NetoxickaDomacnost.cz
Logo
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Žít Non toxic – eliminace toxických látek v každodenním životě
16.05.2021

Žít Non toxic – eliminace toxických látek v každodenním životě


 

Ať už jste na tento e-shop přišli díky svému členství ve skupině Svět non toxic, nebo jinou cestou, patrně vás zajímá stejné téma – snažíte se eliminovat množství chemických látek, které jsou obsažené v produktech denní potřeby (zde konkrétně v kosmetice a čisticích prostředcích) a jejich působení může být škodlivé jak pro vás, tak pro životní prostředí. Tento fakt o škodlivosti není v roce 2021 žádnou novinkou. Vědecké studie přinášejí nová zjištění o škodlivosti nejrůznějších látek, běžně používaných v konvenčních výrobcích. Tyto informace se šíří mezi spotřebiteli a ti se začínají stále více orientovat na alternativní výrobky – na ty přírodní, neobsahující levnou, škodlivou chemii. Se zájmem roste nabídka a s ní roste trh. Odborníci zpozorovali spotřebitelské snahy vyhýbat se potencionálně nebezpečným chemickým složkám v nejrůznějších produktech a začali tento fenomén zkoumat. Pojďme se tedy spolu podívat na to, co můžeme na toto téma nalézt v odborné literatuře.

 

Pro ty z Vás, kteří neznají skupinu Svět non toxic

V úvodu jsem zmínila skupinu Svět non toxic. Pro ty z vás, kteří o ní ještě neslyšeli a nechápou tedy návaznost k tomuto článku, ji ve zkratce představím a vysvětlím její fungování. Jedná se o soukromou facebookovou skupinu (odkaz zde: https://www.facebook.com/groups/209740806026764), která sdružuje jednotlivce, snažící se eliminovat expozice toxických látek ze svých životů. Tuto facebookovou komunitu vede tým odbornic, který využívá vědecké informace pro podporu přístupu ke zdravému životnímu stylu skrze vzdělávání, poradenství a posuzování složení nejrůznějších produktů. Skupina aktivně připravuje a realizuje vzdělávací akce, například přednášky a semináře. Tato skupina je vlastně takovou internetovou komunitou, čítající přes 40 tisíc členů (květen 2021). Vznikla v roce 2015 a rozrůstá se rychlým tempem. Svět non toxic slouží jako podpůrná komunita všem zájemcům, kteří se snaží alternovat produkty založené na agresivní, škodlivé nebo organismu neprospěšné chemii. Všem, kteří si chtějí zařídit domácnost s menší toxickou zátěží, porozumět složení výrobků a které zajímá prevence onemocnění a zdravý životní styl. Skupina také podporuje ochranu přírody, ekologii a omezování odpadů. Pokud vás tato komunita zaujala a nemáte profil na sociální síti Facebook, spoustu informací se dozvíte i na stránkách https://svetnontoxic.org/.

 

Obrácená karanténa

Karanténa? Cože? Zase? Neděste se. Tady mluvíme o jiné karanténě než o té, která je poslední měsíce neustále skloňovaná. Slovní spojení obrácená karanténa je totiž pojem, s kterým přišel americký environmentální sociolog Andrew Szasz. Tento autor používá pojem obrácená karanténa, aby popsal, jak se lidé stále více snaží ochránit sami sebe před environmentálním nebezpečím skrze uvědomělou spotřebu. Obrácená karanténa je proces, kdy jedinec „izoluje“ sám sebe od nebezpečí, které přináší znečištěné životní prostředí. A to právě prostřednictvím selektivní, uvědomělé spotřeby. Typickým příkladem jedince praktikujícího obrácenou karanténu je podle Szasze člověk, který vnímá nebezpečí v podobě toxických látek ve svém okolí. Řešení tohoto problému vidí v nákupu specializovaných produktů. A to jste právě vy, zákazníci Netoxické domácnosti / členové skupiny Svět non toxic, o kterých tento autor mluví. 

 

Obrácená karanténa funguje primárně prostřednictvím individualizace odpovědnosti – tedy myšlenky, že spotřebitelé jsou osobně a individuálně odpovědní za ochranu sama sebe a životního prostředí. Proč to však nazývat slovem karanténa? Stejně jako tradiční karanténa omezuje ohrožení na izolovanou oblast (např. tuberkulózní sanatorium), obrácená karanténa vidí ohrožení kdekoliv. Cílem obrácené karantény je budování malých, osobních, bezpečných zón v znečištěném životním prostředí – naše netoxické domácnosti. Domov a tělo člověka se tak stávají jakýmsi „sanatoriem“, kde hledáte ochranu před toxickými látkami, které jsou všude okolo. Obrácená karanténa se může projevit různými způsoby. Významná je zejména ve spotřebě potravin, kvalitě vody a kvalitě ovzduší. Ti, kteří se bojí toxických pesticidů, geneticky modifikovaných organismů, antibiotik a růstových hormonů v potravinách, sahají při nákupu po biopotravinách. Ti, kteří se například bojí špatné kvality ovzduší, filtrují vzduch ve svých domovech nebo se stěhují z města na venkov.

 

Další oblastí, kde se můžeme setkat s obrácenou karanténou je kosmetika, čisticí prostředky, ale i zdravotnické zboží. Takový jedinec se v této oblasti snaží kupovat výhradně produkty s přírodním složením. Podle Szasze se účastníci obrácené karantény s největší pravděpodobností zapojují do všech aspektů svého života a obrácená karanténa se tak stává jejich životním stylem. Životní styl obrácené karantény však vyžaduje nejen spoustu času na to, aby se jedinec dozvěděl o potenciálním nebezpečí, ale také čas na to, aby hledal zdánlivě srovnatelné alternativy. A od toho jsme tu právě my, kdy prostřednictvím našeho eshopu Netoxická domácnost, ve spolupráci s českou organizací Svět non toxic, usnadňujeme orientaci zákazníka v těchto alternativách. Podle Szasze je vyhýbání se rizikům stále více individualizované, ale i tak marné. I kdybychom se měli nábožensky vyhýbat známým kontaminantům a toxickým látkám v produktech, jsme všichni vystaveni toxicitě samotným aktem života a dýchání.

 

Má tedy takové snažení vůbec smysl?

Z vědeckých studií vyplývá, že na tento způsob života se orientují převážně ženy. A využívají jej proto, aby kompenzovaly slabý regulační systém (zákony, normy). Ten totiž považují za neúčinný při ochraně zdraví, jenž může být ohrožováno každodenními chemickými expozicemi. O smysl eliminace toxických látek se zajímala kanadská environmentalistka Dayna Scott. Ve své práci dospěla Scott k závěru, že užitečnost vyhýbání se expozici každodenním chemikáliím je velmi nejistá. Autorka uvádí, že existují dva zásadní problémy. První z nich je rozšířená kontaminace prostředí chemikáliemi. To znamená, že se jim lidé zkrátka nemohou zcela vyhnout, i když se vědomě vyhýbají všem zpracovaným potravinám a nakupují pouze spotřební zboží, které chemikálie neobsahuje. Druhým problémem, proč člověk nemůže odstranit ze svého života chemické expozice je, že na nás působí denně v prostředí budov. Protože naše domácnosti, pracoviště i školy jsou podle Scott „toxické už od počátku“. Průmyslové chemikálie jsou totiž zabudovány do běžných materiálů a předmětů, které naplňují náš každodenní život. Jelikož jsme tyto chemikálie záměrně zabudovali do věcí, které nás obklopují, těmto expozicím je nyní nemožné se vyhnout. Autorka tedy došla k závěru, že v současném průmyslovém světě je náročné a koneckonců marné snažit se vyhnout každodenním chemickým expozicím.

Na druhou stranu Scott připouští, že eliminace toxických látek může mít zdravotní prospěch. I když na toto téma je lékařských studií jen pomálu, z výpovědí lidí, kteří se aktivně snaží eliminovat toxické látky ve svých životech, mohu konstatovat, že vliv na zdraví je opravdu podstatný. A to zejména v otázce kožních problémů. Ty jsou obvykle prvním znakem toho, že naše tělo bojuje s nějakou látkou, která mu není přirozená, nebo na kterou je alergické. Ze zkušeností těchto lidí vyplývá, že benefitem je zlepšení stavu pokožky, odstranění alergických reakcí a velmi často dojde i ke zlepšení čichu. Cílená eliminace toxických látek je dnes a denně podporována obhájci životního prostředí. Není totiž benefitní jen pro lidské zdraví, ale bezesporu i pro naši planetu. S jistotou lze konstatovat, že toxinů v našich životech se zcela zbavit nemůžeme. Nelze se jim vyhnout, protože jsou všudypřítomné. Lze je však cíleně eliminovat. Snaha o jejich eliminaci bezesporu přináší větší pocit bezpečí a zadostiučinění v otázce znečišťování přírody.

 

Benefit v podobě zlepšení čichu

Jak jsem již naznačila, spousta lidí snažící se o eliminaci toxických látek vypovídá, že po delší době u nich došlo ke zbystření čichového smyslu. Když budeme pátrat v odborné literatuře po souvislostech mezi toxickými látkami a čichem, dozvíme se následující zjištění. Čichové neurony jsou v přímém kontaktu s látkami působícími z okolního prostředí a to z důvodu jejich relativně nechráněného anatomického umístění. Čich je tak obzvláště citlivý na poškození toxickými látkami. Některé toxické látky, jako jsou nanočástice, mají potenciál poškodit nejen čichové receptorové buňky, ale také struktury centrálního nervového systému. Avšak množství toxinů, se kterým se denně setkáváme obvykle stačí ke změně čichové funkce. Jak vysvětluje National Geographic:„Mnoho parfemovaných produktů obsahuje nervové izolační chemikálie, které omámí receptory čichu a dočasně jej blokují“. Ze zkušeností lidí snažících se vyhýbat toxickým látkám vyplývá, že jejich cílená eliminace odblokovává „omámené“ čichové receptory. Máte stejnou zkušenost?

 

Autor: Bc. Pavlína Březinová

 

 

 

Zdroje

https://www.facebook.com/groups/209740806026764

https://svetnontoxic.org/

https://www.researchgate.net/publication/26526921_Andrew_Szasz_Shopping_Our_Way_to_Safety_How_We_Changed_from_Protecting_the_Environment_to_Protecting_Ourselves

https://muse.jhu.edu/book/27676

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09644016.2016.1232523

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3740152/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780444638557000228

https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ed076p903.2

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3341581/

 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Sledujte nás na Instagramu

Proč nakupovat u nás?
 • Doprava ZDARMA (více info):
  od 1500Kč Zásilkovna do 5kg
  od 1500Kč Balíkovna do 15kg
  od 2500Kč Česká pošta do 30kg
  od 2500Kč GLS do 30kg
 • Balíme ekologicky
 • Široký sortiment kvalitní netoxické kosmetiky a drogerie
 • Jsme rodinný obchod
 • Platba kartou
 • Osobní přístup a vstřícný zákaznický servis
 • Více možností dopravy a plateb
Osobní odběr
 • Brno - Kohoutovice
 • Libušina třída 19
 
 

© 2022 Všechna práva vyhrazena.
Sledujte nás na facebooku
Kontakt
(Út a Čt 09:00 - 16:00 hod)