného) a máchadla/aviváže. Nyní se blíže podíváme na jednotlivé zástupce netoxického praní.

1. Mýdlo
Je anionický tenzid. Vyrábí se z tuku (kokosový – má nejlepší prací schopnost, palmový, olivový), hydroxidu sodného a vody. Při smíchání těchto surovin dojde k chemické reakci kyseliny a zásady, čímž vzniká sůl. Mýdlo je vlastně sůl mastných kyselin. Tomuto procesu se říká zmýdelnění/saponifikace. Přírodní mýdla se v odpadních vodách působením bakterií, za přítomnosti kyslíku rozloží za relativně krátkou dobu beze zbytku na vodu, oxid uhličitý a soli. Takový stav se nazývá úplnou biologickou rozložitelností.  Mýdlo má zásadité pH, díky tomu rozpouští a absorbuje nečistotu z povrchu prádla. Ale v tvrdé vodě se mýdlový roztok sráží vápenatými a hořečnatými kationty a tím se snižuje účinnost mýdla. Proto potřebujeme použít změkčovač, abychom dosáhli skvělých pracích výsledků. V nabídce máme prací mýdla od Alchymistek, kde na tuto skutečnost pamatovali již při vývoji produktu, a tak toto mýdlo v sobě již obsahuje citrát sodný, což je účinný změkčovač vody. Není tedy nutné k praní přidávat ještě další změkčovač, případně jen velmi malé množství (v opravdu tvrdé vodě).

2. Bělící prášek
Perkarbonát sodný přidáváme k mýdlu při praní bílého prádla. V teplé vodě se rozkládá na sodu a peroxid vodíku. Ten se dále rozloží na kyslík a vodu. A právě aktivní kyslík způsobuje bělení a dezinfekci prádla (tzv. oxidační bělění). Aktivní kyslík se postupně uvolňuje už od teploty 40 °. Pro maximální bělící účinek volíme prací program alespoň v délce hodinu a více. 

3. Máchadlo/aviváž
Máchadlo je vodní roztok kyseliny citronové. Svou kyselou reakcí neutralizuje zásaditou prací lázeň, což je důležité zejména pro osoby s citlivou pokožkou, ekzematiky, alergiky a malé děti, jejichž kůže je pro chemické látky mnohem prostupnější než pokožka dospělých. Přirozené pH povrchu lidské kůže je totiž kyselé (pH 4-6). Prací lázeň je zásaditá. Nevymáchané zbytky mýdla a sody v prádle proto dráždí kůži, a je dobré je při máchání zneutralizovat.
Aviváž - slouží taktéž k neutralizaci prací lázně, ale navíc díky obsaženým tenzidům změkčuje prádlo a odstraňuje statickou elektřinu. Samozřejmě také slouží k provonění prádla, což je nejčastější důvod, proč se používá.

__________________________________________________

TAED - tetraacetylethylendiamin se při praní běžně používá v kombinaci s perkarbonátem pro aktivaci jeho bělícího účinku při nižších teplotách praní. Uvádí se, že perkarbonát se aktivuje až při teplotě 60°. My jsme ale požádali naši odbornou garantku paní chemičku Ing. Katarínu Hrivňákovou, aby provedla pokus, při kterém došla k závěru, že jeho aktivace probíhá již při 40 °. Přínos TAEDu tedy vidíme v případě, kdy potřebujeme z nějakého důvodu (např. infekční nemoc) maximalizovat dezinfekci prádla. Reakcí TAEDu s perkarbonátem totiž vzniká kyselina peroxyoctová, která má silné dezinfekční účinky. Ten podporuje uvolnění peroxidu již za nižší teploty. Dávkování je 5% z celkového přidaného množství perkarbonátu. Při běžném praní prádla jej tedy není nutné používat.

Soda (Uhličitan sodný) se používá jako změkčovadlo vody. Váže ionty hořčíku a vápníku za vzniku patřičných nerozpustných uhličitanů.

 

Dávkování

Dávkování se bude lišit podle teploty praní, barvy prádla a tvrdosti vody, stupně znečistění, typu skvrn, a v neposlední řade od materiálu. Není jedno či máme bavlněné prádlo, nebo prádlo ze syntetických materiálů.

Základní dávkování pro praní barevného prádla je:
2 lžíce mýdla
1 lžička sody
(není nutné pokud pereme v mýdle od Alchymistek)
Při praní stálobarevného prádla můžeme pro dezinfekční schopnosti použít i malé množství perkarbonátu (asi jednu lžičku). Při pravidelném dávkování ale může/nemusí mít vliv na barvu oblečení.

Při praní bílého prádla:
2 lžíce mýdla
1 lžička sody
(není nutné, pokud pereme v mýdle od Alchymistek)
1 lžíce perkarbonátu sodného

Vše dávkujeme přímo do bubnu k prádlu.
Množství sody případně upravíme dle tvrdosti vody, ve které pereme. Za žádných okolností to ale se sodou nepřeháníme. Její nepřiměřené množství zanáší prádlo, které je poté naopak hrubé a postupně šedne.


Na závěr každého praní použijte máchadlo nebo netoxickou aviváž.
Máchadlo
- si  jednoduše vyrobíme smícháním kyseliny s vlažnou vodou. Doporučujeme 15% roztok tedy 150g kyseliny a 850ml vlažné vody. Máchadlo dávkujeme do přihrádky na aviváž po rysku max (asi 100ml) a nikdy jej nelejeme přímo do bubnu k mýdlu, došlo by tak k vysrážení mýdla zpět na oleje.
Aviváž  dávkujeme dle doporučení výrobce.

Pokud si je pro vás dostačující jemná vůně prádla, můžete si také zvolit již ovoněné prací mýdlo, a to čistými éterickými oleji, které mají i reálnou funkci - neslouží pouze k ovonění.

Aktuálně jsou v nabídce vůně levandule, citron a máta. Při sušení prádla v bytě krom čistě vypraného prádla oceníte i aromaterapeutickou přidanou hodnotu těchto mýdel. V tomto případě prádlo působí jako jemný difuzér, uvolňující vůni s aromaterapeutickými účinky.
Levandule - je dokázané, že pomáhá při nespavosti, úzkosti a depresi, a má silně antioxidační účinek i v prostorách, kde se inhaluje.

Citron pročišťuje a osvěžuje. Díky účinné složce D-limonene dezinfikuje i výrazně znečištěné prádlo, síla citrónu pomáhá bělit skvrny.  

Máta - přirozený a netoxický způsob osvěžení, povzbuzení. Když se vůně použije v prostoru, pomáhá při kašli, bronchitidě, astmatu, zánětu dutin. Zjistilo se, že olej z máty peprné odpuzuje komáry.

Odolné skvrny

Na odolné skvrny vždy nejlépe funguje mechanický pohyb. Pokud je to možné, skvrnu předpereme s mýdlem v ruce. Použijeme ideálně kokosové s éterickým citrónovým olejem, případně žlučové mýdlo, které odstraňuje skvrny pomocí enzymů. Skvrny od krve, stolice či potu předpíráme vždy ve studené vodě.
Na bílé prádlo také můžeme použít vodní lázeň s perkarbonátem sodným. Nezapomeňte dodržet teplotu vody alespoň 40 °C. Prádlo do lázně namočíme ideálně přes noc. Další možností je použít 3% peroxid vodíku (prodává se v lékárně jako dezinfekce ran). Nakapeme jej na skvrnu, a pro zajištění vysoké teploty, kdy peroxid působí, přejedeme žehličkou. 

Co nemůžeme prát v mýdle?

Zejména látky živočišného původu (vlna/hedvábí), které mají, stejně jako naše pokožka, rády kyselé pH. Mýdlo je zásadité, tudíž na tyto materiály naprosto nevhodné.
Fleece, funkční prádlo a jiná syntetika. Zde se názory rozchází. Výrobci oblečení z těchto materiálů většinou praní v mýdle nedoporučují z důvodu usazování mýdla ve vláknech. Na praní tedy můžete použít prací gel, který není na bázi mýdla.

A pokud vás praní v mýdle přeci jen z nějakého důvodu nezaujalo, můžete si vybrat z ńabídky pracích prostředků Sonett, ani tam nešlápnete vedle. Značka Sonett má funkční ekologické a netoxické produkty.

Na závěr ještě důležité upozornění: Při přechodu na netoxické praní je velmi vhodné si nejdříve vyčistit pračku od usazenin z konvenčních pracích prostředků. Jak na to? Stačí nasypat 200g kyseliny citronové přímo do bubnu a spustit praní. Ideálně delší program, a klidně na nejvyšší teplotu. Takovým způsobem pračku jednou za čas vyčistěte i přesto, že už perete netoxicky. Pomůže to její životnosti (netýká se pouze netoxického praní). Z výše uvedeného vyplývá, že nemá smysl střídat v jedné pračce netoxické a toxické prací prostředky. Usazeniny toxických pracích prášků v pračce se během praní uvolňují do prádla. Pokud tedy chcete prát např. miminku nebo ekzematikovi zcela netoxicky, perte tak i sobě. Jedině tak dosáhnete opravdu čistého, netoxického prádla.

Tak ať vám praní dělá radost a je skutečně čisté (i od škodlivé chemie).

 

Použité zdroje:

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/neekologickych-pracich-prostredku-je-stale-hodne.A_2000M237T05A

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDdlo

Alchemix laboratory

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Sledujte nás na Instagramu

E-shop s odbornou garancí

Osobní odběr

Brno - Kohoutovice
Libušina třída 19

Kontakt
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
majitelka
Protože na složení záleží

Můj dlouholetý zájem o zdravý životní styl mě přivedl až k ekologické drogerii. Při očekávání prvního dítěte jsem začala tuto problematiku studovat ještě více do hloubky. Zjistila jsem, že ekodrogerie je šetrná pro planetu, ale nemusí odpovídat všem potřebám citlivé, dětské nebo ekzematické pokožky. Díky získaným informacím od organizace Svět non toxic prošla naše domácnost celkovou proměnou. Mým cílem bylo vytvořit čisté a bezpečné prostředí, které bude podporovat zdraví naší rodiny. Myšlenka netoxické domácnosti mě tak nadchla, že jsem se rozhodla založit eshop. Nyní jsme tu s vámi již čtvrtým rokem a naším hlavním posláním je pomáhat s proměnou domovů i vám. Není to pro nás jen práce snů, ale životní styl.

© 2022 Všechna práva vyhrazena.