Logo
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Doprava zdarma
Na výdejní místo od 1700 KčNa adresu od 2500 KčVíce info zde
icon safety Bezpečné složení je základ

Každý chce pro svou rodinu to nejlepší, jen je těžké se orientovat v přemíře nabídky a poznat kvalitu. My neděláme kompromisy a chceme to nejlepší pro všechny! Proto jsme spojili síly s opravdovými odborníky a vybrali jsme pro vás produkty, které neobsahují ani potenciálně škodlivé a riskantní látky.

icon life Žijeme netoxickou domácnost

Naše práce je pro nás posláním. Díky ní si plníme sen a přispíváme k tomu, aby byl svět lepším místem. Každým krokem naplňujeme svou vizi, sdílíme s vámi ověřené principy zdravé domácnosti a sami se jimi řídíme. 

icon pin Milujeme lokální tvůrce

Přiznáváme se hned – jsme patrioti a nadržujeme lokálním tvůrcům. Při výběru produktů do našeho obchodu nejprve pátráme v nejbližších vodách. Věříme, že tu máme spoustu skvělých výrobců, kteří mají stejnou vizi a zaslouží si podporu. Rádi navíc pomůžeme místní ekonomice. 

icon planet Jednáme vědomě a ohleduplně

Co prospívá našemu tělu, prospívá i srdci naší planety. My všichni jsme totiž součástí přírody a jejího koloběhu. A naše výrobky taky. Pocházejí z bohatství přírody a vždy jsou šetrné k nám i k celé planetě.

icon animal Říkáme NE krutosti

Ve světě je jí příliš. My ji chceme minimalizovat, ne ji šířit dál. Proto u nás najdete pouze produkty, které nebyly v žádné fázi vývoje nebo výroby testovány na zvířatech. 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Dejte pleti napít - hydratace jako základ péče
01.02.2021

Dejte pleti napít - hydratace jako základ péče

Obecné informace o pleti a její přirozené hydrataci

Voda je pro kůži nezbytná. Její množství v pokožce a škáře nabývá až 80 % celkového obsahu kůže. Jakmile je pleť dostatečně hydratovaná je přirozeně hladká, šťavnatá a zářivá. Voda kůží proudí z nejhlubších vrstev až na povrch, odkud se vypařuje. Míra vypařování je závislá na několika faktorech a obecně je ztráta vlhkosti označována jako TEWL (Trans Epidermal Water Loss). Určité množství vody se odpařuje z kůže přirozeně (proces pleti, kterému nejde zabránit, jde ho pouze zpomalit), ale je možné její ztrátu navýšit např. nesprávnou péčí o pleť. Zároveň na ni má vliv i prostřední, ve kterém žijeme, pracujeme a celkové klimatické podmínky a roční období.

Proč pleť ztrácí vodu?

Je samozřejmé, že s věkem v pleti vody ubývá a v důsledku toho vznikají jemné linky a vrásky. Ztráta vody má spojitost s úbytkem stavebních jednotek kůže (např. kyselina hyaluronová), které na sebe vodu váží a udržují ji v pleti. Při jejich úbytku se nemá voda v pleti na co dlouhodoběji navázat. Studie píšou o tom, že mezi 20-30 rokem začíná pleť o tyto jednotky kůže pomalu přicházet.

Důležité je zmínit i dehydrataci pleti, která může potkat každý typ pleti v jakémkoliv věku. Kůže se přirozeně chrání hydro-lipidovým ochranným filmem, který zadržuje vlhkost v pleti. Jakmile je však tento film jakkoliv narušen, může docházet k většímu úniku vlhkosti z pleti. K tomuto může dojít např. při dlouhodobějším používání silných a agresivních čističů na pleť. Proto je důležité vybírat kosmetiku opravdu s velkým rozmyslem, abychom si zachovali pleť v optimální kondici.

Dehydratace také může být způsobena narušenou funkčností pokožky. Příliš časté používání drsných mechanických peelingů způsobuje nepřirozené olupování  keratinocytů, které jsou nezbytnou součástí kožní bariéry.

Jakýkoliv typ pleti může vykazovat známky dehydratace v zimním období, kdy je kůže vystavena mrazu, větru, suchému teplému vzduchu z topení. 

Hydrataci pleti samozřejmě ovlivňuje i pitný režim, strava, životní styl (kouření, nadmíra kofeinu) a hormonální změny v těle. A spoustu dalšího.

Pozor! Je rozdíl mezi dehydratovanou pletí a suchou pletí.
Dehydratovaná pleť je dočasný stav. Dehydratované pleti chybí voda v důsledku výše uvedených faktorů. Projevuje se pnutím, viditelnějšími póry, je mdlá a může být paradoxně nadměrně mastná (z důvodu nesprávné zvolené péče, která pleť nadměrně vysušuje).
Naproti tomu suchá pleť je typ pleti daný genetikou. Suchá pleť trpí nedostatkem kožního mazu, což vede k nadměrnému vypařování vody v kůži. Projevuje se šupinkami, jemnými linkami, je drsná, popraskaná, citlivá a má sklony k ekzémům. Pro funkční pleťovou péči je důležité správně rozeznat, zda je naše pleť suchá nebo dehydratovaná.  

Hydratační vlastnosti surovin

Jak je možné, že obecně některé látky dokážou přitahovat a držet ve své struktuře navázanou vodu? Je to díky tomu, že mají hygroskopickou schopnost. Struktury těchto látek obsahují nejčastěji hydroxylovou skupinu –OH, která vzájemně působí s molekulami vody. Mezi hydrofilními skupinami a vodou se vytvářejí mezimolekulární síly tzv. vodíkové vazby. Voda je takovými hydratačními surovinami přitahována jak z atmosféry, tak z pleti a z pleťových produktů. Čím více taková surovina absorbuje vody, tím je lepší hydratační složkou. Avšak pozor, to většinou neplatí u kosmetiky. V rámci produktů je rozhodující množství/koncentrace ve výrobku (nebo její molekulová hmotnost), aby látka neabsorbovala až moc, a zároveň aby zachovala své vlastnosti (např. některé suroviny ve větším množství začínají lepit a výrobek pak není příjemný pro uživatele).

K hydratačním složkám patří voda, hydroláty, glycerol, kyselina hyaluronová, aloe vera a další.

Kosmetické složky podporující hydrataci pleti

Okluzivní látky – zadržují vlhkost v pleti

Okluzivní suroviny vytvářejí na pokožce mastnou vrstvu, která obohacuje přirozený lipidový film pokožky, který zabraňuje odpařování vody. Tyto produkty jsou účinnější, pokud se aplikují přímo po mytí. Zachycují vrstvu vody.

Patří sem konvenční vazelína, parafíny, živočišné tuky – lanolin (pozor na obsah pesticidů u nebio kvality), rostlinná másla a oleje (mají různou velikost molekul).
Tyto složky kosmetiky samy o sobě NEHYDRATUJÍ!

Hydratační látky – dodávají vlhkost do pleti

Hydratační suroviny (humektanty) na sebe dokážou navázat vodu. Jsou jako takové „nasáklé houby“ ve vrstvách pleti. Humektanty se většinou dostávají hlouběji do pleti (záleží na jejich velikosti a struktuře).

Patří sem zejména glycerin, aloe vera, kyselina hyaluronová a další.

Hydratační královna kyselina hyaluronová, je vysoce hydrofilní molekula, která na sebe dokáže navázat opravdu velké množství vody (až 1000x větší hmotnost, než má ona samotná) a přirozeně se vyskytuje v pleti. Nachází se v epidermis, ale hlavně v dermis, kde má svou významnou funkci. Jelikož na sebe dokáže vázat velké množství vody, tak významně pleť hydratuje a tuto hydrataci v pleti i udržuje. S věkem je zcela přirozené, že množství kyseliny hyaluronové v pleti klesá. Projevuje se to vysycháním kůže a vznikem vrásek. Je účinným antioxidantem, podporuje tvorbu kolagenu, kterého též s věkem ubývá, a má i protizánětlivé účinky, proto je vhodná i na problematickou pokožku. Je nekomedogenní – neucpává póry. Stupeň komedonicity má 0. V produktech se snaží se bojovat s vráskami a stárnutím kůže.  

V kosmetických přípravcích bývá obsažena buď samotná kyselina hyaluronová či její sůl - hyaluronát sodný o různých velkostech molekul. U této kosmetické suroviny je vše o velkosti molekul! Molekuly s vyšší molekulovou hmotností vytváří na povrchu kůže film, který pleť vyhlazuje a brání pleti, aby ztrácela vlhkost. V této podobě může kyseliny hyaluronová nahradit konvenčně používané silikony. Molekuly s nižší molekulou hmotností mají naopak tu vlastnost, že zvládnou proniknout hlouběji do vrstev kůže a hydratovat ji zevnitř. Je samozřejmé, že čím menší je molekula účinné látky, tím snadněji a hlouběji může putovat pletí.   

Naše Hyaluronová séra od MARKa obsahují právě tuto účinnou kombinaci nízko a vysokomolekulární kyseliny pro hloubkovou i povrchovou hydrataci pokožky. Navíc obsahuje další důležitou hydratační surovinu, kterou je Aloe Vera. Aloe obsahuje cenné aminokyseliny, minerály a vitamíny a má mnoho prokázaných léčivých účinků. Zvlhčuje a regeneruje, léčí podrážděnou, sluncem spálenou pokožku a hojí rány a jizvy!

Dalším skvělým produktem je Růžové omlazující sérum s kyselinou hyaluronovou od značky PURITY VISION. Mimo kombinace nízko a vysokomolekulární kyseliny hyaluronové obsahuje navíc rostlinný kolagen, který taktéž v pleti postupně ubývá. Kolagen pleť zpevňuje, dodává ji hydrataci a podporuje mladistvý vzhled. Dále je sérum doplněné o superoxid dismutáza, což je významný antioxidant, který chrání pokožku před volnými radikály a potlačuje známky stárnutí. Přirozeně podporuje pružnost pokožky a pomáhá se zmírněním stop po akné, pigmentových skvrnách a kruzích pod očima.

Z výše uvedeného vyplývá, že samotné bezvodé produkty (oleje nebo másla) pleť nehydratují, nýbrž pouze vyživují. A stejně jako naše tělo, naše pleť potřebuje oboje.Bezvodé produkty stávající hydrataci v pleti pouze udržují, ale v žádném případě ji pleti nedodávají. Myslete na to, až vás bude lákat reklama na přírodní pečující olej, máslo nebo balzám. Samotní prodejci často tento zásadní pricip hydratace neznají a s klidem v duši o svém produktu tvrdí, že bude vaše pleť po aplikaci těchto produktů hydratovaná.

Hydratace pleti a kompozice produktů

K hydrataci pleti v rámci kosmetiky jde přistupovat dvěma způsoby. Spousta uživatelů vsází na květové vody, které následně překryje vrstvou oleje či směsí olejů (nějakým bezvodým produktem), aby se vlhkost v pleti zafixovala a zpomalilo se její přirozené vypařování. Druhou skupinou jsou uživatelé kosmetiky, kteří zbožňují krémové emulze či hydrataci do pleti dodávají jinými hydratačními produkty (séra, esence, tonery…). Obě varianty si našly své příznivce. Pojďme se však pobavit o tom, jaké jsou plusy a mínusy těchto dvou možností a pro jaký typ a stav pleti je která o něco vhodnější.

PRVNÍ ZPŮSOB

Podívejme se konkrétně třeba na velmi oblíbenou růžovou vodu. Tato květová voda je vyrobena na principu parní destilace okvětních lístků růže. Výsledný produkt destilace je složen z vody, která je obohacená o určité množství esenciálního oleje z růže. Takovou růžovou vodu pak doma můžeme používat ke zvlhčení pleti před aplikací bezvodého produktu (oleje, másla). Bezvodá směs tak velmi hezky splyne s pletí a vlhkost z růžové vody na povrchu pleti zafixuje. Jedná se však o molekulu vody, která se kvůli své velikosti nedostane do hlubších vrstev pokožky a po nějaké době z pleti zase odpaří (v rámci TEWL).

DRUHÝ ZPŮSOB

Druhou variantou je použít krém, který již obsahuje účinnější humektanty a zároveň okluzivní látky. Obsažené humektanty drží vodu ve své struktuře a okluzivní látka o něco více zase prodlouží ztrátu vlhkosti z pleti. Tato kombinace prostě drží vodu v pleti, co se dá, ale vždy musí krém obsahovat obě složky v rozumných poměrech. V případě hydratačního séra tomu tak většinou nebývá, takže to by se mělo ještě používat společně s nějakým bezvodým produktem či krémem. Aby se opět voda v pleti udržela co nejdéle. Pokud by se lehký hydratační produkt používal dlouhodobě bez následné okluzivní ochrany, mohlo by naopak dojít ke zvýšenému TEWL a následné větší dehydrataci pleti.

Příklad humekantu - struktura kyseliny hyaluronová

Který způsob je pro koho vhodnější?

Na základě načerpaných informací a osobních zkušeností, bych první variantu květovou vodu v kombinaci s olejem doporučovala mladší zdravé pleti s optimálními funkcemi kůže. Tato varianta bude velmi sedět pleti, která netrpí jakýmkoliv poškozením ochranné kožní bariéry, suchostí, dehydratací, ekzémy, dermatitidami a jinými kožními onemocněními. Do určitého věku je tento způsob určitě vhodnější, aby si zdravá pleť v dobré formě zbytečně nezvykla na nejrůznější hydratační látky a nestala se „línou“ tvořit si své vlastní přirozené humektanty v rámci NMF. Bohužel je to tak, jakmile pleť dostane pěknou dávku hydratace vnější aplikací kosmetických produktů, tak může stagnovat v produkci své vlastní.

Citace z jedné zahraniční studie:

„Tvorba NMF z filaggrinu vysoce koreluje s obsahem vody v rohovějící vrstvě a vyskytuje se pouze ve specifickém rozmezí koncentrací vody. Když je obsah vody vyšší, filaggrin je stabilní a konverze na NMF neprobíhá. Naopak, když je obsah vody příliš nízký, hydrolytické enzymy potřebné pro tuto reakci, nejsou schopné fungovat.“

Druhá varianta je dle mého názoru logicky vhodnější pro stavy pleti, které nejsou zrovna v nejlepší kondici. Zahrnuje to dehydrataci suchého i mastného typu pleti, nejrůznější kožní onemocnění a samozřejmě, že nesmím zapomenout na zralejší pleť, která si své vlastní hydratační složky, již produkuje v menší či žádné míře. V takový moment s radostí sáhněte po krémech s účinnými humektanty, protože i studie dokazují, že právě na tyto stavy pleti mají výborný efekt. Jak v rámci stárnutí, tak když bojujeme s nejrůznějšími ekzémy, dermatitidami a podobně. Nezapomínejte však vybírat takové produkty, které jsou bohaté i na okluzivní látky, nebo si zadržení vlhkosti v pleti ještě pojistěte vhodným ochranným olejem či máslem na váš typ pleti.

Článek sepsala autorka projektu Kapka krásy.

Zdroje informací:

Handbook of Cosmetic Skin Care https://chemistscorner.com/ http://www.biology.arizona.edu/biochemistry/tutorials/chemistry/page3.html https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586833/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545171/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17524122/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3141305/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3565729/

Obrázky:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Vod%C3%ADková_vazba - první obrázek
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Kyselina_hyaluronová - druhý obrázek

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Sledujte nás na Instagramu

E-shop s odbornou garancí

Osobní odběr

Brno - Kohoutovice
Libušina třída 19

Kontakt
(Tel: Po - Čt 09:00 - 16:00 hod)
majitelka
Protože na složení záleží

Můj dlouholetý zájem o zdravý životní styl mě přivedl až k ekologické drogerii. Při očekávání prvního dítěte jsem začala tuto problematiku studovat ještě více do hloubky. Zjistila jsem, že ekodrogerie je šetrná pro planetu, ale nemusí odpovídat všem potřebám citlivé, dětské nebo ekzematické pokožky. Díky získaným informacím od organizace Svět non toxic prošla naše domácnost celkovou proměnou. Mým cílem bylo vytvořit čisté a bezpečné prostředí, které bude podporovat zdraví naší rodiny. Myšlenka netoxické domácnosti mě tak nadchla, že jsem se rozhodla založit eshop. Nyní jsme tu s vámi již čtvrtým rokem a naším hlavním posláním je pomáhat s proměnou domovů i vám. Není to pro nás jen práce snů, ale životní styl.

© 2022 Všechna práva vyhrazena.